Tip na výlet: Navštívte najväčšie súkromné rozárium v okrese Trnava

0
Tip na výlet: Navštívte najväčšie súkromné rozárium v okrese Trnava

Pred nedávnom sa na Slovensku otvorilo najväčšie súkromné rozárium Medolandia. Nachádza sa v obci Dolná Krupá, okres Trnava. Okrem toho tu nájdete aj nádherný kaštieľ a výnimočnú medovinu. Ružiarska tradícia má na tomto mieste hlboké korene. Kto má na tom najväčšiu zásluhu? Kedy môžeme rozárium navštíviť? Vedeli ste, že lupene z jednej špeciálnej odrody ruže sa používajú pri výrobe medoviny?

Nádych histórie

Približne pred 110 rokmi sa objavili prvé zmienky o rozáriu grófky Márie Henriety Chotekovej v Dolnej Krupej. Žila v rokoch 1863-1946 v kaštieli, ktorého park priamo susedí s areálom Medolandia. Jej záhrada s ružami so svojimi rozmanitými odrodami patrila medzi najväčšie na európskom kontinente. Svojím nadšením pre ruže si získala všetkých, jednoduchých ľudí, ako aj odbornú verejnosť. Nečudo, že ju začali nazývať „Ružová grófka“.

Vďaka rozmanitosti odrôd a početnosťou druhov sa rozárium dalo porovnať s najvýznamnejšími rozáriami v Európe. Po roku 1945 však rozárium zaniklo. Tradícia pestovania ruží a vzťah k nim sa však preniesla až do dnešných dní. A práve neďaleko tohto historického miesta vzniklo nové moderné rozárium, ktoré si pod svoje krídla zobrali manželia Kudláčovci, ktorým tento areál patrí. Pred niekoľkými rokmi bola táto lokalita súčasťou priemyselného areálu bývalého liehovaru. Je zrejmé, že toto miesto muselo prejsť v uplynulých rokoch výraznou zmenou.

Prvá výsadba ruží

Prvá výsadba sa realizovala v apríli 2019. Zodpovedný za naplánovanie výsadby bol Johannes Kalbus, zakladateľ ružovej škôlky pri Alfdorfe v Nemecku. V roku 2019 tu bolo vysadených 1041 ruží 88 odrôd. Vyše tretinu predstavujú odrody historických ruží (vyšľachtených ešte pred rokom 1914). Na menovke je okrem názvu ruže uvedené aj druhové zaradenie, meno šľachtiteľa, krajina pôvodu a rok uvedenia ruže.

„Ruže sú náchylné na mnohé choroby. Ide najmä o historické odrody, ktoré majú najčastejšie múčnatku. Je preto nevyhnutné chemické ošetrenie“, dodáva správca rozária Mgr. Petráš na otázku, akú starostlivosť ruže potrebujú.

Prečítajte si aj článok o najzaujímavejších faktoch o ľudskom tele

Výnimočná odroda ruže

Pri príležitosti 150 rokov od narodenia grófky Márie Henriety bola vysadená špeciálna odroda ruží Rosengräfin Marie Henriette. Vyšľachtila ju svetoznáma nemecká ružiarska firma. Lupienky z tejto ruže sa používajú aj pri výrobe medoviny s rovnomerným názvom Maria Henrieta. Medzi vysadenými ružami mala práve táto odroda najvyššie zastúpenie (cca jedna tretina).

Komentované prehliadky

Rozárium je otvorené denne, cez víkendy v čase 11.30 – 19.00 hod (úprava od 23.07.2020), počas týždňa v skrátenom čase. „Počas víkendov sú v ponuke komentované prehliadky o 15.45 hod a 16.45 hod. Pre organizovanú skupinu (10 a viac osôb) vieme termín po dohode prispôsobiť.  Vstupné je 2€, pre študentov, seniorov a ZŤP je to 1€. Deti do 6 rokov majú vstup zdarma. Komentovaná prehliadka trvá približne 10 minút. Najviac ľudí chodí samozrejme počas víkendov,“ uvádza správca rozária Mgr. Petráš.

Návšteva prezidentky

Rozárium svojou prítomnosťou nedávno poctila aj pani prezidentka (8. júla 2020) v rámci návštevy Medolandie. Prezidentka sa tam zastavila cestou z návštevy Piešťan. Na svojom facebookovom profile uviedla: „Poslednou zastávkou dnešnej cesty po Trnavskom kraji bola Dolná Krupá. Starý príbeh grófky Márie Henriety Chotekovej, ktorej ružová záhrada bola vychýrená v celom Uhorsku, ožil aj vďaka novému rozáriu vedľa rodinnej firmy. Medovina, ktorá sa tu vyrába, je vychýrená po celom svete.“

Prečítajte si aj článok o prvej modelke pre Gucci s Downovým syndrómom

Najbližšie akcie

Medolandia nešetrí zaujímavými podujatiami a akciami. Mgr. Petráš uvádza napr.:

25.07.2020  Retro Medolandia

Návštevníci, ktorí prídu v dobovom oblečení alebo si so sebou prinesú rekvizitu starých čias, budú odmenení darčekom z produkcie spoločnosti Apimed. Pre víťaza bude pripravený set odrodových medovín APIMED.

08.08.2020  Stredoveká Medolandia

Možnosť ochutnať kormu – nápoj pravých keltských bojovníkov namiešaný z výborného piva a kvalitnej svetovo oceňovanej staroslovanskej tmavej medoviny.

22.08.2020  Medolandia párty s írskou hudbou

„Počas všetkých víkendových podujatí môžete využiť ďalšie služby a spoznať všetky atrakcie zážitkového areálu. V rámci komentovaných prehliadok navštívite Villu Apimed s podzemnými priestormi a môžete si pochutnať na špecialitách v reštaurácii Mária Henrieta či nakúpiť v štýlovom obchodíku. Pre deti sú vo vybraných termínoch pripravené animačné programy a zábava v detskom kútiku. Nebudú chýbať piknikové víkendy s možnosťou zakúpenia piknikového koša.“, uvádza Mgr. Petráš.

žiadne príspevky na zobrazenie