​​Tipy, ako si vytvoriť efektívny biznis šatník pre profesionálky

0
​​Tipy, ako si vytvoriť efektívny biznis šatník pre profesionálky

​​Pracovné oblečenie je viac než len bežný odev. Nielenže ním urobíte dobrý dojem, ale aj ukážete, že vašu prácu beriete vážne. Pokiaľ ide o to, ako začať s pracovným šatníkom, tento proces sa môže zdať skľučujúci, najmä ak začínate od nuly. Tu je niekoľko krokov na vybudovanie profesionálneho šatníka, ktoré vám ušetria nejaký čas aj peniaze, bez ohľadu na vaše pracovisko.

Priznajme si to, vytvárať každý deň nový outfit do práce môže byť ohromujúce. Kľúčom k tomuto problému je zásobiť svoj šatník nevyhnutnými a všestrannými kúskami, ktoré sa dajú spárovať s mnohými ďalšími odevmi, ktoré vám pomôžu udržať si svieži vzhľad. Pokračujte v čítaní, aby ste sa dozvedeli o základoch biznis šatníka, do ktorých by mala investovať každá pracujúca žena.

Budovanie profesionálneho šatníka

Biznis skriňa by mala obsahovať profesionálne pracovné oblečenie, ktoré je potrebné nosiť v práci. Zahŕňa základné pracovné odevy, z ktorých je možné zostaviť niekoľko outfitov zmiešaním a kombinovaním rôznych kúskov. Celkovo by pracovný šatník mal zodpovedať vášmu štýlu, formálnosti vašej práce, ako aj dress codu vášho pracoviska.

Koľko kúskov by ste mali mať v pracovnom šatníku?

Počet kusov, ktoré potrebujete v šatníku, závisí od niekoľkých faktorov:
● Ako často pracujete počas týždňa
● Typ práce, ktorú vykonávate
● Dress code na pracovisku
● Ako pohodlne sa cítite pri nosení pracovných odevov

Ak vám nerobí problém nosiť rovnaké oblečenie častejšie, pravdepodobne budete
potrebovať menej kúskov. Nie je potrebné mať 50 rôznych tričiek, 20 nohavíc, 15 kardigánov a 10 párov topánok. V skutočnosti aj s oveľa menej vecami stále môžete vytvoriť niekoľko biznis outfitov. Stačí len trochu kreativity a doplnkov a budete prekvapené, koľko toho môžete vytvoriť pre svoj pracovný minimalistický šatník.

Koľko by ste mali minúť na pracovný šatník?

Míňať tony peňazí nie je spôsob, ako si vybudovať profesionálny šatník. Nezadlžujte sa kúpou a pri nákupe nových kúskov sa držte svojho mesačného rozpočtu. Nemusíte si
zaobstarať všetko naraz. Zamerajte sa najskôr na základné kusy odevov a postupne
dopĺňajte.

unsplash.com

12 kľúčových prvkov do vášho biznis šatníka

Či už prechádzate do nového zamestnania alebo si len chcete osviežiť svoj existujúci šatník,
nemusí to byť také strašidelné alebo drahé, ako si možno myslíte. Potrebujete len týchto 12 kľúčových kúskov, aby ste si postavili svoj profesionálny šatník aj s nízkym rozpočtom.
Najdôležitejšou časťou je začať s farebnou paletou a držať sa jej. Odporúčame začať s neutrálnymi farbami, ako je čierna alebo krémová, aby ste mali sofistikovaný a klasický základ, na ktorom môžete stavať.

Ako si teda vybudovať profesionálny šatník napríklad pre bežný pracovný týždeň? Začnite výberom základných vecí a môžete ich miešať a spájať, aby ste vytvorili iný vzhľad.

Kľúčové princípy:

1. Kapsula – Existuje dôvod, prečo sú uniformy, tzv. kapsuly, v trende. Biznis oblečenie
nemusí byť nové a vzrušujúce, musí byť vhodné na daný účel. Každé ráno tak ušetríte množstvo času pri rozhodovaní sa, ak siahnete po menšej škále vecí, o ktorých viete, že sa v nich budete cítiť dobre.

2. Pohodlie – Posledná vec, ktorú potrebujete počas náročného dňa v práci, je starať sa o svoje oblečenie alebo obuv. Ak sa myšlienky neustále vracajú k svrbiacemu švu alebo tesnej blúzke, nie je možné, aby ste boli dostatočne prítomné alebo sústredené na prácu.

3. Istota – Aby ste odviedli čo najlepšiu prácu, potrebujete sa cítiť sebavedomo a sebaisto. A najlepší spôsob, ako tento pocit naštartovať, je aj cez oblečenie. Jeden alebo dva kľúčové prvky, vďaka ktorým sa budete okamžite cítiť sebavedomo, sú úžasnou tajnou pracovnou zbraňou.

4. Kvalita – Najmä ak máte kapsulový šatník, oblečenie musí vydržať každodenné nosenie a zároveň vyzerať profesionálne, preto je kvalita kľúčová.

Nohavice rovného strihu

Rovné členkové nohavice sa dajú nosiť s podpätkami aj plochými topánkami, vďaka čomu sú celkom univerzálne. Môžete ich kombinovať s blejzrom, blúzkami, rolákmi aj kardigánom.

Dobre padnúce úzke džínsy

Odporúčame taktiež zaobstarať si džínsy užšieho strihu, pretože skvele fungujú s rôznymi možnosťami topánok. Dajú sa nosiť k sandálom, ako aj k podpätkom a čižmám. Džínsy sú bezpochyby skvelou investíciou.

Blejzer

Blejzre sú funkčné aj módne. Nielenže v chladnom počasí dodávajú ďalšiu vrstvu tepla, čo je skvelé pre klimatizované kancelárie, ale aj okamžite vylepšia celkový profesionálny vzhľad. Dokonale sa hodí k bielej blúzke, ceruzkovej sukni, nohaviciam, ale aj k šatám.

Trenčkot

Nevyhnutným biznis kúskom, ktorý by žene v šatníku nemal chýbať, je trenčkot. Trenčkot, ktorý je ideálny na cestu do práce, vám poskytne teplo, štýl aj pohodlie. Vďaka svojej dĺžke sa ľahko hodí k akémukoľvek oblečeniu a detail gombíka a opasku vám pomôže vytvoriť krásnu siluetu.

Vyberte si tradičnejší štýl v krémovej farbe alebo si vyberte modernejšiu možnosť v
pastelových odtieňoch. Tak či onak, trenčkot ucelí celý váš vzhľad a zaistí, že budete vyzerať štýlovo a profesionálne od chvíle, keď opustíte dom, až do chvíle, keď bude čas ísť domov.

Biela blúzka

Klasická biela blúzka je nevyhnutnosťou pre každý šatník. Ladí so všetkým – s nohavicami, ceruzkovou sukňou, puzdrovými šatami aj kardigánom. Môžete zvoliť aj bielu košeľu, no blúzky sú vo všeobecnosti menej náchylné na pokrčenie a často aj pohodlnejšie.

Tip: Pracuje aj váš partner v profesionálnom odvetví? Zaobstarajte aj jemu kvalitnú biznisovú pánsku košelu.

unsplash.com

Ceruzková sukňa

Ceruzkové sukne sú veľmi klasické kúsky a skvele sa hodia na pracovisko. Rovnako ako blejzer, aj ceruzková sukňa doladí vzhľad.

Puzdrové šaty

Tento typ šiat je veľmi obľúbený, najmä z toho dôvodu, že nepotrebuje ďalšie vylepšenie. Šaty s výstrihom do V sa dobre hodia aj na vrstvenie. Pod týmto výstrihom sa dá nosiť jednoduchá blúzka alebo rolák pre viac tepla či textúry.

Malé čierne

Povinná výbava každej ženy? Odpoveď: LBD, "little black dress", teda malé čierne šaty. Z týchto šiat máte možnosť urobiť čokoľvek, čo potrebujete. Pokiaľ ide o štýl, vyberte si akýkoľvek tvar alebo siluetu, v ktorej sa cítite najpohodlnejšie. Ak sú detaily minimálne, budete môcť kombinovať ďalšie doplnky, ako sú šatky, topánky, šperky a kabelky, pre elegantný a profesionálny vzhľad.

Rolák

Roláky sú podľa nás veľmi podceňované. Predstavujú však jednoduchý, univerzálny a perfektný kúsok na vrstvenie so šatami, ceruzkovou sukňou aj nohavicami. A navyše sú aj cenovo dostupné. Ak v niektoré dni uprednostňujete pohodlie svetra pred sakom, v týchto situáciách je skvelou voľbou kardigán. Opäť sa držte neutrálnej farby, aby sa dala ľahko zladiť s inými kúskami.

Kabelka

Ako každá biznis žena potrebujete primerane veľkú tašku. Do práce si teda zadovážte kvalitne vyrobenú a pevnú tašku s dostatočným priestorom na to, aby ste si odniesli pár topánok, obed, knihu aj plánovač. Hľadajte kabelku s množstvom priestoru, vreckami a so zapínaním na zips.

Lodičky v telovej (nude) farbe

Tento pár lodičiek je nevyhnutný. Dajú sa nosiť úplne ku všetkému a kedykoľvek. Na jar, jeseň, na pracovný pohovor, stretnutia a iné špeciálne udalosti. Uprednostňujte túto farbu pred čiernou, pretože opticky predĺži nižšiu postavu a hodí sa ku každému outfitu.

unsplash.com

Dámske doplnky

Možno nepovažujete šperky za základ, ale oplatí sa zainvestovať aj do kvalitných doplnkov, ktoré vám budú ladiť takmer ku všetkému. Vhodnou voľbou sú napríklad zlaté kruhové náušnice. Nie príliš veľké ani malé, niečo medzi, ktoré budú kvôli ich jednoduchosti a veľkosti adekvátne aj do kancelárie.

Možno budete chcieť nosiť aj iné doplnky, ako napríklad slnečné okuliare. Nebudete ich síce nosiť v kancelárii, ale môžu vám dobre poslúžiť pri dochádzaní alebo na obede vonku. V súčasnosti existuje veľa druhov slnečných okuliarov, uistite sa, že ste si vybrali pár slnečných okuliarov, ktoré vyjadrujú vašu osobnosť, ale sú elegantné a sofistikované. Aj pekné hodinky môžu pôsobiť profesionálne a doplniť outfit.

Tip: Ak často chodíte z práce po tme, zahrňte do svojho oblečenia reflexné prvky.

Rady a tipy pre váš pracovný šatník

Aby ste mohli čo najefektívnejšie kombinovať a vytvárať vaše trendy pracovné outfity pre ženy, tu je niekoľko praktických rád, ktoré môžu byť užitočné aj pre vás:

Identifikujte štýl, ktorý chcete dosiahnuť

Nájdite si čas na to, aby ste zistili, aké štýly sa vám naozaj páčia. Milujete výrazné kúsky na mieru alebo skôr nadrozmerné oversized odevy? Priťahujú vás skôr sofistikované neutrálne farby alebo máte radšej žiarivé odtiene?

Vybudujte si základy

Základy a kľúčové prvky vám pomôžu dať váš pracovný kapsulový šatník dohromady.
Jednoduché čierne alebo biele tričká budú skvelou investíciou, ak máte svetlé alebo
vzorované spodky a skvele fungujú aj pod šatami na ramienka a sakami. Rovnako tak
kvalitné džínsy alebo čierne nohavice môžu byť každodenným záchrancom.

Základom je v podstate čokoľvek, čo môžete dobre kombinovať a vrstviť. V ideálnom
prípade by mali byť kúsky odevov bez vzoru a neutrálne, aby ste zvýšili možnosti
kombinácie, ale ak máte obľúbenú farbu a je vhodná pre vašu kanceláriu, snažte sa držať vašej základnej palety farieb.

Pohodlná spodná bielizeň je samozrejmosťou a oplatí sa investícia aj do niekoľkých párov vysokokvalitných pančúch.

Aktualizujte základy s trendovými kúskami

Základy sú skvelé, no aj napriek tomu si môžete užiť so svojím outfitom trochu zábavy. Ako iste viete, trendy sa menia s ročnými obdobiami, takže akonáhle budete mať pocit, že vyššie uvedené základné kúsky ste zavesili na klinec, doprajte si aj niekoľko kľúčových aktuálnych prvkov.

Identifikujte medzery, ktoré je potrebné vyplniť

Rozložte všetky kúsky, ktoré ste zostavili, a urobte si módnu prehliadku v spálni a vyskúšajte čo najviac kombinácií. Všimnite si, ako sa v každom outfite cítite. Možno budete musieť investovať do ďalšej položky, ak vašej kapsule chýba vzrušenie alebo niekoľko neutrálnych základov. Nosenie kapsuly počas niekoľkých týždňov vám môže poskytnúť lepší prehľad o tom, čo vám chýba.

Môže vás zaujímať: Pozrite si tipy, ako si zariadiť útulnú spálňu.

unsplash.com

Pridajte príslušenstvo

Doplnky predstavujú jednoduchý spôsob, ako zmeniť bežné oblečenie na profesionálne. Napríklad opaskom k blúzke a sukni zmeníte celý outfit a náušnice alebo jednoduchý zlatý náhrdelník urobia šaty jednoducho formálnejšími. Doplnkami môžete navyše ukázať svoj osobný štýl.

Venujte pozornosť vlasom a make-upu

Existuje niekoľko dôvodov, prečo by ste si mali upraviť vlasy a použiť vhodný make-up. Obe veci totiž dokážu ovplyvniť to, ako vás ostatní vnímajú. Mali by ste nosiť make-up, ktorý je vhodný do kancelárie. Takže pravdepodobne nie ten žiarivý rúž, ktorý používate na párty.
Prírodné farby sú oveľa lichotivejšie. To platí aj pre vaše vlasy.
Skvelý spôsob, ako vyzerať štýlovo, ak máte stredne dlhé alebo dlhé vlasy, je nosiť cop. Tak sa môžete uistiť, že vaše vlasy vám nebudú zavadzať v tvári celý deň.

Vyberte si správnu obuv

Topánky tvoria súčasť dámskeho biznis oblečenia a výber správnej obuvi môže znamenať veľký rozdiel. Napríklad topánky na vysokom opätku môžu spôsobiť, že budete vyzerať elegantnejšie, ale podpätky nemusíte nosiť vždy. Existujú rôzne možnosti topánok pre každý biznis ležérny outfit. Napriek tomu buďte opatrné pri výbere typu topánok, majte na pamäti, že musia byť vhodné do kancelárie a pohodlné, ale štýlové.

Ak máte pochybnosti, je lepšie sa prezliecť

Možno už viete, že nikdy nedostanete druhú šancu dať prvý dojem. To je dôležité napríklad pri pohovoroch alebo stretnutiach s klientmi. S biznis ležérnym oblečením nikdy neurobíte chybu, ak sa rozhodnete pre klasické kombinácie, ako sú napríklad tmavé nohavice s jednofarebným topom alebo šaty/sukne pod kolená s elegantnou košeľou. Okrem toho je vhodná aj blúzka alebo pekná spoločenská košeľa s voľnými elegantnými nohavicami. A nosenie saka samozrejme zvýrazní celkový vzhľad.

Vytvorte si šatník podľa seba

Neexistuje žiadny univerzálny zoznam vecí do pracovného šatníka. Zatiaľ čo naše tipy na základný minimalisticky šatník uvedený vyššie vám pomôžu začať, pri budovaní musíte zvážiť aj kultúru pracoviska a svoj vlastný štýl. Nebojte sa preto vybočiť z tohto zoznamu a prispôsobte si šatník podľa seba. Experimentujte s rôznymi doplnkami a štýlmi, oblečte a nájdite si to, čo sa hodí k vášmu tvaru tela a osobnosti.

Tip: Na tvar, pohodlie a vzhľad má vplyv aj materiál oblečenia. V oblečení z bio bavlny sa budete pravdepodobne cítiť úplne inak, než v oblečení napríklad z polyesteru. Vyberajte si teda látky, ktoré vám sú maximálne príjemné.

Ak vás baví móda a styling, naučte sa, ako na business odevy mužov a pomôžte vytvoriť dokonalú pracovnú kapsulu aj pre vášho partnera.

Pozrite sa, čo nosia vaši kolegovia

Ide o jeden z najlepších ukazovateľov toho, čo si obliecť do kancelárie. Dámsky business casual dress code sa líši od spoločnosti k spoločnosti. Preto je skvelý nápad venovať pozornosť tomu, čo nosia iné ženy vo vašej firme. Tieto znalosti môžete využiť aj vo svoj prospech a obliekať sa šikovnejšie ako ostatní.

Držte sa dress codu

Aj keď máte rady trblietavé farby a vyzerajú na vás pekne, nemali by ste ich nosiť do práce. Všetci sa cítime najlepšie, keď nosíme svoje obľúbené oblečenie a vďaka nim sa aj cítime sebavedomejšie a pohodlnejšie, ale ak sa žiada, aby ste sa obliekali business casual, treba vyzerať pekne aj v očiach iných, nielen svojich.

Netvrdíme, že si nemôžete alebo by ste si nemali vyberať biznis oblečenie, ktoré sa vám páči, chceme len vysvetliť, že niektoré extravagantnejšie odevy je lepšie nechať si na víkend. A s dámskym biznis oblečením v neutrálnych farbách nikdy nič nepokazíte.

Uložte si vaše nápady na outfity

Nikdy nezaškodí mať vaše nápady na outfity po ruke. Pre viac inšpirácie vám odporúčame vytvárať si nástenky na Pintereste, robiť si snímky obrazovky a sledovať účty na Instagrame alebo blogerov, ktorí vás inšpirujú.

Simona je známa ako blogerka Cisárove nové šaty
Zdroj: Cisárove nové šaty

Čo sa hodí a čo nie?

Váš vzhľad je odrazom vašej profesionality. Spravodlivé alebo nie, ľudia vás budú súdiť
podľa vzhľadu. A aj pri pracovnom oblečení existujú určité limity, ktorými by ste sa mali
alebo nemali riadiť.

Áno
● Držte sa skromných/dlhých lemov
● Noste elegantné nohavice alebo elegantné džínsy tmavej farby (ak je to povolené)

● Zvoľte len minimálny a prirodzený make-up
● Investujte do správnej obuvi a noste pohodlné topánky na podpätkoch alebo
sofistikované ploché topánky
● Preferujte neutrálne farby ako čierna, biela a sivá
● Noste biznis oblečenie, ktoré vám pristane
● Dbajte na nechty, majte ich čisté a upravené
● Vyhnite sa noseniu šortiek a minisukní
● Pre profesionálny vzhľad noste sako

Nezabudnite, že aj uskladnenie oblečenia môže zohrať v celom outfite významnú úlohu.
Oblečenie ukladajte na ramienka do kvalitnej šatníkovej skrine, aby sa nepokrčilo. Nechcete
predsa prísť na meeting s pokrčenou košeľou len preto, že bola zo skrine pokrčená a vy ste
ju nestihli vyžehliť pred odchodom.

Nie
● Nenoste nič čo je roztrhané
● Nemali by ste nosiť ani legíny alebo športové nohavice
● Nenoste príliš výrazný make-up ani silný parfum
● Nemali by ste nosiť veľa rôznych doplnkov, stačí ich pár a uistite sa, že tie, ktoré si vyberiete, sú klasické a nie príliš veľké alebo extravagantné
● Neukazujte príliš veľa kože, nechodíte do kancelárie, aby ste sa cítili sexi, ale pracovať. A čo viac, nechcete, aby vám ostatní venovali pozornosť kvôli tomu, ako sa obliekate, ale kvôli vašej práci a skvelým nápadom
● Vyhnite sa tesnému oblečeniu, priehľadným látkam, topom bez ramienok atď.
● Neukazujte sa v práci ani v tričku s logom. Propagačné značky si radšej nechajte na víkend a vyhnite sa aj noseniu crop topov

Ako sa obliecť na pracovný pohovor

Pracovné pohovory sú jedným z najdôležitejších aspektov práce. Aj keď sa chcete pri stretnutí uistiť, že vyzeráte skvele a cítite sa sebavedomo, je tiež dôležité byť sám sebou. Avšak rovnako ako pri vytváraní pracovného šatníka okolo vášho kancelárskeho oblečenia, existuje niekoľko osvedčených pravidiel, ktoré je potrebné dodržiavať, keď ide o pohovor na prácu, ktorú chcete.

Pre váš pohovor je najlepším postupom urobiť si prieskum spoločnosti. To zaisťuje, že
budete nosiť niečo, čo zapadá do firemnej kultúry a je vhodné. Ak ste v minulosti pracovali len v neformálnom oblečení, nemôžete predpokladať, že to bude tak aj v novej práci. Vo svojom šatníku si tak vytvorte jeden outfit na pohovor. Malo by to vyzerať profesionálne, ako napríklad sako a blúzka v kombinácii s peknými elegantnými nohavicami alebo sukňou.

Pri outfite na pohovor dbajte na každý detail, ako je napríklad čistá a vyžehlená blúzka a podobne. Aby sa vám oblečenie nekrčilo, skvelým pomocníkom vám môže byť aj tzv. nemý sluha, ktorý predstavuje vhodné riešenie, aby ste oblečenie nevešali na operadlo stoličky. Váš pohovor je vaša jediná šanca, kedy musíte urobiť dojem na svojho budúceho zamestnávateľa, takže ho musíte čo najlepšie využiť.

unsplash.com

Bez preháňania možno povedať, že kapsulový šatník môže zmeniť aj váš pracovný život.
Dokonale zostavený pracovný šatník je ako obrnenie každej modernej ženy. Nielenže vám ušetrí veľa času a peňazí na dennej báze, ale čo je dôležitejšie, pomôže vám to k zlepšeniu celkovej pohody aj duševnej energie, ktoré potrebujete na to, aby ste napredovali vo svojej kariére.

Určite je možné vytvoriť si šatník s oblečením, ktoré už vlastníte, ale nie je nič zlé na tom, keď zainvestujete aj do kľúčových kúskov, o ktorých ste si isté, že ich budete milovať, nosiť a opravovať dlhé roky.

Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista

Foto: unsplash.com

žiadne príspevky na zobrazenie