Tajfún Nanmadol dosiahol japonskú pevninu, meteorológovia varujú pred povodňami a zosuvmi pôdy

0
Tajfún Nanmadol dosiahol japonskú pevninu, meteorológovia varujú pred povodňami a zosuvmi pôdy

18.9.2022 (Webnoviny.sk) – Silný tajfún Nanmadol dosiahol japonskú pevninu. Do regiónu priniesol silný vietor a lejaky, ktoré spôsobili výpadky elektriny, narušili dopravu a viedli k evakuácii tisícok ľudí.

Japonský meteorologický ústav informoval, že Nanmadol dosiahol pevninu v meste Kagošima na ostrove Kjúšu a smeruje na sever, pričom ho sprevádza vietor s rýchlosťou 162 kilometrov za hodinu. Podľa predpovedí by mal v utorok dosiahnuť Tokio.

Povodne a zosuvy pôdy

Meteorológovia predpovedajú, že do pondelka napadá 50 centimetrov zrážok a varovali pred povodňami a zosuvmi pôdy. Obyvateľov v postihnutých oblastiach tiež upozornili na „bezprecedentné“ úrovne silného vetra a vĺn a vyzvali ich, aby sa včas evakuovali.

V prefektúre Kagošima platí výstraha pred búrkou a vysokými vlnami, pričom ľudia by mali zostať v stabilných budovách na vyšších poschodiach. Viac ako 12-tisíc ľudí sa tam skrylo v evakuačných centrách. V susednej prefektúre Mijazaki svoje domovy opustilo zhruba 8-tisíc ľudí.

Bez elektriny

Miestni predstavitelia informovali, že niekoľko ľudí utrpelo zranenia, televízia NHK hovorí o 15 zranených. Do nedeľňajšieho večera skončilo na Kjúšu podľa tamojšej energetickej spoločnosti bez elektriny 216 450 domov.

Tajfún viedol k zrušeniu stoviek domácich letov a ďalšie zrušenia by mali nasledovať do utorka. Verejná doprava v mnohých oblastiach ostrova bola v nedeľu zastavená, rovnako aj rýchlovlaky. Zastavenie dopravy sa očakáva aj v pondelok v ďalších oblastiach na juhozápade.

Viac k témam: tajfún Nanmadol
Zdroj: Webnoviny.sk – Tajfún Nanmadol dosiahol japonskú pevninu, meteorológovia varujú pred povodňami a zosuvmi pôdy © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu