Takto vyzeralo zoznamovanie a randenie pred viac ako 50 rokmi

0
Takto vyzeralo zoznamovanie a randenie pred viac ako 50 rokmi

Dnešné randenie je úplne iné ako pred polstoročím. Dnes je svet zoznamovania zaplavený aplikáciami, webovými stránkami a online dohadzovacími službami, ktoré umožňujú nájsť svoju spriaznenú dušu potiahnutím prsta.

Ale v 50. rokoch bolo randenie oveľa komplikovanejšie. Muži museli vytáčať čísla na pevných linkách a žiadať rodičov o povolenie skôr, ako mohli vziať dievča von na kokteil.

Technológia nie je jediná vec, ktorá robí dnešnú zoznamovaciu scénu inou. V porovnaní s modernou spoločnosťou mladí dospelí v 50., 60. a 70. rokoch ešte len začínali prijímať voľnú lásku a v prvom rade mali na mysli iba jednu vec: manželstvo. Zhrnuli sme fakty, čísla a citáty, ktoré ilustrujú, aké odlišné bolo zoznamovanie pred 50 rokmi.

Menej častý bol predmanželský sex

V súčasnosti má väčšina populácie sex ešte predtým, ako vôbec uvažuje o svadbe. Podľa údajov z prieskumu z roku 2002 uverejneného v Public Health Reports malo predmanželský sex 75 percent 20-ročných.

Ale v knihe Woman’s Home Companion z roku 1949 doktor David R. Mace, profesor ľudských vzťahov na Drew University, napísal: „Keď sú dvaja ľudia pripravení na pohlavný styk, sú pripravení na manželstvo – a mali by sa vziať.“

Ale každé zblíženie sa odohralo v autách

Veľká časť zoznamovacieho života mladého páru v 50. rokoch sa točila okolo auta. Je to preto, že „poskytli správne množstvo súkromia práve na tento druh ‚prieskumu‘. Toto zoznamovanie bolo známe ako ‚parkovanie‘,“ vysvetlila Windy Sombat vo svojom výskume o randení z 50. rokov minulého storočia.

Ak ste v 50. rokoch videli v noci zaparkované auto so zapnutými majákmi, dalo sa predpokladať, že ľudia vo vnútri boli obsadení.

Prečítajte si: Najväčšie módne škandály na tenisovom turnaji vo Wimbledone

pixabay.com

Ľudia sa ženili v mladšom veku

Mladí dospelí sa v 50. rokoch 20. storočia ponáhľali sobášiť. Brett Harvey v knihe The Fifties: A Woman’s Oral History uviedol, že „priemerný vek sobáša klesol z 24,3 na 22,6 u mužov a z 21,5 na 20,4 u žien.“

Podľa Pew Research Center je dnes len 20 percent dospelých vo veku 18 až 29 rokov vydatých, v porovnaní s 59 percentami v roku 1960.

Muži vždy požiadali ženu o schôdzku ako prví

V 50. rokoch mali zoznamovací protokol na starosti muži. Považovalo sa za nevhodné, aby žena oslovila muža a chcela ísť na rande.

Ako napísal jeden mladý muž do časopisu Seventeen v roku 1959: „Akonáhle stretne dievča – a začne sa o ňu zaujímať –, chlapec sa musí oddať záludnej, rafinovanej praxi zvanej prenasledovanie.“

Museli ste zavolať a porozprávať sa s jej rodičmi!

Samozrejme, pred 50 rokmi medzi zoznamovanie nepatrili esemesky. Ak ste teda chceli s niekým ísť von, roztomilé emotikony a komunikácia bez stretnutia tvárou v tvár neprichádzala do úvahy.

Pred priamym rozhovorom ste museli vytočiť domáce telefónne číslo a zvyčajne sa porozprávať s rodičom dievčaťa. V 50-tych rokoch sa „prvé rande často odohrali po tom, čo chlapec zavolal dievčaťu prostredníctvom telefónu,“ vysvetlila spisovateľka vzťahov Amanda Chatel na Mic.

A v 50. rokoch bolo randenie zvyčajne skupinovou aktivitou

Predstava dokonalého prvého rande sa za 50 rokov veľmi zmenila. „Stretnutie sa zvyčajne odohralo na verejnom mieste medzi inými tínedžermi, veľa sa hovorilo, aby sme sa navzájom spoznali, a minuli sa nejaké peniaze,“ poznamenal Chatel.

Prečítajte si: Tieto veci nemohla žena robiť v roku 1895 na bicykli

pixabay.com

Po pár rande bol čas na to, aby ste sa ustálili

V 50. rokoch ste spolu nerandili. V prieskume z roku 1959 takmer tri štvrtiny stredoškolákov podporilo myšlienku ísť na rande iba s jednou osobou, t. j. „stále“. Aby ste ukázali, že ste sa zaviazali, mužská polovička zvyčajne dala svojmu ženskému náprotivku prsteň alebo špendlík, čo sa nazývalo „prišpendliť sa“.

Požiadať o ruku bolo zrejme také jednoduché ako upiecť kura

Pred desiatkami rokov všetko, čo ste zdanlivo museli urobiť, aby ste sa zasnúbili so svojou polovičkou, bolo uvariť čarovné kura. Aspoň tomu verili zamestnanci časopisu Glamour po tom, čo nie jeden, nie dvaja, ale štyria zamestnanci dostali žiadosť o ruku po upečení receptu na „zásnubné kura“.

Recept je v skutočnosti skôr základný, ale to nezabránilo Marthe Stewart, Ine Garten a dokonca údajne aj Meghan Markle, aby ho otestovali na vlastnej koži.

60. a 70. roky viedli mladých ľudí k tomu, aby prijali svoju nezávislosť

Kým mladí dospelí v 50. rokoch 20. storočia túžili usadiť sa a založiť si rodinu, okolo 60. rokov sa to všetko zmenilo. S náladami proti vojne, segregácii a právam žien vo vzduchu sa mladí ľudia nechceli viazať ako ich rodičia.

„Keď sa v 50. rokoch vrátil mier a prosperita, do centra pozornosti sa vrátili túžby po osobnom naplnení a sexuálnom uspokojení,“ vysvetlila historička Stephanie Coontz vo svojej knihe Marriage, a History: How Love Conqueval Marriage.

Ženy museli byť kreatívne v tom, kde spoznali svojich manželov

Keďže nemali zoznamovacie aplikácie ako Tinder, ktoré by im pomáhali, ľudia v 60. a 70. rokoch museli mať oči otvorené pre potenciálneho partnera takmer stále.

V preslávenej zoznamovacej knihe od Helen Gurley Brown, ktorá bola vydaná v roku 1962, sú niektoré z mnohých miest, ktoré navrhuje pri hľadaní muža, napríklad v lietadle, pri nakupovaní v pánskom oddelení, pri šoférovaní v premávke, a dokonca u Anonymných alkoholikov.

pixabay.com

Medzirasové páry sa v spoločnosti len začali akceptovať

Hoci univerzitní študenti trávili veľa času obhajovaním rovnosti, v 60. a 70. rokoch 20. storočia stále existovala výrazná stigma voči medzirasovým párom. V jednom zo svojich vydaní z mája 1971 časopis Life uskutočnil celoštátnu anketu a zistil, že kým jeden z troch dospelých vo veku od 21 do 25 rokov pozná niekoho, kto chodil mimo ich rasy, celkovo 51 percent ľudí malo pocit, že „akékoľvek biele dievča, ktoré chodí s černochom, si pokazí svoju povesť.“

Našťastie sa za tých 50 rokov veľa zmenilo. Zatiaľ čo v roku 1967 boli medzirasové iba tri percentá novomanželských párov, v roku 2015 to bolo 17 percent párov, podľa Pew Research Center.

Menej manželských párov sa rozviedlo

Hoci miera sobášov bola v minulých desaťročiach vyššia, miera rozvodovosti bola nižšia. Podľa údajov, ktoré zostavilo Pew Research Center, bolo v roku 1960 približne päť percent populácie rozvedených; v porovnaní s tým bolo v roku 2010 rozvedených alebo odlúčených 14 percent populácie.

Zdroj: bestlifeonline.com, foto: pexels.com

žiadne príspevky na zobrazenie