Filip Dřímalka: To najlepšie, čo môžete pre svoj biznis urobiť, je komunikovať, zdieľať a prioritizovať

0
Filip Dřímalka: To najlepšie, čo môžete pre svoj biznis urobiť, je komunikovať, zdieľať a prioritizovať

Filip Dřímalka sa venuje digitalizácii firiem, pomáha najúspešnejším českým firmám nastavovať ich digitálne a inovačné stratégie, zvyšovať digitálne zručnosti ich zamestnancov a vyhľadávať technologických partnerov.

Podieľa sa na projektoch: Digiskills.cz (najväčší český microlearningový portál), EF1 (butiková inovačná agentúra) a Ideahub (nástroj pre inovačný management). Je partnerom v spoločnosti Digital Ventures, v rámci ktorej hľadá investične zaujímavé digitálne B2B projekty.

V rozhovore prezradil:

  • ako môžu freelanceri využiť digitálne nástroje vo svojom biznise,
  • aké digitálne zručnosti potrebujeme,
  • čo znamená digitálne myslenie,
  • ako nám online nástroje môžu pomôcť vyriešiť pracovné problémy,
  • ako vylepšiť svoje podnikanie a
  • prečo je najdôležitejšou vlastnosťou akéhokoľvek lídra odvaha.

Svoju profesionálnu kariéru ste zasvätili digitálnej transformácií firiem, tvorbe stratégií a rozvoju digitálnych zručností. Čo však jednotlivci? Kvôli dlhodobému home office sa viacerí z nás stali digitálnymi nomádmi. Aké aplikácie potrebujeme?

Hoci to môže znieť jednoducho, ako jednotlivci ľudia potrebujeme ovládnuť hlavne také nástroje a aplikácie, ktoré nám zjednodušujú prácu a umožňujú dosiahnuť „viac za menej“. Či už ide o nástroje, ktoré používame každý deň (počítač, telefón, Google, Excel), alebo jednorazové aplikácie, ktoré nám pomôžu vyriešiť konkrétny problém.

Všeobecne odporúčam pozrieť sa na tabuľku základných digitálnych zručností a zamyslieť sa nad tým, v akej kategórii sa nachádzam a kam by som sa chcel (a) posunúť. Dôležité je tiež myslieť na to, že tieto zručnosti sú dôležité nielen pre nás, ale aj pre naše deti, rodičov či prarodičov. Tí sú stále častejšie vystavení nebezpečenstvám v online prostredí a je nutné, aby sa aj oni vzdelávali.

Pridajte sa na online webinár s Filipom Drimalkom. Vďaka spoločnosti Microsoft Slovensko, ktorá podporuje začínajúce, malé a stredné podnikateľky, je vstupenka v symbolickej sume. Zakúpiť si ju treba v predstihu.  

Ako využiť digitálne nástroje na budovanie biznisu?

Čo sa týka samotnej práce, na svete existuje neuveriteľné množstvo aplikácií a programov. Aj preto si spoločnosť Apple zaregistrovala ochrannú známku na vetu „There is an app for that“, čo by sa dalo preložiť ako „Aj na to existuje aplikácia“. Dá sa povedať, že na každé pracovné problémy alebo príležitosti existuje nástroj, aplikácia či startup, ktorý dokáže pomôcť. A práve toto digitálne myslenie, v rámci ktorého som otvorený novým veciam a snažím sa hľadať riešenie svojich potrieb, je podľa mňa úplne najdôležitejšie.

Ako sa môžeme individuálne rozvíjať v oblasti používania moderných technológií?

Spôsobov, ako sa rozvíjať, je veľa. Skúste si pozvať nejakého šikovného ajťáka alebo človeka, ktorý sa vyzná v digitálnych nástrojoch a nechajte ho, nech sa pár hodín pozerá na to, ako pracujete. A potom nech vám povie, ako by sa vaša práca dala zjednodušiť. Alebo zorganizujte online schôdzku s vašimi kolegami, partnermi či priateľmi a vzájomne zdieľajte skúsenosti. Pre inšpiráciu, ako a na čo sa môžete zamerať, môžete využiť tento návod. Alebo sa pozrite na niektorý z mnohých webinárov či blogov, ktoré sa touto témou zaoberajú. Niekoľko tipov môžete nájsť v článku Digitálne superschopnosti freelancerov, ktorý som nedávno publikoval.

To najdôležitejšie je však nebáť sa skúšať nové veci a hlavne – nájsť si na rozvoj a učenie čas. Bez toho to jednoducho nejde. Pritom podobné veci vám môžu priniesť veľa voľného času a možnosť venovať sa naozaj dôležitým veciam.

Aké zručnosti okrem tých digitálnych budeme potrebovať v blízkej budúcnosti, aby sme uspeli na trhu práce?

Veľmi sa mi páči myšlienka tzv. „T-shaped worker“, o ktorej píšem aj vo svojej knihe HOT: Ako uspieť v digitálnom svete. To znamená, že každý z nás má súbor hlbokých, špecializovaných zručností (znázornené zvislou čiarou písmena T) a súbor ďalších, doplňujúcich zručností. A práve medzi tieto doplňujúce zručnosti patrí aj znalosť využívania IT nástrojov.

Ak sa pýtate na ďalšie, tak by som okrem kľúčových mäkkých zručností (kreativita, komunikácia, riešenie problémov, a pod.) rád spomenul niektoré zo zručností, ktoré vnímam ako kľúčové pre všetkých moderných lídrov. A to či už ste lídrom-podnikateľom, lídrom-manažérom, alebo lídrom vlastného života: schopnosť zavádzať a riadiť zmeny, odvaha, znalosť trendov, schopnosť prispôsobiť sa, podnikateľské myslenie, zodpovednosť.

Ako absolútne kľúčovú zručnosť potom vnímam pochopiť veci v kontexte, prepojiť ich a vytvárať tak veci s hodnotou – pre zákazníkov, nadriadeného či vlastných zamestnancov. Či už k tomu využijem technológie alebo nie.

Digitalizácia poskytuje široké možnosti ako zlepšiť svoje podnikanie alebo ako začať podnikať z pohodlia domova. Aplikácií je veľmi veľa. Ako využiť online svet na maximum pre svoj biznis?

Vrátil by som sa k odpovedi na prvú otázku – to najlepšie čo môžete urobiť je komunikovať s ľuďmi a zdieľať. Spomenul som, že jednou z kľúčových zručností lídra je odvaha. Nebojte sa teda pýtať, oslovovať ľudí na zdieľanie informácií alebo spoluprácu. Podnikanie sa na školách veľmi neučí, takže sa dá povedať, že je každý podnikateľ samoukom. Vy na to ale nie ste sami. Dnešná doba i ľudia sú oveľa otvorenejší. A vo svete podnikania sa často nevnímajú ako konkurenti, práve naopak. Pomáhajú si, zdieľajú. Preto sa nebojte pýtať a učiť sa od ostatných.

Hovoríte tiež, že ďalšou dôležitou vecou je umenie prioritizovať…

Musíte sa samy seba spýtať – čo vám prináša najväčšiu hodnotu? Aké aktivity vám môžu priniesť najviac zákazníkov? Aké služby vám môžu pomôcť stabilizovať cash flow?

Podnikatelia môžu robiť toľko vecí, že musia vedieť oveľa lepšie prioritizovať. Inak sa často venujú síce pekne vyzerajúcim veciam (nové logo, profil na Instagramu, apod.), ktoré im ale v biznise veľmi nepomôžu.

Mimochodom, aj tu radím – nájdite si mentora alebo niekoho, ktorý vám raz za čas skritizuje vaše aktivity. Alebo sa len pozrite do vášho kalendára alebo do to-do aplikácie na pár posledných týždňov – ktoré z aktivít vám priniesli nových zákazníkov? Koľko času ste venovali novým produktom alebo službám? A aké aktivity boli, naopak, strateným časom?

Na čo by sme sa mali vo svojom podnikaní zamerať, aby sme boli úspešní?

Jeden z mojich najobľúbenejších citátov je popis podnikania od Dereka Sivers: „Keď podnikáte, vytvárate svoj malý svet, kde ovládate zákony. Nezáleží na tom, ako sa veci robia všade inde. Vo svojom malom svete to robíte tak, ako by to mohlo či malo byť.“

A ten svet, ktorý každý podnikateľ vytvára (produkty, služby, systémy, procesy) je presne to, na čo by ste sa mali zamerať a na čo by ste mali následne hľadať digitálne nástroje, aplikácie či online služby.
Skúste si nakresliť myšlienkovú mapu svojho podnikania – aké aktivity robíte? Skúste si ich všetky rozpísať (napr. fakturácia, oslovovanie nových klientov, posielanie balíčkov, odpovede na otázky zákazníkov) a potom na tieto aktivity hľadať nástroje, ktoré vám s nimi pomôžu.

Myšlienkovú mapu podnikania, to najlepšie z knihy HOT Ako uspieť v digitálnom svete predstaví Filip Dřímalka na webinári Ako využiť digitálne nástroje na budovanie svojho biznisu.

Digitalizácie, inovácie, digitálne zručnosti sú náplňou vášho pracovného života, ako sa dokážete vypnúť z digitálneho sveta? Čo robíte, aby vám digitálny svet neprerástol cez hlavu?

Ja veľmi často nevypínam, pretože aj pri voľnočasových aktivitách často používam technológie (úsmev). Ale najčastejšie „vypnem“ pri športe, ideálne keď sa ho zúčastňujú aj moje deti. Aktívne sa potápame, jazdíme na horských bicykloch a na lyžiach, veľa cestujeme. A tiež veľmi rád otužujem – keď človek vlezie do vody ktorá má 4 stupne, tak vám neprerastie cez hlavu vôbec nič :)

Webinár s Filipom Dřímalkom sa uskutoční aj vďaka spoločnosti Microsoft Slovensko, ktorá podporuje začínajúce, malé a stredné podnikateľky. 

žiadne príspevky na zobrazenie