Čo môžete urobiť pre vaše manželstvo a nielen dnes?

0
Čo môžete urobiť pre vaše manželstvo a nielen dnes?
pixabay.com

Svetový deň manželstva sa oslavuje každý rok druhú februárovú nedeľu, niekedy sa zhoduje so sviatkom svätého Valentína. Tento rok sa koná 13. februára.

Svetový deň manželstva sa oficiálne začal sláviť v roku 1983 v Spojených štátoch amerických. Cieľom Svetového dňa manželstva, ktorý spopularizovala Katolícka cirkev, je zdôrazniť krásu manželstva a uctiť si manželov a manželky za ich vernosť a obetavosť.

„Úspešné manželstvo si vyžaduje mnohokrát zamilovať sa – vždy do tej istej osoby.“

Mignon McLaughlin

História Svetového dňa manželstva

Vo svojej podstate tento deň oslavuje manžela a manželku ako základ rodiny, pričom rodina je vnímaná ako základná bunka spoločnosti. Svetový deň manželstva si uctieva krásu manželskej vernosti, oddanosti, obetavosti, angažovanosti a radosti.

Svetový deň manželstva siaha až do roku 1981, keď manželské páry v Baton Rouge v Louisiane požiadali starostu mesta, guvernéra štátu a biskupa cirkvi, aby vyhlásili 14. február (Deň sv. Valentína) za Deň veríme v manželstvo. Po úspechu tohto podujatia bola myšlienka sláviť tento deň následne predložená a prijatá národným vedením celosvetovej organizácie Worldwide Marriage Encounter.

Nasledujúci rok – v roku 1982 – 43 guvernérov v USA schválilo a oficiálne vyhlásilo tento deň za Deň veríme v manželstvo. Nakoniec sa k oslavám pripojili aj niektoré americké vojenské základne v mnohých zahraničných krajinách. V roku 1983 sa tento deň dočkal dvoch významných zmien: jeho názov sa zmenil na Svetový deň manželstva a bol určený na každoročné slávenie v druhú februárovú nedeľu. O desať rokov neskôr – v roku 1993 – svätý pápež Ján Pavol II. schválil a udelil Svetovému dňu manželstva svoje apoštolské požehnanie. V Katolíckej cirkvi sa Svetový týždeň manželstva dodnes koná každoročne od 7. do 14. februára.

Prečítajte si: 7 zručností na udržanie vzťahu

Čo môžete urobiť pre vaše manželstvo a nielen dnes?

Choďte na rande

Manželstvo vám nebráni v tom, aby ste spolu chodili. S pribúdajúcimi povinnosťami, ako sú deti a práca, môže byť spoločná zábava čoraz náročnejšia. Tento deň je však vhodný na to, aby ste váš vzťah naštartovali tým, že sa oblečiete na večeru alebo piknik, pôjdete na túru do lesa, pôjdete na párovú masáž alebo navštívite nové mesto, múzeum či galériu. Pomaly sa prechádzajte držiac sa za ruky, nasávajte scenériu, fotografujte sa a oceňujte jednoduchú spoločnosť toho druhého.

Prečítajte si aj rozhovor s Renátou Sochorovou: Možno sme uverili tomu, že dobré manželstvo príde automaticky

Navštívte iné páry, inšpirujte sa

Máte rodiny, priateľov alebo susedov, ktorí sú tiež manželia? Dnešný deň je skvelý na to, aby ste ich navštívili a oslávili s nimi. Mohli by ste si dopredu naplánovať dvojité rande, podeliť sa o blažené chvíle a zdieľať príjemné spomienky na vaše manželské cesty.  Ak ich nemôžete navštíviť, zavolajte im alebo im pošlite pohľadnicu a zaželajte im šťastný deň manželstva. Nájdite si páry, ktoré vás inšpirujú, ktorých vzťah sa vám páči a v čase ťažkých chvíľ sa s nimi poraďte.

„Neexistuje krajší, priateľskejší a pôvabnejší vzťah, spoločenstvo alebo spoločnosť ako dobré manželstvo.“

Martin Luther

Štyri zaujímavé fakty o manželstve:

  • dôvera je prvoradá – páry uvádzajú dôveru ako najdôležitejší prvok šťastného manželstva v porovnaní so sexom, kompatibilitou, priateľstvom a odpustením,
  • rozvod a svadba to isté? – náklady na priemernú svadbu sú 20 000 USD a náklady na priemerný rozvod sú 20 000 USD,
  • krátky čas strávený v páre – kvôli nabitému programu v práci, rodine a živote strávi priemerný manželský pár spolu len štyri minúty osamote za deň,
  • zlaté svadobné obrúčky – v Spojených štátoch sa na výrobu svadobných obrúčok použije až 17 ton zlata.

Prečo je dobré pripomínať sláviť Svetový deň manželstva?

  • Oslavuje krásu manželstva – pripomína, že rodinu tvorí muž a žena, ktorí tvoria základnú bunku spoločnosti. Cieľom tohto dňa je pripomenúť si myšlienku, že manželstvo by malo predstavovať vernosť, lojalitu, oddanosť a radosť z každodenného života
  • Uctieva skutočnú lásku – poskytuje príležitosť osláviť a uctiť si skutočnú lásku. Hoci sú často vzťahy naštrbené či už kvôli povinnostiam alebo nedostatku času, práve Svetový deň manželstva je príležitosťou na opätovné zapálenie iskry vo vzťahu.
  • Je to čas na oživenie spomienok – prečo nevziať do rúk svadobný fotoalbum a zaspomínať si na začiatky manželstva? Vrátit sa do spomienok, vyrozprávať náš príbeh lásky deťom, zaspomínať si.
  • Naplánovať si niečo výnimočné len pre nás dvoch – môže to byť čokoľvek: spoločná turistika vo dvojici, kino, divadlo, prechádzka, romantický víkend, večera.  Nemusí to byť však nevyhnutne niečo veľkolepé, ráta sa aj rande v útulnej kaviarni:).

Zdroj foto: pixabay.com

 

 

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu