Ukrajinské dievčatko opustilo svoj domov kvôli vojne: V novej škole ju spolužiaci šikanovali a pľuli na ňu! Silné gesto českého prezidenta

0
Ukrajinské dievčatko opustilo svoj domov kvôli vojne: V novej škole ju spolužiaci šikanovali a pľuli na ňu! Silné gesto českého prezidenta
Zdroj: Twitter/Petr Pavel

Ukrajinské dievčatko sa so svojou rodinou presťahovalo do Čiech v dôsledku vojny, ktorú rozpútalo v Rusko. Hoci dúfali v lepšie dni, školáčka sa na škole stretla s odsudzovaním a šikanou. Spolužiaci ju šikanovali a dokonca je pľuli do tváre. Nádhera, čo pre ňu spravil český prezident Petr Pavel.

Ako informuje ČT24, sociálnymi sieťami sa šíri video zo školského výletu, na ktorom je zaznamenaná šikana ukrajinského dievčatka. Spolužiaci jej nadávali a dokonca na ňu aj pľuli. Incident sa mal stať na výlete základnej školy Opočně na Rychnovsku. Riaditeľka Eva Alexanderová uviedla, že škola rozhodne nesúhlasí s takýmto správaním a bude to riešiť s rodičmi.

Na incident reagoval aj český minister vnútra Mikuláš Bek, podľa ktorého je šikana neprijateľná a učitelia a školy sa jej musia patrične venovať. K situácii sa vyjadril aj český šéf rezortu vnútra Vít Rakušan. „Deti len preberajú naše vzorce správania. A názorne ukazujú, aké sú tie vzorce niekedy kruté a hlúpe,“ odkázal.

Na šikanu reagoval aj český prezident Petr Pavel. „Odsudzujem šikanovanie, ponižovanie a násilie v školách všeobecne. A v prípade dieťaťa, ktoré muselo opustiť svoju krajinu a priateľov kvôli vojne a ktorému sme ponúkli bezpečné útočisko, je to obzvlášť hanebné,“ reagoval Pavel.

Prezident Pavel sa stretol s ukrajinskou školáčkou, prijal ju na Pražskom hrade. Prezident odsúdil šikanu a zároveň vyzdvihol, že rodičia a škola riešili tento vážny problém a dievčatko sa dočkalo ospravedlnenia. „Šrámy na duši ale zostanú,“ dodal prezident.

žiadne príspevky na zobrazenie