Tip na výlet: Betlehem v Rajeckej Lesnej – pravdepodobne najväčší pohyblivý drevený na svete

0
Tip na výlet: Betlehem v Rajeckej Lesnej – pravdepodobne najväčší pohyblivý drevený na svete

Nachádzate sa v blízkosti Žiliny a neviete kam sa vybrať na výlet? Ak máte deti, určite ich zaujme pohyblivý drevený betlehem v Rajeckej Lesnej. My sme si spravili výlet dokonca z Handlovej, kde sme trávili v blízkom horskom hoteli našu rodinnú dovolenku. Z Handlovej to bola približne hodina cesty autom.

Rajecká Lesná sa nachádza asi 26 km južne od Žiliny a je známa ako pútnické miesto. Leží v krásnom malebnom údolí, obklopená nádhernou prírodou. Málokto vie, že od roku 1999 je táto obec prijímateľom Vianočnej pošty adresovej Ježiškovi. Približne v strede tejto dedinky sa nachádza jedinečná slovenská rarita, najväčší drevený pohyblivý betlehem na svete.

Majster Jozef Pekar

Jeho autorom je majster Jozef Pekara (1920 – 2005), ktorý začal na tomto diele pracovať už v roku 1980. Práca s drevom bola súčasťou Jozefovho života, jeho brat pracoval ako rezbár, jeho otec bol debnár. K tomu prostredie okolitých lesov. Už ako desaťročný začal Jozef používať dláta. No až pri odchode na dôchodok v sebe pocítil túžbu zanechať po sebe niečo veľké, čo by reprezentovalo Slovensko, jeho rodnú krajinu. Betlehem vznikal 15 rokov a je umiestnený v Dome Božieho milosrdenstva (zaužívaný je však názov Dom Božieho narodenia).

Tip na výlet: Navštívte najväčšie súkromné rozárium v okrese Trnava

Čo všetko je zobrazené

Nádherný unikát nezobrazuje len samotné Ježišovo narodenie a „iba“ Betlehem. Poukazuje aj na dejiny slovenského národa. Úplne vzadu sú zobrazené najvýznamnejšie slovenské pamiatky, hrady, zámky (Devín, Bratislava, Trenčín, Orava, katedrály v Nitre, Trnave, Spišskej Kapitule, Košiciach a iné), či známe vyobrazenie barlolámača v piešťanských kúpeľoch. Samotný obraz Božieho narodenia sa nachádza uprostred diela. V pozadí sa týči Kriváň, jeden z tatranských štítov, ktorý je symbolom slovenskej krajiny.

Celé dielo je 8,5 dlhé, 3 m vysoké a 2,5 široké. Rozmiestnených je približne 300 postáv, z ktorých polovica je pohyblivá, tzn. vykonáva nejaký pohyb / činnosť.

Betlehem bol pre verejnosť otvorený už v roku 1995, avšak bola sprístupnená len jeho prvá časť – stredoslovenský región, nasledujúce dva roky sa dielo kompletizovalo. Na prvom poschodí sa nachádza aj Galéria, kde sú vystavené drevorezby významných rezbárov ako aj mnohé historicky cenné a vzácne artefakty.

Otváracie hodiny a vstupné

Vstup nie je spoplatnený, vstupné je dobrovoľné. Aktuálne je Slovenský Betlehem vedený ako cirkevný majetok, ktorý spravuje Farský úrad v Rajeckej Lesnej.

Mýty a nepravdy

V médiách sa objavujú mylné informácie o tom, že ide o najväčšiu rezbársku realizáciu medzi betlehemami, že betlehem je najväčší na svete, že stvárnenie scény s kulisou reálií regiónov a použitie miestneho odevu nemá obdoby,“ uvádza webový portál wikipedia. Píše sa: „Sú to tvrdenia nepresné a nadnesené. Slovenský betlehem je napriek tomu jedinečný (je pravdepodobne najväčším dreveným pohyblivým betlehemom na svete). Riešenie kompozičných a výrazových otázok, spracovanie a rozvody pohybu od pohonnej jednotky až po reálne pohyby jednotlivých figúr je mimoriadne náročné. Dielo právom patrí medzi absolútne vrcholy (najmä ľudového) rezbárstva.“

Tip na výlet: Poznáte Gaderskú dolinu a hrad Blatnica?

žiadne príspevky na zobrazenie