Začnite písať ak chcete vyhľadať článok

AKČNÉ TIPY CESTOVANIE MAGAZÍN

Tip na výlet: Poznáte Gaderskú dolinu a hrad Blatnica?

Zdieľať

Počas dovolenky v Hoteli Remata v Ráztočne sme sa rozhodli spríjemniť si jeden deň výletom do okolia. Prvý plán bol ísť do aquaparku v Turčianskych Tepliciach, ale potom sme zistili, že je len 15 kilometrov vzdialený od Gaderskej doliny, o ktorej sme počuli samé chvály.

Jedna z najznámejších dolín

Gaderská dolina alebo Gader je dolina nachádzajúca sa v strede turčianskej časti Veľkej Fatry. Dnes je jednou z najznámejších dolín Slovenska, nielen preto, že je pohodlnou a zaujímavou prístupovou cestou na Ostredok, Krížnu a ostatné vrcholy hlavného hrebeňa, ale najmä preto, že na tomto pomerne malom území je nahromadené toľko prírodných krás a zaujímavostí.

Auto môžete zaparkovať pri vstupnej bráne, odtiaľ je to asi 2 kilometre peši po asfaltke. Je možnosť požičať si aj elektrickú kolobežku. Potom zbadáte žltú značku – šípku na Hrad Blatnica a prejdete do lesa so stúpaním do kopca. Odhadovaný čas výstupu je 20 minút, ale s menšími deťmi to trvá trochu dlhšie. Zvládnu to aj 3-4 roční.

Vstupná brána do Gaderskej doliny

Blatnický hrad a jeho história

Hrad na strmom kopci za obcou Blatnica vznikol v druhej polovici 13. storočia a prvú správu o ňom máme z roku 1300, keď bol jeho majiteľom Peter z Brezovice. Neskôr sa stal kráľovským majetkom.

Hrad postavili na ochranu cesty zvanej magna via, vedúcej z Nitry na sever. Keď sa začala používať západnejšie situovaná pohodlnejšia cesta, stará cesta stratila svoj pôvodný význam a dôležitosť hradu upadla. Preto panovníci nemali oň väčší záujem. Hrad prechádzal rukami rôznych držiteľov, ktorí ho často skôr iba spravovali a využívali, než udržiavali.

Prečítajte si: Krásy Moravského kraja prejdete za tri dni

Hrad rozšírili až Révaiovci, ktorí ho dostali do vlastníctva roku 1540. Vybudovali veľké predhradie s novými budovami. Na konci 17. storočia sa hradu zmocnili povstalci Imricha Tököliho a neskôr aj vojaci Františka II. Rákociho. Po utíchnutí povstaní význam Blatnického hradu upadol. V roku 1744 ho dali ešte opraviť, v roku 1790 však už nebol obývaný a odvtedy pomaly pustol.

Pokocháte sa aj výhľadom

Západná veža sa čnie do veľkej výšky a sú na nej vidieť štrbinové strieľne. Horný hrad zovretý medzi dvomi vežami sa značne rozpadáva – hlavne jeho spojovacia palácová časť. Na obe plochy po baštách je možné vystúpiť a je odtiaľ nádherný výhľad. Hrad je však prístupný, tak ako každá ruina, len na vlastné nebezpečenstvo a preto je potrebná primeraná opatrnosť.

Na záver sme sa ešte po ceste naspäť zastavili na zmrzline, ktorá stála pri väčšom ubytovacom zariadení. Bola výborná!:)

Zdroj: sk.wikipedia.org, blatnica.sk

Tagy
Alexandra Vrábelová

Môžete ma sledovať na stránke stylist.sk, kde ponúkam svoje služby (osobný styling, spoločné nákupy) alebo nahliadnuť do mojich e-shopov mamimo.sk a sperkyalexandra.sk - budem sa tešiť :-)

  • 1

Zanechaj nám svoj komentár