Toto je najdôležitejšia vec, ktorú môžete urobiť, aby ste prestali fajčiť

0
Toto je najdôležitejšia vec, ktorú môžete urobiť, aby ste prestali fajčiť
pixabay.com

Podľa výskumu sú tri hlavné novoročné predsavzatia, ktoré si Američania každý rok dávajú,: schudnúť, viac cvičiť a prestať fajčiť. Samozrejme, ľahšie sa to povie, ako urobí, ale nová štúdia publikovaná v Nicotine & Tobacco Research hovorí, že môžete zabiť veľa múch jednou ranou, ak obmedzíte konzumáciu alkoholu.

Sarah Dermodyová, odborná asistentka na Oregonskej štátnej univerzite a hlavná autorka štúdie, študovala pomer metabolitov nikotínu – biomarker, ktorý ukazuje, ako rýchlo telo človeka metabolizuje nikotín – u 22 problémových pijanov a denných fajčiarov a zistila, že pomer metabolitov u mužov v štúdii výrazne klesli, keď prešli z 29 nápojov týždenne na sedem.

Metabolizovanie nikotínu sa musí spomaliť

„Naozaj zaujímavé je, že pomer metabolitov nikotínu je klinicky užitočný,“ povedal Dermody v univerzitnom bulletine. „Ľudia s vyšším pomerom metabolitov nikotínu majú väčšie problémy s odvykaním od fajčenia. Majú tiež menšiu pravdepodobnosť, že úspešne prestanú používať produkty náhradnej nikotínovej terapie…

Pomer metabolitov nikotínu sa považoval za stabilný index, ale nemusí byť taký stabilný ako sme si mysleli. Z klinického hľadiska je to pozitívna vec, pretože ak chce niekto prestať fajčiť, možno by sme ho mali povzbudiť, aby obmedzil pitie, aby sme podporili plán na odvykanie od fajčenia.“

Prečítajte si: Slováci zaradili medzi svoje najobľúbenejšie nápoje aj alkohol

pixabay.com

Platí to najmä pre mužov

Nezistilo sa, že by to isté platilo pre ženy, ale Dermody sa domnieva, že to môže byť preto, že ženy v štúdii neboli na začiatku také problémové pijanky.

„Miera pitia u žien v štúdii začala nízka a zostala nízka,“ povedal Dermody. „Predpokladám, že vo väčšej zovšeobecnenej štúdii by sme nevideli taký rozdiel medzi mužmi a ženami.“

Štúdia je obmedzená tým, že mala malú veľkosť vzorky, ale súvislosť medzi alkoholom a nikotínom je dobre známa. Predchádzajúci výskum zistil, že ľudia, ktorí pijú alkohol, túžia po stimulante, ktorým je nikotín, aby kompenzovali účinky alkoholu navodzujúceho spánok.

Prečítajte si: Prečo už deti začínajú s alkoholom?

alkohol
pixabay.com

Začarovaný kruh pitia a fajčenia

Alkohol tiež zvyšuje hladiny chemických látok na dobrý pocit produkovaných nikotínom, ale tlmí účinky samotného alkoholu, čo znamená, že musíte piť viac, aby ste zažili rovnaký euforický nával ako nefajčiar, čo vytvára začarovaný kruh pitia a fajčenia.

Ako každý vie, pitie spôsobuje hlad aj tým, že mozog uvediete do režimu hladovania – a keď sú vaše zábrany umlčané, je oveľa pravdepodobnejšie, že siahnete po tanieri pikantných krídel ako po rozumnom šaláte. Alkohol tiež veľmi sťažuje vstup do posilňovne, takže nastavuje negatívny cyklus pitia, jedenia nezdravého jedla a spánku, čo je v priamom kontraste s akýmikoľvek ambíciami zdravého života.

Ak teda chcete dosiahnuť niektoré alebo všetky z najbežnejších novoročných predsavzatí, miesto, kde začať, je vaše pitie: zredukujte ho.

Zdroj: bestlifeonline.com

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu