Účinné spôsoby, ako prekonať jesennú depresiu

0
Účinné spôsoby, ako prekonať jesennú depresiu
Foto: pixabay.com

Niekto má to šťastie, že si počasie vo svojom okolí ani nevšíma a nepostrehne. A pre niektorých je jeseň skutočným trestom. Zamračená obloha, dážď a holé stromy pôsobia depresívne a spôsobujú apatiu, rozptýlenie, stratu sily a dokonca problémy so spánkom. Ako to teda urobiť tak, aby bolo obdobie depresie pre nás príjemným prechodom do novej etapy v živote?

Jeseň je pre prírodu časom zberu a prípravy na odpočinok. Ľudia ju ale vnímajú inak, pričom si to ani neuvedomujú. Po uvoľnenom letnom období bez obvyklých dopravných zápch, výletoch do prírody a dovoleniek sa vraciame do každodenného života a znova sa vrháme do cyklu udalostí. Dni sa skracujú, počasie je čoraz viac sivou vlhkou hmotou so studeným vetrom a spolu so zvädnutými listami mnohých z nás, navštívi, jej veličenstvo, jesenné blues.

Našťastie sa nie jedna dobrá reklamná agentúra stará o to, aby sme si našli pre seba vhodný spôsob preklenutia tohto obdobia. Úspešné doplnky, recepty a iné podporné prostriedky vás dostanú na nohy. Za naše rady ale platiť nikomu nemusíte. Stačí si prečítať článok.

Čo je to jesenná depresia a ako sa s ňou vyrovnať?

Depresia je vždy iná a spája sa s nerovnováhou, ktorá vznikla vo vnútornom „svete“ človeka. Príčiny depresívneho stavu môžu byť akékoľvek:

  • zložité vzťahy v rodine;
  • pracovná kríza;
  • nenaplnené túžby;
  • hormonálne zmeny;
  • šoky života.

Prečítajte si aj článok o troch spôsoboch, ako vytlačiť negatívne myšlienky

Jeseň je obdobím sivých mrakov, daždivých dní a obdobia, keď sa veľa nevyriešených vnútorných rozporov začína pociťovať intenzívnejšie. Nahromadená únava, nenaplnenie, nespokojnosť, ktorá bývala v lete ľahkým pozadím, sa môžu náhle zmeniť na skutočný depresívny stav.

Ak pociťujete napätie a únavu z práce, nedostatok túžob, nemôžete dlho spať alebo sa zobudiť, neustále cítite hlad alebo naopak nechuť k jedlu, potom je čas na poplach.

Aby ste sa dostali zo stavu jesennej depresie, a ešte lepšie, vôbec ju nepocítili, mali by ste dodržiavať niekoľko jednoduchých postupov.

Viac sa hýbte

Ak chcete svojmu telu pomôcť na jeseň udržať si dobrú náladu, pridajte do života fyzickú aktivitu. Choďte viac na prechádzky, von, venujte sa športu alebo tancujte. Nie je na škodu sa rozmaznávať aj kúpeľnou procedúrou alebo masážami.

foto: pixabay.com

Majte zdravý spánok

Možno, že vám dnešná doba pomáha s mnohými problémami v ktoromkoľvek ročnom období. Existuje veľa spôsobov, ako si pred spaním efektívne oddýchnuť a vybrať si tie produkty, ktoré sa vám páčia.

Možno ale nemáte na dobrý spánok dostatok atmosféry: nová posteľná bielizeň, ktorá poteší oko, pár voňavých sviečok alebo figúrka na nočnom stolíku môžu zmeniť vašu spálňu a vytvoriť potrebnú náladu. Alebo sa možno nemôžete zbaviť negatívnych  myšlienok. Tu vám pomôžu dychové cvičenia a špeciálna relaxačná gymnastika.

Pozor na to čo konzumujete

Aromatický čaj s korením, šálka dobrej kávy a tmavej čokolády vám môže pomôcť rozveseliť sa a pridať radosť do jesenných pracovných dní. Vitamíny a výrobky, ktoré zvyšujú množstvo serotonínu, ako sú datle, slivky, banány, figy, paradajky, vám tiež pomôžu dostať sa zo stavu jesennej depresie. Vyvážená strava a neustále doplňovanie vitamínov nás predsa podporuje v boji proti depresívnym náladám najlepšie a pomerne rýchlo.

Komunikujte a zabávajte sa

A využite na to všetky sociálne zdroje. Komunikácia s blízkymi,  drahými a iba milými ľuďmi je niekedy na jeseň neuveriteľnou pomocou, a to aj pre vášnivých introvertov. Tak to skúste a určite sa vám nálada zlepší a budete zasa fit.

Foto: pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie