Účebnicu sexuálnej výchovy dostala z ministerstva stopku

0
Účebnicu sexuálnej výchovy dostala z ministerstva stopku

Učebnica Vzťahovej a sexuálnej výchovy 2 od združenia Intymyta, ktorá vyšla vo vydavateľstve RAABE rozprúdila mnoho debát. Ako dopadol jej oficiálny posudok? Skóre bolo tri ku jedna – traja odborníci učebnicu odporučili ministerstvu školstva, jedna odborníčka bola proti.

Ministerstvo školstva sa nakoniec rozhodlo učebnici neudeliť pečiatku, čo znamená, že školy ich nemôžu nakúpiť za štátne peniaze. Rezort školstva v čase rozhodovania viedol exminister školstva Ján Horecký. Horecký však tvrdí, že to nebolo jeho rozhodnutie a spravili ho úradníci v komisii.

Prečítajte si: Toto „dielo“ pobúrilo europoslancov

Pracovná učebnica, zdroj ww.raabe.sk

Komisii prekážali hlavne obrázky pohlavných orgánov či dvojstrana o masturbácii. Tieto dve témy sú možno kontroverzné, a mohli ich autori prehodnotiť, lebo takto išli na úkor užitočných a zaujímavých informácií, ktoré učebnica obsahuje.

Napríklad sa v nej deťom radí, ako odolať nátlaku rovesníckov, prečo nepozerať porno, aký negatívny vplyv môžu mať sociálne siete, ako rešpektovať odmietnutie, či ako zistiť, či s niečím vo vzťahu skutočne súhlasím.

Ďalšou výhradou voči učebnici bolo to, že sa v učebnici kladie dôraz skôr na sexuálny ako vzťahový aspekt. Chýbajú napríklad informácie o psychickej atraktivite, a v učebnici by mal byť aj slovník neznámych pojmov.

Kedy sa žiaci učia o reprodukčných orgánoch?

Mnoho rodičov tvrdí, že žiaci nepotrebujú učebnicu sexuálnej výchovy, pretože s ľudským telom sa stretnú už na hodinách biológie. Deti sa stretnú s popisom pohlavných orgánov v siedmom ročníku na biológii, keď preberajú rozmnožovaciu sústavu.

Učebnica od združenia Intymyta je pre deti od 10 do 15 rokov, teda určená pre žiakov na druhom stupni základných škôl. Učiť by z nej mohli učitelia, ktorí sa rozhodnú preberať s deťmi vzťahy – na biológii, občianskej náuke či etike. Na školách síce nemáme sexuálnu výchovu ako samostatný predmet, ale v rámci občianskej náuky máme témy ako Poslanie a funkcie rodiny, Zmeny v dospievaní, či Predčasný sexuálny život ako zdanlivý znak dospelosti.

Vzťahová a sexuálna výchova je dôležitým prvkom moderného vzdelávania. Mladí ľudia, a dokonca už aj deti, sú dnes obklopení množstvom informácií o sexualite a sexuálnom správaní z rôznych zdrojov; nie však vždy vedia správne vyhodnotiť ich obsah.

Čo obsahuje učebnica?

  • Obsahuje aktivity na zamyslenie, praktické príklady zo života tínedžerov, riešenia.
  • Učí danú vekovú skupinu zdravým, bezpečným, rešpektujúcim vzťahom.
  • Pomáha orientovať sa v prostredí internetu, nebezpečných hoaxov a nedôveryhodných zdrojov.
  • Obsahuje informácie podložené aktuálnym výskumom odborníkov a odborníčok z oblasti psychológie a medicíny.
  • Zdôrazňuje rovnosť bez ohľadu na vek, farbu kože, vieru, sexuálnu orientáciu, bydlisko.
  • Slúži ako sprievodca pri rozhovoroch medzi rodičmi a ich deťmi.
  • Radí danej vekovej skupine, kam sa obrátiť v oblasti vzťahov, sexuality, intimity.
Pracovná učebnica, zdroj www.raabe.sk

Kapitoly a aktivity určené pre starších žiakov sú označené príslušnou vekovou kategóriou, pre ktorú sú určené.

Zdroj: www.raabe.sk

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu