Toto sú 3 časté mýty o starnutí: už ste ich počuli?

0
Toto sú 3 časté mýty o starnutí: už ste ich počuli?
Starnutie mnohým ľuďom naháňa strach, avšak často úplne zbytočne. Najväčšie obavy sa spájajú s pribúdajúcimi zdravotnými problémami, stratou elánu do života a tiež problémami v práci. Proces starnutia pochopiteľne vyvoláva rôzne otázky a stavia nás pred mnohé rozhodnutia, bola by však určite škoda prepadnúť obavám. Pozreli sme sa preto na 3 mýty, ktoré sa ešte aj dnes spájajú práve so starnutím.
Starší ľudia musia aj v súčasnosti čeliť rôznym predsudkom spájaných predovšetkým s ich duševnou a fyzickou kondíciou. Hoci život tridsiatnika, päťdesiatnika a povedzme sedemdesiatnika dokáže bude zásadne odlišný, jeseň života nie je potrebné vnímať iba ako nutné zlo. Pochopiteľne, väčšinu ľudí postretne zhoršenie zdravia či spomaľovanie niektorých funkcií, avšak nejde o pravidlo a prekvapilo by vás, koľko seniorov sa teší pevnému zdraviu. Tomu, aby ste sa udržali v dobrej kondícii treba však aj trochu pomôcť, no v prvom rade by ste určite nemali podľahnúť týmto 3 častým mýtom o starnutí.

S pribúdajúcim vekom určite priberiete

U mnohých ľudí sa obavy zo starnutia spájajú predovšetkým s tým, že sa im zhorší postava a začnú nekontrolovateľne priberať. Isteže, vek zohráva dôležitú úlohu, no automaticky to neznamená, že s pribúdajúcimi rokmi vám budú nutne pribúdať aj kilogramy. Mnohé opäť závisí od vášho prístupu. Ak si budete sledovať kalorický príjem, výdaj a svoj jedálniček budete pravidelne aktualizovať tak, aby ste sa udržali na „pohodlnej“ hmotnosti, tak problém nebudete mať ani s pribúdajúcimi rokmi. Skrátka, to či priberiete, záleží najmä od vás, a ak do svojho jedálnička zahrniete povedzme jeden diétny nápoj a budete dodržiavať zásady zdravej výživy, chybu určite neurobíte.

Seniori vždy trpia mnohými chorobami, ktoré ich v živote obmedzujú

S pribúdajúcim vekom sa spája aj riziko rôznych ochorení či už v dôsledku nevhodného životného štýlu, alebo genetickej predispozície. Opäť ale neexistuje žiadne univerzálne pravidlo, že s vekom vás bude trápiť stále viac chorôb, ktoré vás budú obmedzovať v každodennom živote. Rovnako neplatí ani to, že po šesťdesiatke už určite nebudete mať vlastné zuby. Veľa totiž závisí aj od starostlivosti a ak si napríklad včas privyknete používať zubné pasty na citlivé zuby, do budúcnosti sa vaše vyhliadky na zachovanie chrupu zlepšia.

V každom prípadne ale platí, že pravidelný pohyb, mentálne cvičenia a celý rad ďalších aktivít vás udrží vo forme, a to ako po fyzickej, tak aj duševnej stránke. Navyše, medicína stále napreduje, takže kvalita života môže byť aj napriek chorobám a vyššiemu veku veľmi dobrá.

Starší ľudia sa nechcú učiť nič nové a preto nerozumejú svetu

Ešte stále sa traduje, že s vekom mizne schopnosť učiť sa nové veci. Je pravdou, že učenie ide starším ľuďom o niečo ťažšie, to ale neznamená, že by bolo nemožné. Práve naopak, snažte sa držať krok s dobou a popri to cibriť svoje duševné schopnosti. V konečnom dôsledku je to len na vás, či budete vo vyššom veku hľadať možnosti a novinky, ako napríklad parfém do prania s vôňou, ktorú ste nikdy nevyskúšali alebo zostanete naplno verní svojim stereotypom.

žiadne príspevky na zobrazenie