Tri vlastnosti, ktoré vás robia atraktívnym pre opačné pohlavie

0
Tri vlastnosti, ktoré vás robia atraktívnym pre opačné pohlavie
pixabay.com

Výber partnera sa v dnešnom svete môže javiť obzvlášť komplikovaný, ale výskumy ukazujú, že väčšina ľudí sa riadi rovnakými nevyslovenými pravidlami, ktoré dominujú zoznamovaniu po celé generácie. Jedna dôležitá medzinárodná štúdia uskutočnená pred viac ako 30 rokmi zistila, že existovali tri konkrétne vlastnosti, ktoré najbežnejšie vyvolali príťažlivosť.

Teraz druhá štúdia z Texaskej univerzity v Austine, ktorá sa snažila replikovať a porovnať údaje s prvou, potvrdzuje, že tieto tri kvality obstáli v skúške času ako najatraktívnejšia pre potenciálnych partnerov.

Obidve iterácie štúdie skúmali až 14 000 jednotlivcov v 45 rôznych krajinách a odhalili niekoľko fascinujúcich poznatkov o preferenciách ľudí pri výbere partnera. A možno vás aj prekvapia! Povrchnejšie faktory – ako vzhľad a peniaze – nestáli na prvých priečkach a neboli tými najžiadanejšími črtami. Aké sú teda tie tri najatraktívnejšie vlastnosti?

laska par mladych ludi
Foto: pixabay

1. Láskavosť

Ak ste ako veľa ľudí očakávali, že na začiatku zoznamu bude „iskra“, tak to nie je celkom tak. Mnoho štúdií to potvrdilo svojimi vlastnými zisteniami, ktoré vysvetľujú, že láskavosť vytvára „halo efekt“, vďaka ktorému sa človek javí celkovo celkovo fyzicky atraktívnejší.

Jedna z takýchto štúdií dospela k rovnakému záveru po tom, čo požiadala cudzích ľudí aj známych o to, aby zoradili portréty v ročenke podľa fyzickej príťažlivosti. Jednotlivci, ktorí sa osobne poznali, a označili ľudí na fotografiách ako „familiárnych, milých a rešpektovaných“. Tím dospel k záveru, že „vo všeobecnosti platí, že čím viac im ľudia v ročenke boli známi, milí a rešpektovaní, tým viac boli fyzicky príťažliví.“

2. Inteligencia

Existujú zjavné dôvody, pre ktoré by si človek mohol vážiť inteligenciu u partnera – ale ide o viac, než len o intelektuálny rozhovor pri večeri. Z hľadiska najzákladnejšieho prežitia je pravdepodobné, že osoba s vynikajúcou inteligenciou prekoná najväčšie hrozby a výzvy, ktoré štúdia uvádza „v súlade s evolučnými hypotézami“.

V dnešnom svete máme tendenciu stavať na roveň inteligenciu a vzdelanie, ktoré súvisia so zvýšeným príjmom, lepším zdravím, vyššou úrovňou rodinnej a pracovnej stability a väčšou schopnosťou akumulovať bohatstvo. Štúdie ukazujú, že tieto vlastnosti povyšujú váš status ako potenciálneho partnera.

pixabay.com

3. Zdravie

Ako štúdia odhalila, tí, ktorí si udržiavajú viditeľne dobré zdravie, bývajú považovaní za tých najatraktívnejších. Autori štúdie pripísali toto zistenie evolučným koreňom našej príťažlivosti: že sme poháňaní odovzdávať zdravé gény ďalším generáciám.

Poznamenali tiež, že v krajinách s vyššou „prevalenciou patogénov“ – čo znamená väčšiu prítomnosť chorôb v miestnej ekológii – sa ľudia obzvlášť zaujímali o to, aký zdravý je potenciálny partner.

Aké ďalšie vlastnosti štúdia skúmala?

Štúdia sa tiež pýtala respondentov na dôležitosť fyzickej príťažlivosti a dobrého finančného postavenia, ale láskavosť, inteligencia a pohoda boli stále na prvom mieste. Autori však poznamenali, že práve ženy kladú väčší dôraz na tieto tri kľúčové črty.

„Ženy uvádzali preferencie pre láskavejších ideálnych partnerov ako mužov,“ napísali. „Ženy v priemere tiež uvádzali preferencie vyššej inteligencie u ideálnych partnerov… Nakoniec ženy uvádzali preferencie zdravších ideálnych partnerov ako muži,“ uzavreli autori.

Foto: pixabay.com

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu