Útočiť na deti a civilistov vo vojne je podľa Druckera absolútne neprijateľné, Dolinková ponúkla kapacity NÚDCH

0
Útočiť na deti a civilistov vo vojne je podľa Druckera absolútne neprijateľné, Dolinková ponúkla kapacity NÚDCH

9.7.2024 (SITA.sk) – Útočiť na deti a civilistov v akejkoľvek vojne či konflikte je absolútne neprijateľné. Po rokovaní vlády to uviedol minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) v súvislosti s ruským raketovým útokom na detskú nemocnicu v Kyjeve.

Dodal, že nevie, čo iné by k tomu mohol povedať, akcentoval, že je to neakceptovateľné.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Dolinková ponúkla kapacity NÚDCH

Poukázal tiež, že jeho kolegyňa, ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) ihneď ponúkla ukrajinskej strane kapacity slovenského Národného ústavu detských chorôb pre ukrajinské deti, ktoré prišli o možnosť liečby.

„To bola okamžitá reakcia. Hádam nečakáte, že by tu niekto polemizoval o tom, že by sme niečo iné povedali ako – neakceptovateľnosť kohokoľvek a kdekoľvek na svete takto zaútočiť na civilistov, na deti a na nemocnicu,” zdôraznil minister.

Najdôležitejšie je konať

Na otázku, či vláda nevydá spoločné vyhlásenie, v ktorom by tento útok odsúdila, Drucker povedal, že sa nebráni „tisícom všelijakých deklarácií, ktoré neviem, či sú úplne také praktické”.

Poukázal, že útok odsúdila Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov, respektíve mnohí jej členovia. Podľa šéfa rezortu školstva je najdôležitejšie konať, pričom opäť poukázal na ponuku ministerky zdravotníctva.

„Nechcem to zľahčovať, nechcem teraz pôsobiť, že sa niečomu vyhýbam, ale urobiť gesto a nekonať potom aj vo veciach, v ktorých môžete pomôcť, by nebolo fér,” myslí si. Podľa Druckerových slov slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) komunikuje so svojím ukrajinským náprotivkom a potvrdil mu slovenskú ponuku. „To sú činy,“ uzavrel.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v júli 2024 (fotografie)

Pomoc deťom

Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) ponúkol pomoc kyjevskej detskej nemocnici s umiestnením ťažko chorých detí.

V pondelok 8. júla ráno po prvých informáciách o bombardovaní nemocnice v Kyjeve sa prednostka kliniky Alexandra Kolenová spojila s medzinárodnou organizáciou St. Jude Global, ktorá v krízových situáciách hľadá aj možnosti ako pomôcť pacientom v krajinách, kde to situácia neumožňuje.

„Naším cieľom je poskytnúť okamžitú podporu tým najzraniteľnejším – deťom, ktoré sa ocitli v mimoriadne ťažkej situácii a ak bude treba, vedia sa kolegovia na nás obrátiť aj v prípade iných diagnóz,” dodal riaditeľ nemocnice Peter Bartoň.

Pondelkový útok na Kyjev

Počet obetí pondelkového ruského raketového útoku na Kyjev sa zvýšil na 31 mŕtvych a 117 zranených. Oznámil to šéf kyjevskej vojenskej správy Serhij Popko. Medzi mŕtvymi sú aj štyri deti. Informuje o tom portál Ukrajinská pravda.

Jedno z miest, ktoré Rusi v pondelok v Kyjeve zasiahli, bola detská nemocnica Ochmatdyt. Tam o život prišli dvaja ľudia, vrátane jedného lekára, a 32 ľudí utrpelo zranenia. Pátracie a záchranné operácie sa v zariadení už skončili.

Viac k témam: Deti, Minister školstva výskumu vývoja a mládeže SR, Ministerka zdravotníctva SR, Nemocnica, rusko-ukrajinský konflikt, ruský útok
Zdroj: SITA.sk – Útočiť na deti a civilistov vo vojne je podľa Druckera absolútne neprijateľné, Dolinková ponúkla kapacity NÚDCH © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie