Toto vám môže spôsobiť zubná kefka a nesprávna technika čistenia zubov

0
Toto vám môže spôsobiť zubná kefka a nesprávna technika čistenia zubov

Čistenie zubov je rutinnou záležitosťou. To zvádza k tomu, že to každý z nás robí „nejako“ a v zozname predsavzatí určite nemáme napísané: „chcem zlepšiť hygienu svojej ústnej dutiny“. No žarty bokom, na techniku čistenia zubov a aj na to, čo na čistenie používame by sme si mali dávať pozor. Prečo?

Patríte medzi starých klasikov, ktorí nedajú dopustiť na tradičné mechanické kefky? Nebojte sa, nebudeme sa na vás za to pozerať krivo. Veď na vlastnej „koži“ ich má otestované asi každý. Či už používate mäkkú, tvrdú mechanickú zubnú kefku, elektrickú alebo sonickú alternatívu, dôležité je dodržiavať správnu techniku čistenia zubov, vďaka ktorej predídete neželanej návšteve v podobe afty a ďalších problémov ako:

1. Poškodenie ďasien – používate tvrdú kefku a priveľmi tlačíte na zuby? Nerobte to. Touto kombináciou si môžete poškodiť ďasná až tak, že vám začnú krvácať. Cesta von z tohto kolotoča je veľmi zdĺhavá a bolestivá. Zvoľte radšej kefku s menšou hlavicou, s ktorou budete môcť ľahko dosiahnuť na všetky časti ústnej dutiny. Pri klasických kefkách je však riziko pošmyknutia kefky pod tlakom a následného poranenia ďasna väčšie ako pri iných alternatívach. So sonickou kefkou vám to nehrozí. Ak premýšľate nad jej kúpou uprednostnite model, ktorý vás pri nadmernom tlačení upozorní vibrovaním.

2. Zničená zubná sklovina – agresívnym šúchaním kefky po zuboch si môžete opotrebovať sklovinu, a tak zvýšiť citlivosť zubov a vznik zubného kazu. Navyše prudkým šúchaním si môžete poraniť ďasno a privodiť si nepríjemnú aftu. V tomto prípade platí, že menej je naozaj menej.

3. Podráždenie tkanív – priveľmi tvrdé štetinky a dokonca aj nesprávne zloženie zubnej pasty majú za následok podráždenie tkanív v ústach a vznik nepríjemných malých pľuzgierov. Z regálu v drogérii preto siahnite po pastách, ktoré neobsahujú lauryl sulfát sódny – penivú látku, ktorá vytvára pocit hladkých a lesklých zubov. Dôsledok tohto navonok zdravého úsmevu je horší. Sulfáty v zubných pastách odmasťujú jazyk a sliznicu čím narušujú prirodzenú mikroflóru v ústnej dutine. Ich účinky sú negatívne až toxické. Zmena podmienok v ústach môže byť jedným z dobrých predpokladov na vznik áft.

Správna technika čistenia zubov a prevencia vás vie ušetriť od množstva neželaných
problémov ako sú kazy, afty či nečakaných návštev zubnej pohotovosti. Nasledujte tieto kroky a kráčajte s ľahkosťou a širokým úsmevom na perách:

1. Správny sklon je dôležitý – držte zľahka kefku pod uhlom 45° k povrchu zubom a jemnými krúživými pohybmi čistite zuby aj ďasná. Práve touto technikou docielite hladký a lesklý úsmev.

2. Neobíďte jazyk – jazyk je náchylný na baktérie všetkého druhu, a preto je veľmi dôležité pravidelne ho čistiť. Po čistení zubov prejdite kefkou alebo špeciálnou škrabkou jazyk a zbavte sa baktérií či nepríjemného zápachu z úst rýchlo a efektívne.

3. Ústa poriadne vypláchnite – dôležitým krokom je dôkladne prepláchnuť ústa vodou a následne ústnou vodou.

4. Flossing –používajte zubnú niť či medzizubné kefky minimálne raz denne a odstráňte tak zvyšky potravín, ktoré sa hromadia medzi zubami a pod ďasnami. Aj takáto jednoduchá pomôcka prispeje k celkovo zdravšej ústnej mikroflóre a zamedzí riziku tvorby áft.

5. Prevencia a profesionálna dentálna hygiena je kľúčová – zdravie ústnej dutiny je úzko spojené s celkovým zdravím organizmu. Ak sa o svoj chrup nestaráte dôkladne, môže to viesť k zvýšeniu rizika napr. srdcových ochorení, diabetu alebo pľúcnych infekcií. Buďte preto obozretný a umývajte si zuby pravidelne, minimálne 2x za deň ráno a večer. Zdravý a biely úsmev vám navyše zdvihne sebavedomie a dodá pocit sebaistoty. Pravidelná a správna hygiena v ústnej dutine tiež môže zníži riziko tvorby áft.

Spravila sa vám v ústach afta aj napriek dodržaniu všetkých možných aj nemožných opatrení? Nezúfajte a siahnite po URGO Filmogel Afty. Ten vám okamžite zmierni bolesť a vďaka inovatívnej technológii Filmogel prekryje aftu. Pod priehľadným filmom, ktorý produkt vytvorí na jej povrchu, sa zahoja vzniknuté pľuzgiere a drobné poranenia sliznice ústnej dutiny za významne kratší čas.

Jeho aplikáciu zvládne úplne každý. Jednu stranu špachtličky otriete o okraj fľaštičky a zostávajúce množstvo gélu dôkladne nanesiete na aftu alebo ranu v ústach. Po približne 10 sekundách nanesená vrstva zaschne, vytvorí sa ochranný film a nastupujú unikátne účinky prípravku. URGO Filmogel Afty vás rýchlo zbaví nepríjemnej pálivej bolesti, podporí hojenie postihnutého miesta a ochráni ho pred dráždivým kontaktom so slinami, jedlom či nápojmi. Reaplikovať ho môžete 3 – 4 x denne až do úplného zahojenia 3 až 5 dní, a to bez odstránenia filmu z predchádzajúcej aplikácie. Najlepšie však spravíte, ak ho nanesiete pred hlavnými jedlami.

žiadne príspevky na zobrazenie