Umením za mier: Slovenská kultúra má hlas a podarilo sa jej vyzbierať neuveriteľnú čiastku

0
Umením za mier: Slovenská kultúra má hlas a podarilo sa jej vyzbierať neuveriteľnú čiastku

V marci sa uskutočnila netradičná zbierka na pomoc Ukrajine, kde sa zapojilo množstvo umelcov, ktorí prispeli svojimi dielami do aukcie. Zberatelia umenia, ale aj široká verejnosť si mohli kúpiť umelecké diela vďaka aukčnej spoločnosti Soga. Celá suma získaná z aukcie mala poputovať do neziskovej organizácie Človek v ohrození.

Cieľom občianskej iniciatívy Umením za mier je vyjadriť jasný nesúhlas s inváziou ruských vojsk na Ukrajinu. V reakcii na aktuálne dianie sa slovenskí vizuálni umelci, dizajnéri a módni návrhári rozhodli prispieť svojou tvorbou do online aukcie súčasného umenia a dizajnu.

Za iniciatívou stoja maliarka Tero Abaffy, módna aktivistka Babsy Jagušák, riaditeľka Slovak Fashion Council Zuzana Bobíková, maliarka Ivana Šáteková, riaditeľka Bielej noci Zuzana Pacáková a kurátorka Blu Gallery Katarína Janáková. Ich iniciatíva dokázala motivovať verejnosť k silnej odozve. Zapojilo sa tamker 100 umelcov!

Na instagramovom účte Umením za mier pribudli tieto slová:

Milí priatelia, spolu sme pomohli n.o. @clovekvohrozeni sumou 70.061€ ?

Sme dojatí a bez slov. Iniciatíva #umenímzamier vznikla len za pár dní v napätej situácii, o ktorej sme nesnívali ani v najhorších snoch. Spoločne sa nám podarilo spojiť skvelý tím, umelcov, umelecké organizácie a nadácie a v nesposlednom rade vás, dražiteľov a nových vlastníkov umeleckých diel.

Vyzbierané finančné prostriedky už v tomto momente pomáhajú ľuďom zasiahnutým vojnou. Človek v ohrození realizuje humanitárnu pomoc priamo na slovensko-ukrajinských hraniciach. Pokračovať v pomoci bude aj na ukrajinskej strane hraníc, kde uviazli desiatky tisíc Ukrajincov a Ukrajiniek, pre ktorých je opustenie krajiny poslednou možnosťou.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu