Unikátnu jaskyňa Seegrotte z Troch mušketierov nájdete neďaleko Bratislavy

1
Unikátnu jaskyňa Seegrotte z Troch mušketierov nájdete neďaleko Bratislavy

Počuli ste už o jaskyni Seegrotte? Viete, kde sa nachádza?

Seegrotte je najväčšie európske podzemné jazero vrátane jaskyne, ktoré v sebe ukrýva mnohé tajomstvá. O niektorých by bolo lepšie možno nevedieť. Krása prírodného bohatstva a čaro podzemia však vyvažuje aj smutnú minulosť. Čo sa tam odohralo? Aká minulosť je tu ukrytá?  Komplex sa nachádza cca hodinu od Bratislavy, v Dolnom Rakúsku, 15 km južne od Viedne.

Snaha o zábavný podnik

História siaha ešte do 18.storočia, kedy boli v tejto oblasti objavené mieste usadeniny sadry. Priestor slúžil ako sadrová baňa. Výbuch v roku 1912 spôsobil vniknutie vody viac ako 20 000 metrov kubických, čo úplne znemožnilo ďalšiu prevádzku. V roku 1918 boli pokusy urobiť z tohto miesta zábavný podnik, či pestovať tu huby, ale kvôli nízkej teplote to nebolo možné. Začiatkom 30 rokov tu bola zavedená elektrina. Už v roku 1932 bolo otvorenie výstavnej bane s vojenským pontónom a elektrickým člnom. V období 1937-1938 tunely s podzemnou vodou navštívilo okolo 50 000 návštevníkov.

Továreň na výrobu lietadiel počas 2.svetovej vojny

V roku 1943 Nemecká ríša začala sťahovať svoje dôležité továrne a sklady. Snažila sa ich ukryť pod zem. O rok neskôr tu bola zriadená nemecká továreň Heinkewerke. Išlo o relatívne bezpečné miesto pred bombovými útokmi. Kvôli výrobe lietadiel bola voda odčerpaná a vybetónovaná rovná podlahová plocha. Ako prototypy sa tu vyrábali trupy bojového lietadla, neskôr po častiach transportované. Za veľmi neľudských podmienok tu pracovalo okolo 2000 robotníkov vrátane politických väzňov, mnohých zabili a iní skončili v koncentračnom tábore Mauthausen. Na ich počesť bol postavený pamätník. Po vojne bola baňa znovu otvorená.

Prečítajte si aj tip na výlet: Najväčšie súkromné rozárium v okrese Trnava

Prevrátenie člnu s dôsledkami

V máji 2004 sa prevrátil čln s 28 turistami. Štyria Nemci a jeden Belgičan sa utopili, keďže ostali uväznení pod člnom. Správa popisuje ako príčinu nesprávnu konštrukciu člna. Loď mala byť schválená len pre 25, nie pre 29 osôb. Pripúšťa sa aj možnosť, že nehodu mohol zapríčiniť turista v stoji. V júli 2004 boli plavby obnovené s iným typom člna a vylepšenou bezpečnostnou koncepciou. Každopádne, boli vykonané opatrenia a od tohto času sa počet turistov, ktorí do jaskyne vstúpili, rovnal tomu, ktorý z neho vystúpil. Od roku 2018 sú v prevádzke dve lode s kapacitou 25 ľudí a pre vodiča člnu.

Inšpekcia banského úradu v 2019 odhalila určité nedostatky a jaskyňu okamžite uzavreli pre „údržbarské práce“. Aktuálne je teda komplex uzatvorený. Noví vlastníci ohlásili kompletnú rekonštrukciu, s cieľom opätovného otvorenia.

Traja Muškatieri

Seegrotte

V roku 1993 sa jaskyňa objavila aj v slávnom hollywoodskom filme Traja muškatieri s hereckým obsadením ako Charlie Sheen, Kiefer Sutherland a Chris O´Donnell. Ako pozostatok na natáčanie je tu práve povestný dračí čln.

Prečítajte si aj tipy na výlety v okolí Bratislavy

Praktické odporúčania

Netreba zabudnúť, že v podzemnej jaskyni Seegrotte je aj v letných mesiacoch extrémne chladno. Teplota bane je celoročne 9 °C. Na výlet si preto zoberte deku, teplé oblečenie (dlhý rukáv), prípadne čiapku. Časovo patrí medzi kratšie prehliadky (45minút), preto je vhodné výlet ešte s niečím skombinovať. Napríklad s návštevou krásneho opátstva Heiligenkreuz, kde je však vstup povolený len ako súčasť skupinovej prehliadky. Bežná hĺbka vody je 1,2 metra, ale v najhlbších miestach až 12 metrov. Ročne si túto jaskyňu príde obzrieť okolo 250 000 návštevníkov. Jazero má 7 prameňov, ale žiadny prirodzený odtok. Na udržanie hladiny sa používa každodenné odčerpávanie vody okolo 50-60 metrov kubických.

Upozornenie

Aktuálne zatvorené!

žiadne príspevky na zobrazenie

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu