10 spôsobov ako použiť ocot

0
10 spôsobov ako použiť ocot
pixabay.com

Použitie lacného destilovaného bieleho octu v bielizni bieli, zjasňuje, zmierňuje zápach a zjemňuje odevy bez použitia silných chemikálií. Ocot je bezpečný na použitie v štandardných aj vysoko účinných pračkách a je prospešný pre septiky a životné prostredie.

Všetky druhy octu obsahujú kyselinu octovú, ktorá pôsobí na zosvetlenie, zjemnenie a zničenie zápachov v bielizni. Ocot z muštu je vyrobený zo šťavy z jabĺk a má kyslosť v rozmedzí od 5 do 6 percent. Má žltú alebo zlatú jantárovú farbu.

Destilovaný alebo biely ocot sa vyrába z druhej fermentácie zriedeného destilovaného alkoholu. Alkohol môže byť vyrobený z obilia alebo škrobu z kukurice, zemiakov, ryže alebo jačmeňa. Destilovaný ocot je obyčajne menej kyslý ako ocot a má rozsahu od 4 do 7 percent kyslosti. Môže byť tiež označený ako čistiaci ocot, ale môže sa používať aj na bielizni.

Pri kúpe octu, ktorý sa má použiť na čistenie bielizne, vyberte destilovaný biely ocot. Neobsahuje taníny (prírodné rastlinné farbivá), ktoré by mohli zafarbiť oblečenie, a je lacnejší. Ak musíte použiť ocot, spotrebujete menej, keď pred naliatím priamo na oblečenie ho zriedite vodou.

10 spôsobov ako použiť ocot

1. Rozjasnite a bieľte oblečenie

Kyselina octová v destilovanom bielom octe je taká mierna, že nepoškodí textílie, napriek tomu je dostatočne silná na to, aby rozpustila zvyšky (zásady), ktoré zostali v mydlách a detergentoch. Ak pridáte iba polovicu šálky octu do posledného pláchania, budete mať jasnejšie farby bielizne. Pridajte destilovaný biely ocot do dávkovača aviváže alebo ho pridajte ručne do bubna na začiatku cyklu pláchania.

Jemná kyselina octová v octe tiež pôsobí ako bielidlo a zosvetľovač pre sivé špinavé oblečenie. Zafarbené biele ponožky a špinavé utierky znovu odfarbíte pridaním jednej šálky bieleho octu do veľkého hrnca s vodou. Zohrejte ju až do varu a pridajte špinavé predmety. Nechajte ich cez nos, aby sa dobre nasiakli a potom ich perte ako obvykle. Táto metóda by sa mala používať iba na 100% bavlnených tkaninách.

 

pracka
Foto: pixabay.com

2. Odstráňte zápach plesní

Ponechanie vlhkých uterákov v práčke alebo hromada mokrého oblečenia môže spôsobiť vznik plesní a plesnivý zápach. Ak chcete, aby všetko voňalo sviežo, naplňte práčku horúcou vodou, pridajte dve šálky destilovaného bieleho octu a spustite kompletný umývací cyklus. Vykonajte druhý kompletný cyklus s prídavkom čistiaceho prostriedku.

Toto funguje dobre pre malé množstvo plesní a kyslých pachov. V prípade väčších problémov s plesňami a škvrnami budete musieť použiť agresívnejšie ošetrenie.

3. Prirodzene zmäkčenie tkanín

Ak sa vám nepáčia silne voňajúce komerčné aviváže, ale chcete mäkšie oblečenie, destilovaný biely ocot pôsobí ako aviváž a nezanecháva žiadne zvyšky na bielizni. Stačí pridať jednu polovicu šálky do posledného preplachovacieho cyklu.
Ak máte radi ľahkú vôňu, pridajte do fľaše octu pár kvapiek éterického oleja, napríklad levandule.

Komerčné zmäkčovadlá tkanín narúšajú vlastnosti detského oblečenia, najmä pyžám, a nikdy by sa nemali používať na ich bielizeň. Destilovaný biely ocot je bezpečný a hypoalergénny pre všetky detské odevy.

4. Odstráňte chĺpky zo srsti a domácich zvierat

Iba jedna polovica šálky bieleho destilovaného octu v oplachovacom cykle pomôže zabrániť lepeniu chĺpkov zvierat na oblečenie.

Ocot tiež pomáha zbaviť sa nadmerného množstva nitiek, ak ste omylom oprali niečo tmavé s látkou, ktorá produkuje vlákna, a ostali vám na tej veci biele vlákna.

dievcatko
pixabay.com

5. Boj proti zápachu podpazušia

Naplňte rozprašovaciu fľašu nezriedeným destilovaným bielym octom a majte ju vždy po ruke, aby ste odstránili zápach potu a škvrny na oblečení. Ocot nastriekajte priamo na tkaninu na vnútornú stranu podpazušia a pred hodením odevu do práčky nechajte pôsobiť najmenej desať minút. Ak je tkanina pred praním stuhnutá, zvyšok rozotrite mäkkou kefkou. Ocot pomôže prerezať zvyškový dezodorant, ktorý zostal na oblečení a zabráni žltnutiu podpazušia.

Prečítajte si aj: Na čo všetko môžete použiť zubnú pastu?

6. Opravenie zahnutých okrajov na oblečení

Zdá sa, že deti rastú cez noc a nohavice sa musia nechať predĺžiť, čo často zanecháva stopy po lemovaní.

Aby ste sa pri predlžovaní odevu zbavili drobných otvorov, ktoré zostali po švíkoch alebo zahnutiu okraja, navlhčite bielu handričku destilovaným bielym octom, vložte ju pod látku a stlačte. Vyberte správnu teplotu žehlenia a na tkaninu použite pritlačnú handričku, aby ste zabránili jej spáleniu.

7. Udržujte tmavé oblečenie tmavé

Ocot môže pomôcť udržiavať tmavé oblečenie tak, že vyzerá stále dobre a nezosivie.

Pridaním jednej polovice šálky destilovaného bieleho octu do posledného cyklu pláchania sa odstráni mydlo a zvyšky čistiaceho prostriedku, ktoré spôsobujú, že vyprané čierne šaty vyzerajú matne.

 

8. Zbavte sa zápachu z dymu na šatách

Ak vaše odevy zapáchajú od cigariet alebo cigaretového dymu, do umývacieho cyklu pridajte pol pohára destilovaného bieleho octu. Na suché čistenie odevov a nábytku, ako sú vankúše a závesy, naplňte vaňu veľmi horúcou vodou a pridajte jeden pohár octu. Oblečenie alebo látku zaveste nad pariacou sa vodou a zatvorte dvere, aby para mohla preniknúť cez vlákna.

Destilovaný biely ocot je tiež účinný pri odstraňovaní silného zápachu dymu vo vzduchu v kuchyni alebo po inom malom ohni v domácnosti.

9. Vyčistite práčku

Čistá práčka sa rovná čistej bielizni. V hadiciach práčky sa môžu hromadiť usadeniny mydla a minerálne usadeniny, čo obmedzuje prietok vody. Štyrikrát do roka odstráňte zvyšky práčku a vyčistite hadice tak, že spustíte kompletný cyklus umývania s prázdnou práčkou s použitím horúcej vody a dvoch šálok destilovaného bieleho octu.

Ak máte automatické dávkovače pracích prostriedkov alebo aviváží, vložte do zásobníkov destilovaný biely ocot, aby sa rozpustili zvyšky, ktoré môžu obmedziť výkon práčky.

Použite ocot na častejšie čistenie, aby ste pomohli osviežiť predok pračky od zatuchnutého zápachu.

zehlicka
pixabay.com

10. Vyčistite žehličku – čistenie železa

Minerály môžu upchávať parné prieduchy a rozprašovacie dýzy na žehličke. Na čistenie železa a odstránenie týchto usadenín naplňte vodnú komoru roztokom rovnakým dielom destilovaného bieleho octu a destilovanej vody. Žehličku postavte do zvislej polohy na žiaruvzdorný povrch a nechajte ju naparovať asi päť minút.

Keď je žehlička studená, vypláchnite nádrž destilovanou vodou. Naplňte žehličku a pretrepte vodu cez vetracie otvory na starú látku. Nakoniec niekoľko minút žehlite starú handričku, aby ste odstránili akékoľvek zvyšky, ktoré v nej ostanú, a až potom pokračujte v žehlení odevov na nosenie.

Aby ste odstránili stopy po spálení z plochy na žehlenie, potrite ju pastou z rovnakých dielov destilovaného bieleho octu a soli. Nakoniec utrite čelnú dosku žehličky handrou navlhčenou v destilovanom octe.

Zdroj: www.thespruce.com, pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie