Trápite sa v láske? Znaky, že ste sa ocitli vo vzťahu s narcistom

0
Trápite sa v láske? Znaky, že ste sa ocitli vo vzťahu s narcistom
Zdroj: Unsplash.com

Vzťahy s nimi sa dajú označiť ako čisté peklo.

Portál Psychology Today vysvetľuje, že narcizmus je charakterizovaný grandióznym pocitom vlastnej dôležitosti. Narcisti nemajú takmer žiadnu empatiu voči druhým ľuďom. To znamená, že nemajú pochopenie pre vaše city a koniec-koncov ich ani nezaujímajú. Prečo by mali? Na prvom mieste majú totiž seba a iba seba. Sú presvedčení, že sú jedineční a zaslúžia si špeciálne zaobchádzanie.

Web Healthline v súvislosti s tým hovorí dokonca aj o narcistickej poruche osobnosti. Takýto ľudia sa vyznačujú tým, že nemajú takmer žiadnych priateľov, sú neempatickí a myslia si, že sú viac jedineční ako ostatní ľudia.

Je vám to až príliš známe? Prinášame vám 5 znakov, podľa ktorých zistíte, že ste vo vzťahu s narcistom.

Šarm a samé komplimenty

Spočiatku to vyzeralo ako rozprávka. Mohli ste mať dojem, že ste našli konečne toho pravého. Považovali ste ho za vyspelého, úspešného, vtipného a šarmantného muža, ktorý vám na dennej báze dával niekoľko komplimentov. Možno vám aj vyjadril rýchlejšie svoje city, než by ste čakali. Bola to pretvárka.

Narcisti sa takto snažia získať svoje obete, vytvoriť s nimi rýchlo niečo povrchné, aby ich získali. Vyberajú si osoby, ktoré sú v ich očiach rovnako jedinečné ako oni. Problém je, že časom z nich začnú kompletne vysávať energiu. Ak sa vám tempo vzťahu nepáči už od začiatku, stopnite to. Kvalitné puto sa pestuje, nepríde zo dňa na deň a nevytvoríte si ho ani za mesiac.

Žiadna empatia

Do života potrebujeme empatiu a asertivitu. Idú ruka v ruke. Treba si však dávať pozor, aby sa z asertivity nestala arogancia. Tá je až príliš príznačná pre narcistov. Ak sa im otvoríte, poviete im, čo vás trápi, ako vám ublížili…nečakajte ospravedlnenie alebo útechu. Je skôr pre nich príznačný výsmech, prekrúcanie vašich slov a zvaľovanie viny výlučne na vás.

Dalo by sa povedať, že narcisti majú empatiu priam na bode mrazu. Súcitu sa skutočne nedočkáte. Odborníci uvádzajú, že práve to je najčastejším dôvodom, prečo sa vzťahy rozpadávajú.

Samotári

Pre ľudí s narcistickou poruchou osobnosti je charakteristické, že nemajú žiadnych priateľov alebo ich je veľmi málo. Môže to byť práve z toho dôvodu, že sú konfliktní, násilne si presadzujú svoju pravdu a nemajú pochopenie pre druhých. Toto môže byť pre vás skutočne vážnym varovným signálom.

Tento faktor zároveň výrazne ovplyvňuje aj ich partnerov. Budú im vyčítať, keď sa pôjdu stretnúť s inými ľuďmi. Budú počúvať, ako na nich kašlú, prinútia ich cítiť sa previnilo, za to, že ich nechali samých doma. A ešte jedna dôležitá vec – budú nadávať na ich priateľov, len aby sa s nimi prestali stretávať.

Gaslighting

Technika manipulácie a emocionálneho zneužívania, ktorú narcisti priam milujú. Pri konfrontácii sa z neho budú valiť samé klamstvá, bude obviňovať všetkých, len nie seba a koniec-koncov začne prekrúcať slová každého, kto mu protirečí. Nedovoľte, aby vás takto zmanipuloval a stojte si za svojím. Nesmie vám dať žiadneho „chrobáka do hlavy“. To, ako sa cítite, je oprávnené. Držte sa toho.

Výbušné povahy

Je pochopiteľné, že človek stratí kvôli takémuto správaniu trpezlivosť a chce ukončiť vzťah. To narcista znáša naozaj ťažko. Vybuchuje už čo i len pri nejakých náznakoch rozchodu, nieto ešte keby ste si rovno išli pobaliť veci. Lipne na vás, saje z vás energiu a pre neho neprichádza v úvahu, aby ste ho opustili. On nebude znášať takú hanbu, jeho ego by to neznieslo. V takýchto situáciách sa vám môže začať aj vyhrážať.

Ohodnoťte článok

3

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu