Tropická búrka Beryl zosilnela na prvý hurikán tejto sezóny v Atlantickom oceáne a môže ešte nabrať na sile

0
Tropická búrka Beryl zosilnela na prvý hurikán tejto sezóny v Atlantickom oceáne a môže ešte nabrať na sile

30.6.2024 (SITA.sk) – Topická búrka Beryl, ktorá smeruje k juhovýchodnému Karibiku, zosilnela na prvý hurikán tohtoročnej sezóny v Atlantickom oceáne.

Meteorológovia varujú, že kým v nedeľu alebo v pondelok ráno dosiahne Barbados, môže ešte zosilnieť na veľký hurikán.

Beryl prekonal rekord

Veľký hurikán je klasifikovaný od kategórie tri a vyššie, pričom ho sprevádza vietor s rýchlosťou prinajmenšom 178 kilometrov za hodinu.

Beryl bol v sobotu v noci hurikán prvej kategórie, ktorý sprevádzal vietor o rýchlosti 140 kilometrov za hodinu.

Živel sa nachádzal 955 kilometrov východne – juhovýchodne od Barbadosu, pričom sa pohyboval rýchlosťou 31 kilometrov za hodinu.

Podľa Philipa Klotzbacha z Coloradskej štátnej univerzity, ktorý skúma hurikány, Beryl prekonal rekord z roku 1933 ako najvýchodnejšie vzniknutý hurikán v tropickom Atlantiku počas júna.

Výstraha pred hurikánom

Beryl je podľa vedca zároveň najsilnejšou zaznamenanou júnovou tropickou búrkou v tejto časti tropického Atlantiku.

Stred hurikánu by mal podľa odhadov prejsť 45 kilometrov južne od Barbadosu, uviedol riaditeľ tamojšej meteorologickej služby Sabu Best. Meteorológovia očakávajú, že sa búrka preženie Karibikom a bude smerovať k Jamajke a Mexiku.

Na Barbadose, Svätej Lucii, Grenade a Svätom Vincentovi a Grenadínach platí výstraha pred hurikánom. Martinik, Tobago a Dominika majú výstrahu pred tropickou búrkou.

Beryl je druhou pomenovanou búrkou tohtoročnej hurikánovej sezóny v Atlantickom oceáne, ktorá trvá od 1. júna do 30. novembra.

Sezóna má byť rušná

Začiatkom mesiaca tropická búrka Alberto udrela na pobreží severovýchodného Mexika, pričom priniesla lejaky a pripravila o život štyroch ľudí.

Očakáva sa, že hurikánová sezóna bude tento rok rušná. Americký Národný úrad pre oceány a atmosféru (NOAA) prognózuje, že bude nadpriemerná a objaví sa počas nej 17 až 25 pomenovaných búrok.

Predpoveď ráta s 13 hurikánmi a štyrmi veľkými hurikánmi. Priemerná hurikánová sezóna má 14 pomenovaných búrok, pričom hurikánov býva zhruba sedem a veľké hurikány tri.

Viac k témam: Atlantický oceán, Hurikán, hurikánová sezóna, tropická búrka Beryl
Zdroj: SITA.sk – Tropická búrka Beryl zosilnela na prvý hurikán tejto sezóny v Atlantickom oceáne a môže ešte nabrať na sile © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie