Snaha o udržateľnejší prístup k výrobe začína ovládať čoraz viac odvetví. Výnimkou nie je ani odevný priemysel, ktorý sa postupne mení na zdravší a šetrnejší. Výsledkom toho nie sú iba ekologicky zamerané módne kolekcie s oblečením. Na trh prichádzajú aj nové modely obuvi z netradičných materiálov.
Ako každá iná obuv, aj tá s prívlastkom udržateľná sa snaží priniesť zákazníkom elegantný vzhľad, vysoký komfort a dlhodobú trvácnosť. Vybrané „eko“ modely však ponúkajú aj niečo navyše. Vďaka šetrnejšej výrobe z alternatívnych materiálov zohľadňujú aj dopady na životné prostredie počas výrobného procesu. Práve to zvyšuje ich potenciál a vytvára predpoklad, že v blízkej budúcnosti ovládnu trh.
Konopná obuv
Konopa nie je novým textilným materiálom. Jej prednosti pri výrobe odevných produktov poznali už naše prababičky. S expanziou obuvi vyrábanej v továrňach však napriek extrémnej pevnosti vlákien a vynikajúcim antimikrobiálnym vlastnostiam ostala v úzadí. Po rokoch sa vracia na scénu v podobe kvalitných udržateľných modelov, po ktorých siahajú aj mnohé popredné značky. Najžiadanejším druhom tejto obuvi sú dámske aj pánske tenisky, ktoré sú ľahké, vzdušné a dlhodobo trvácne.
Obuv z biobavlny
Aj keď bavlna je prírodný materiál, jej pestovanie za účelom výroby odevov a obuvi vyžaduje veľké množstvo chémie. Problémom sú hlavne pesticídy a insekticídy, ktoré sa na plantážach využívajú kvôli likvidácii škodcov. Aj preto sa stále viac ekologicky mysliacich firiem začalo zameriavať na biobavlnu pestovanú na špeciálnych farmách, kde nie sú používané GMO ani chemické látky. Pri kúpe obuvi si však overte, či má daný produkt certifikát GOTS (Global Organic Textile Standard). Predajcovia totiž v rámci greenwashingových marketingových kampaní môžu ponúkať obuv z bežnej bavlny ako biobavlnenú.
Topánky z vegánskej kože
Osvedčené greenwashingové triky sa využívajú aj pri predaji topánok z vegánskej kože. Tá má byť alternatívou voči skutočnej koži zo zvierat. Jej podstata spočíva vo výrobe obuvi bez látok živočíšneho pôvodu. Jedná sa o falošnú kožu, ktorej výroba čerpá z výrobných procesov využívaných pri klasických koženkách. V niektorých prípadoch ale nejde o udržateľnú obuv. Menej kvalitné modely z tohto materiálu totiž využívajú syntetické náhrady polyvinylchlorid či polyuretán. Známe sú aj prípady predaja topánok prezentovaných ako vegánske s vložkami z pravej zvieracej kože.
Tenisky z ananásu
Príkladom obuvi so 100 % rastlinným zložením sú revolučné tenisky z ananásov. Jedná sa o novinku, pri ktorej výrobe sa ako dominantný materiál používa ananásová šupka. Ďalšími doplnkovými materiálmi sú vlákna zhotovené z kôry jutovníka a upravený olivový olej, ktorý dodáva teniskám elegantný vzhľad povrchových častí obuvi. Ananás nie je zďaleka jediným exotickým ovocím, z ktorého sa dajú vyrábať ľahké tenisky do mesta alebo na pláž. Na trhu sa už objavili aj dámske a pánske modely zo spracovaných banánových šupiek.
Eukalyptové tenisky
Rastlinný pôvod majú aj ľahké letné tenisky pre dámy aj pánov zhotovené z eukalyptových vlákien. Tie sa získavajú priamo z eukalyptových stromov vysádzaných špeciálne za účelom spracovania vybraných častí dreviny na výrobné účely. Vedecké štúdie potvrdili, že tento typ vlákien je dostatočne pevný na to, aby sa z nich mohla vyrábať dlhotrvácna obuv. Prvé testy hotových modelov zas ukázali, že eukalyptové vlákna pohlcujú zápach, čo z nich robí skvelú športovú obuv na leto.
Značky zamerané na „eko“ obuv nesiahajú len po alternatívnych materiáloch, z ktorých sa vyrábajú celkom nové modely. Neodmysliteľnou súčasťou udržateľnej módy je aj recyklácia. Na trhu je viacero produktov, ktoré boli vyrobené z použitých materiálov. Známe sú topánky z plastového odpadu v mori či tenisky, pri ktorých výrobe sa uplatnila použitá guma. Každý z týchto materiálov si postupne hľadá svoje miesto v odevnom priemysle, ktorý zrejme čaká veľká transformácia vedúca k šetrnejšej výrobe.
Ako nakupovať lacno a ekologicky
Zdroj foto na titulke: www.pixabay.com