Umenie vyjednávať – 5 krokov ako na to

0
Umenie vyjednávať – 5 krokov ako na to

Ovládnite umenie vyjednávania – pamätajte, že vyjednávanie je je len o vytváraní dohody, ale že si tým pestujete dlhodobý vzťah.

Nebol by to iný svet, keby každý rozmýšľal tak ako vy? Keby sa každý spontánne prispôsobil každému vášmu prianiu, každej myšlienke, každému pocitu? Keďže život takto nefunguje, bolo by dobré, keby ste sa stali zručnými v umení vyjednávať.

Vo vyjednávaní napokon ani jedna strana nedrží všetky esá. Namiesto toho vyjednávanie prebieha (alebo by malo pokračovať) za pomerne rovnakých podmienok. Keďže obe strany chcú vyhrať, aký je najlepší spôsob, ako postupovať? Tu je päť krokov.

1. Vytvorte vzťah

Múdry vyjednávač nadviaže vzťah skôr, ako bude pokračovať ďalej s predkladaním svojich podmienok. To vám umožní získať cit pre osobu, s ktorou máte do činenia, a naopak. Aj keď sa často ignoruje, samotný „pocit“ je nevyhnutnou súčasťou vyjednávania. Buďte preto vždy otvorení a úprimní. Čestnosť, integrita a dôstojnosť sú hmatateľné vlastnosti a základ, na ktorom sú postavené konštruktívne rokovania.

Na vyjednávanie máte najlepšiu pozíciu, keď vás druhá strana rešpektuje, nielen ako obchodníka, ale aj ako človeka. Dôvera, ktorá sa získa týmto rešpektom, je kľúčom k úspešnému vyjednávaniu.

Prečítajte si: Návod ako vyjednávať o svojom plate

unsplash.com

2. Použite skôr „med ako ocot“

S medom vám to pôjde lepšie ako s octom – ale ten med musí byť pravý. Nikdy nepodceňujte prirodzenú schopnosť iných ľudí vycítiť, kým naozaj ste. Neúprimné, manipulatívne a tajnostkárske pocity sa niekedy jednoducho nedajú skryť.

Pri vyjednávaní dokážete vycítiť aj to, či sú hodnoty druhej strany podpriemerné alebo či im úplne chýba integrita. V celej aréne vyjednávania neexistuje žiadna väčší varovný signál.

3. Zamerajte sa na win-win

Výhry sú jedinou cestou. Ak pristupujete k vyjednávaniu a myslíte len na seba, ste hrozný vyjednávač. Pochopenie toho, čo všetky strany potrebujú, a práca pre všetkých, ktorých sa to týka, je životne dôležité. Majte na pamäti, že vidieť veci len čiernobielo (výhra-prehra) vytvára obmedzené myslenie. Pre dobré vyjednávanie je nevyhnutná kreativita.

V konečnom dôsledku by sa všetci zainteresovaní ľudia mali ocitnúť na rovnakej strane plota. Chcete byť hráčom, nie tým, ktorý rozdáva údery. Dávajte pozor na veľký cieľ a nenechajte sa chytiť malými vecami. Drž sa ďalej od buriny.

unsplash.com

4. Stelesňuje svojho vnútorného dospelého

Nikdy nezabúdajte, že každý má vnútorného dospelého a vnútorné dieťa. Je pozoruhodné byť svedkom toho, ako sa aj obchodné dohody na vysokej úrovni pokazia, pretože niekto pri stole začne uvažovať detinsky a podnecuje k takémuto správaniu ostatných. Keď vidíte, že sa to deje, majte na pamäti, že každý sa dá vyviesť z rovnováhy.

Buďte stabilnou kotvou, úctivým dospelým pri stole. Pomôcť ľuďom vrátiť sa do rovnováhy sa často najlepšie robí príkladom. Choďte na vysokú cestu, stelesňujúc svojho vnútorného dospelého. Nehádajte sa; namiesto toho pochop.

5. Rešpektujte rytmus vzťahu

Vždy si pamätajte, že všetko má svoj rytmus. Netlačte na to. Často je najlepšie nehovoriť nič. Nikdy nezabudnite, že tiché pauzy môžu byť veľmi silným nástrojom. Dajte sebe a ostatným čas a priestor na zamyslenie sa nad všetkým, čo bolo povedané.

Neponáhľajte sa. Snažte sa vycítiť prirodzený a primeraný rytmus všetkých ľudí pri stole, vrátane seba.

Na záver

Implementáciou týchto piatich bodov budete na dobrej ceste ovládnuť umenie vyjednávania. Vyjednávanie je predovšetkým o vzťahoch. Pestovaním a udržiavaním dobrého vzťahu s každým pri stole môže vyhrať každý hráč. Nevytvárate len dohodu, pestujete si dlhodobý vzťah, ako aj svoju dobrú povesť.

Osvojením si jemného umenia vyjednávania sa etablujete ako špičkový podnikateľ a to samo osebe môže viesť k ešte väčším príležitostiam v budúcnosti.

Foto: unsplash.com, zdroj: entrepreneur.com

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu