Bethany Williams – návrhárka, ktorá využíva pri tvorbe luxusnej módy knižný odpad a morskú trávu

0
Bethany Williams – návrhárka, ktorá využíva pri tvorbe luxusnej módy knižný odpad a morskú trávu

Dá sa to aj inak. Zrejme aj to si povedala Bethany Williams pri svojom vstupe na trh s luxusnou módou. Aj keď mladá Britka nie je prvá dizajnérka, ktorá priniesla do sveta luxusného oblečenia udržateľnosť, jej návrhy zanechali v odevnom priemysle obzvlášť výraznú stopu.

Meno Bethany Williams nežiari v oblasti výroby luxusnej módy dlho. Napriek tomu sa jej už podarilo rozžiariť módne prehliadky v rôznych kútoch sveta a za svoje unikátne návrhy získať zopár prestížnych cien. Navyše, svojou prácou prispieva k šetrnejšej a ohľaduplnejšej výrobe s dôrazom na sociálny rozmer, čím neinšpiruje k zmene v prístupe k móde iba kolegov, ale aj početné zástupy fanúšikov.

Ako sa Bethany dostala k móde?

Hviezda britského módneho priemyslu mala blízko k dizajnu už v útlom veku. Presvedčená o presadení svojej vízie sa k móde a návrhárstvu ešte viac priblížila počas štúdia. Krátko po absolvovaní The London College of Fashion, kde sa špecializovala najmä na pánsku módu, sa pustila do budovania značky, ktorá prinášala nový pohľad na výrobu luxusného oblečenia. Už prvé návrhy ukázali, že luxus nemusí spôsobovať planéte utrpenie. Práve naopak, môže ísť ruka v ruke s udržateľnosťou. Pokiaľ sa k tomu pridá aj jedinečný nekonvenčný dizajn, dvere k úspechu sa začínajú otvárať.

Uvoľnené hravé motívy plné farieb

Samotný dôraz na udržateľnosť pri tvorbe návrhov jednotlivých módnych kúskov by Bethany úspech nepriniesol. V konkurencii mnohých návrhárok, ktoré pokukovali po luxusnom „eko“ oblečení, musela zaujať aj dizajnom. To sa jej vďaka svojmu otvorenému vzťahu k originalite a snahe odlíšiť sa podarilo bez väčších problémov. Kľúčom k úspechu bolo zakomponovanie farieb v rôznych podobách od výrazných nápisov cez pestré lineárne motívy až po nápadité geometrické vzory. Každá nová kolekcia zároveň pôsobila pozitívne, uvoľnene a nadčasovo, čím Bethany dokázala osloviť širokú skupinu zákazníkov v rôznych vekových kategóriách.

Viac ako len elegantné oblečenie

Originálny dizajn bol iba časť toho, čím mali jednotlivé kolekcie obohacovať svet módy. Po tom, čo viaceré z prvých návrhov získali skvelú spätnú väzbu a čísla predaja oblečenia začali rýchlo stúpať napriek ich vyššej cene, bola Bethany definitívne presvedčená, že svet luxusnej módy je pripravený na veľkú revolúciu v znamení udržateľnosti. Návrhárka tak pripravovala ďalšie jedinečné kolekcie a svoju značku začala spájať s viacerými kampaňami na ochranu životného prostredia. Ako sama tvrdí v rozhovoroch a na sociálnych sieťach, jej práca sa stala nástrojom k pozitívnej zmene, ku ktorej nie sú potrebné žiadne zázraky. Stačia vhodné materiály, inovatívna myšlienka a tím plný odhodlaných ľudí.

Široká paleta používaných materiálov

Udržateľnosť vo výrobe oblečenia a módnych doplnkov sa dá docieliť niekoľkými spôsobmi. Bethany si vybrala kombináciu vhodných materiálov so šetrnejšími technikami výroby. Práve toto spojenie jej pomáha k tvorbe jedinečného dizajnu. Dámske aj pánske nohavice, pulóvre či kabáty z jej dielne sa zhotovujú výlučne z organických a recyklovaných materiálov. Okrem regenerovaných textílií sa v posledných kolekciách objavili napríklad aj modely z knižného odpadu. Pri výrobe oblečenia nechýbajú ani vlákna z morskej trávy alebo ručne vyrezávané drevené gombíky.

Návrhy mladej britskej dizajnérky si získavajú stále väčšiu popularitu. Rýchlo sa jej rozrastá aj základňa fanúšikov na sociálnych sieťach. Okrem toho stíha pracovať aj na kampaniach so značkami Kering či Adidas. V náplni práce má aj viaceré spolupráce s poprednými britskými inštitúciami z oblasti dizajnu a umenia a to ešte nevieme, s čím všetkým príde táto akčná žena v budúcnosti.

Foto na titulke: Pixabay

žiadne príspevky na zobrazenie