Tipy na recykláciu v domácnosti: Ako využijete colu, aspirín a noviny?

0
Tipy na recykláciu v domácnosti: Ako využijete colu, aspirín a noviny?

Použité plechovky hádžete do recyklačného koša, nakupujete v secondhandoch a dokonca kompostujete zvyšky jedla v rámci svojej snahy o zelenší život.

Existuje však nespočetné množstvo spôsobov, o ktorých ste pravdepodobne nikdy ani neuvažovali, ako znížiť množstvo odpadu v domácnosti a čo najlepšie využiť veci, ktoré už doma máte. Tu máte 16 skvelých tipov na recykláciu a obnovu vecí.

1. Skúste použiť kolu na uvoľnenie upchatého odtoku

Čistič odtokov to nezvládne? Váš obľúbený nealkoholický nápoj môže stačiť. Podľa Doyla Jamesa, prezidenta spoločnosti Mr. Rooter Plumbing, „nealkoholické nápoje v štýle koly obsahujú kyselinu fosforečnú. A kyselina fosforečná je aj účinný čistič odpadov.“ James poznamenáva, že na to, aby tento trik fungoval, len sa uistite, že sóda, ktorú používate, obsahuje kyselinu fosforečnú, a nalejte fľašu s izbovou teplotou do odtoku, nechajte hodinu odležať a potom prepláchnite vriacou vodou.

2. Vydrhnite tieto minerálne usadeniny čerstvou citrónovou šťavou

Cola nie je jedinou bežnou látkou v domácnosti, ktorá má neočakávané využitie pri upratovaní. James hovorí, že citrónová šťava je ideálna na škvrny od tvrdej vody na kohútikoch a iných vodovodných armatúrach. „Kyselina v citrónovej šťave rozpúšťa extra minerály a zanecháva sviežu citrónovú vôňu,“ hovorí James.

3. Vďaka bielemu octu bude vaša sprcha žiarivo čistá

Dokáže vydrhnúť zašpinenú vaňu a sprchový kút bez toho, aby ste použili ocot? „Ak sa vám zdá, že máte na sprchových dverách škvrny, môžete namočiť niekoľko papierových utierok do destilovaného bieleho octu a potom ich položiť na škvrny,“ hovorí Brad Roberson, prezident spoločnosti Glass Doctor. Roberson odporúča nechať papierové utierky pôsobiť 15 minút, opláchnuť vodou a dôkladne vysušiť.

Prečítajte si aj: 12 jednoduchých trikov, ktoré zlepšia váš život – ako odstrániť vosk alebo uvoľniť odtok

unsplash.com

4. Na odstránenie škvŕn použite aspirín

Jedna tableta aspirínu obsahujuje 0,5 gramu kyseliny acetylsalicylovej. Aspirín je jedným z najbežnejších a najpoužívanejších farmaceutických liekov na svete. Používal sa hlavne na zmiernenie bolesti, ale využiť ho môžete aj na čistenie. Škvrny na oblečení neodolajú aspirínu vo vašej lekárničke. „Ak rozdrvíte niekoľko piluliek aspirínu a zmiešate ich s horúcou vodou, môžete ich použiť na vydrhnutie škvŕn,“ hovorí Harold Hardesty, odborník na domácich majstrov z The House Wire.

5. Na odstránenie pachov v malých priestoroch použite noviny

Nemusí to byť prvá položka, o ktorej by ste si mysleli, že má dezodoračné vlastnosti, ale Hardesty hovorí, že noviny sú prekvapivo užitočné, pokiaľ ide o udržanie sviežej vône vášho domova. „Noviny pohlcujú nepríjemné pachy. Ak máte v chladničke alebo skrinkách nejaké pachy, vložte tam noviny a sledujte, ako sa vôňa rozptýli,“ hovorí.

6. Ako nôž používajte zubnú niť

Chcete dokonale nakrájať narodeninovú tortu? Namiesto noža si vezmite zubnú niť. „Zubná niť je skvelá na rezanie mäkkých potravín,“ hovorí Hardesty. Len sa uistite, že používate neochutenú, aby ste zabránili tomu, aby vaše jedlá dostali mätovú chuť.

7. Pri leštení spotrebičov vyskúšajte trochu olivového oleja

Možno ste už počuli o použití olivového oleja ako leštidla na nábytok, no tiež môže dodať vašim spotrebičom zdravý lesk. „Položte kúsok olivového oleja na papierovú utierku a použite ju na vyleštenie svojich spotrebičov,“ hovorí Hardesty. „Funguje rovnako dobre ako akýkoľvek leštidlo na spotrebiče, ktoré by ste si kúpili v železiarstve.“

Prečítajte si: Tipy, ako správne čistiť nábytok v kúpeľni

iStock.com

8. Na odstránenie nečistôt z škárovacej hmoty použite sódu bikarbónu

Ak vaša škárovacia hmota zažila lepšie časy, trocha sódy bikarbóny môže byť práve to, čím ju oživíte. „Stačí ju zmiešať s trochou horúcej vody a vtrieť ju medzi dlaždice. Sóda bikarbóna rozkladá špinu, takže nepotrebujete veľa úsilia, aby vaše dlaždice vyzerali opäť pekne,“ vysvetľuje Hardesty.

9. Na čistenie práčky použite biely ocot

Podľa Rona Shimeka, prezidenta spoločnosti Mr. Appliance, má destilovaný biely ocot ešte viac čo ponúknuť pri upratovaní mimo kúpeľne. „Ocot sa odporúča ako prirodzenejší a lacnejší spôsob čistenia vašich spotrebičov,“ vrátane vašej práčky, hovorí Shimek. „Pridajte dve šálky bieleho octu a nechajte cyklus bežať.“ Keď to urobíte, postriekajte stroj octom a utrite ho, aby ste odstránili všetky zvyšky. A ak chcete získať ďalšie skvelé spôsoby, ako vyčistiť svoj domov, pozrite si týchto 10 tipov na čistenie pomocou octu.

10. Na oprášenie elektroniky používajte lepiace papieriky

Zatiaľ čo valčeky na žmolky môžu najlepšie fungovať na odstránenie chmýří z vašich svetrov, vaša elektronika si zaslúži niečo trochu šetrnejšie. „Odtrhnite bloček Post-it a použite lepiaci prúžok na pozbieranie prachu z vašej elektroniky,“ hovorí McCallum. „Je to skvelé pre klávesnice, pretože tenký papier sa môže vsunúť do medzier medzi klávesmi a poskytnúť hlboké čistenie.“

11. Uložte si staré špongie, aby ste si vyčistili stopy na oknách

Aj keď by táto opotrebovaná špongia mala byť pravdepodobne vyradená z riadu, má prekvapivý alternatívny účel. „V dráhach okien sa nahromadí veľa nečistôt a narezanie špongií na malé prúžky im môže pomôcť ľahko zapadnúť do dráh na oknách a vyčistiť ich rýchlym potiahnutím,“ hovorí Benjamin Nguyen z Full Color Cleaners.

12. Na utesnenie plastových vrecúšok používajte štipce na prádlo

Žiadna spona na vrecko? Žiaden problém! „Stačí použiť štipec na prádlo,“ hovorí McCallum. „Zrolujte tašku, zatvorte ju a vychutnajte si čerstvé jedlo oveľa dlhšie.“ Alebo ho využite na uzavretie sáčku s korením.

pixabay.com

13. Dajte odpadkovému košu druhý život ako pestovateľ

Predtým, ako zahodíte starý odpadkový kôš, zvážte, či mu vdýchnete nový život pridaním zelene. „Namiesto toho, aby ste odpadkový kôš vyhadzovali na smetisko, vezmite si kôš domov, vyčistite ho… a použite ho ako kvetináč,“ hovorí Alex Tran, spol., majiteľ Rain City Cleaners. „Už roky používam odpadkový kôš ako kvetináč pre moju majestátnu palmu.“

14. Použite nežiaduce knihy na výrobu plávajúcich políc

Neviete, čo robiť s tými nepoužitými knihami? „Na stenu môžete pripevniť niekoľko kovových konzol a vytvoriť plávajúce police zo starých kníh,“ hovorí odborníčka na vylepšenie domácnosti Jen Stark, zakladateľka Happy DIY Home. „Môžete byť farebné, ak majú knihy na sebe prebaly, alebo môžete ísť klasicky a šik s čiernou.“

15. Využite tie staré rámy na obrazy

Namiesto toho, aby ste vyhodili rám obrazu alebo fotografie, keď sa sklo rozbije, zmeňte ho na niečo užitočné. „Ozdobné rámy na obrazy môžu byť skvelé na premenu na servírovacie podnosy alebo na miesto, kde môžete umiestniť podložky a časopisy na nábytok v obývačke,“ hovorí Reiner. „Stačí vziať ten rám a obaliť zadný panel, ktorý slúžil na podopretie obrazu, látkou, tapetou alebo korkom.“

16. Vyrobte si bodové svetlá zo starých fliaš a pohárov

Na získanie nádherného svietidla na mieru nemusíte minúť veľa peňazí. Saul Cerni, odborný bytový dekoratér a zakladateľ HomeISD.com, navrhuje pozrieť sa na nedostatočne používané sklenené nádoby vo vašej domácnosti v novom svetle. „Vo väčšine domácností je zvyčajne nekonečná zásoba fliaš v mnohých tvaroch a farbách,“ hovorí Saul. „A každá z nich sa môže stať akcentujúcou lampou pre akúkoľvek miestnosť alebo oblasť. Všetko, čo musíte urobiť, je pridať do nej LED reťazové svetlá.“

Zdroj: bestlifeonline.com, unsplash.com

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu