Úžasné fakty, ktoré ste nikdy nevedeli o prezidentoch USA

0
Úžasné fakty, ktoré ste nikdy nevedeli o prezidentoch USA
David Valdez, 1949-, Photographer (NARA record: 4097323), commons.wikimedia.org

Uhádnete, ktorý bol posadnutý zmrzlinou, ktorý prehral porcelán Bieleho domu v pokri alebo ktorý mal domáceho aligátora?

George Washington bol veliteľom počas vojny za nezávislosť. Abraham Lincoln bol vysoký. Franklin D. Roosevelt mal detskú obrnu. John F. Kennedy bol prvým katolíckym prezidentom. Richard Nixon odstúpil z funkcie. Bill Clinton mal rád rýchle občerstvenie. A Joe Biden v detstve koktal.

Toto je len niekoľko faktov o prezidentoch USA, ktoré ste už možno počuli. Za každým kúskom prezidentskej histórie je nejaká zaujímavosť, ktorá čaká na objavenie. Napokon, prezidenti nie sú len najmocnejšími vodcami Ameriky, ale sú to tiež niektoré z jeho najzaujímavejších postáv.

1. George H.W. Bush miloval parašutizmus

George H.W. Bush bol známy svojím pragmatizmom. Keďže bol tak opatrnou osobnosťou, mohlo by človeka prekvapiť, že Bush mal aj dobrodružnú stránku – a nikde to nebolo tak evidentné ako pri jeho záľube v zoskoku padákom. Ako mladý muž slúžil Bush v druhej svetovej vojne ako stíhací pilot.

V roku 1944 bol zostrelený a musel zoskočiť na padáku do bezpečia. Po tejto skúsenosti sa Bush zaprisahal, že jedného dňa zo zábavy vyskočí z lietadla. Nakoniec tak urobil v roku 1997, vo veku 72 rokov — potom opäť v deň svojich 75., 80., 85. a 90. narodenín. Do svojej smrti v roku 2018 vykonal Bush celkovo osem zoskokov padákom.

Barbara Bush s manželom George H. W. Bushom a synom George W. Bushom, Series: Photographs Related to the George W. Bush Administration, 1/20/2001 – 1/20/2009 Collection: Records of the White House Photo Office (George W. Bush Administration), 1/20/2001 – 1/20/2009, commons.wikimedia.org

2. Bill Clinton je držiteľom Grammy

Bill Clinton má s Beyoncé, Eminem, Lady Gaga a Billie Eilish spoločného viac, než by ste si mysleli. 42. prezident Spojených štátov amerických nemá len jednu cenu Grammy, má ich dve. Hoci je Clinton talentovaný hráč na saxofón – jedným z najpamätnejších momentov jeho prvej prezidentskej kampane bolo jeho vystúpenie v roku 1992 v The Arsenio Hall Show – v hudobnej kategórii nevyhral.

Ale Grammy vyhral v roku 2003 za najlepší album hovoreného slova pre deti za rozprávanie Vlčích stôp, prerozprávanie Petra a vlka, a v roku 2004 v rovnakej kategórii za audioknihu Môj život, jeho autobiografiu. Dvaja ďalší prezidenti, treba poznamenať, tiež získali ceny Grammy za najlepší album hovoreného slova: Barack Obama je jeho kolegom dvojnásobným víťazom a Jimmy Carter je trojnásobným víťazom.

commons.wikimedia.org, Office of Senator Robert Byrd

3. George W. Bush je umelec

Predtým, ako sa stal prezidentom, bol George W. Bush roztlieskavačkou, bratom z bratstva, naftárom, majiteľom profesionálneho bejzbalového tímu a guvernérom. Nie presne taký profil, aký by ste od začínajúceho umelca očakávali. Napriek tomu sa stal umelcom. Po odchode z úradu v roku 2009 sa Bush naučil maľovať. Hoci svoju novú záľubu spočiatku tajil, teraz ju otvorene zdieľa v nádeji, že ostatní budú podobne inšpirovaní skúšať nové veci. V roku 2017 dokonca vydal Portréty odvahy, knihu portrétov, kde namaľoval amerických veteránov.

4. Baracka Obamu jeho stredoškolský basketbalový tím prezýval „O’bomber“

Láska Baracka Obamu k športu je dobre zdokumentovaná. Po nástupe do funkcie v roku 2009 nechal hlavný veliteľ upraviť tenisový kurt v Bielom dome tak, aby sa dal využívať či už na tenis alebo basketbal. A využíval ho na legendárne hry nielen s priateľmi a zamestnancami, ale aj s politickými spojencami a protivníkmi, vrátane členov jeho kabinetu.

Čo ste však možno nevedeli je, že Obamova vášeň pre basketbal sa datuje od jeho mladosti. Áno, „Barry“ Obama hral vo svojom stredoškolskom tíme so skupinou priateľov, ktorí si hovorili „Rat-ballers“ a ktorí dali Obamovi prezývku „Barry O’bomber“ kvôli skákaniu na veľkú vzdialenosť, ktoré miloval.

5. Donald Trump je germafób

Prezidenti si musia podať veľa rúk. Ale bývalý prezident sa tomu vyhýba, kedykoľvek môže. V skutočnosti sa raz ozval, že je to „barbarský“ zvyk. Je to preto, že Donald Trump je germafób, ktorý tak aj sám seba označuje. Trump si údajne počas dňa umýva ruky „toľkokrát, koľkokrát sa len dá“. A žiada ľudí, aby opustili miestnosť, ak počas stretnutia kašlú, pije zo slamky namiesto priamo z pohára, aby sa predišlo kontaminácii. Vyžaduje, aby jeho osobný asistent nosil dezinfekčný prostriedok na ruky vždy, aby ho exprezident mohol použiť pred jedlom alebo medzi neochotným podávaním rúk.

Jonathan Adams (2017-01-20). Donald Trump’s Inauguration Bible: What Bible Is Donald Trump Using to Get Sworn in Today?. Heavy.com.
The White House, commons.wikimedia.org

6. Joe Biden prekonal koktanie recitovaním poézie

Ako dieťa, ktoré vyrastalo v Pensylvánii, bol najnovší prezident Joe Biden neúnavne šikanovaný za to, čo nazval „vysilujúcim“ koktaním. „Nenapadá ma nič iné, čo by ma kedy zbavilo dôstojnosti tak rýchlo, tak hlboko a dôkladne, ako keď som koktal na základnej škole,“ povedal Los Angles Times v roku 2008 v prejave pre Americký inštitút pre koktanie.

Čo mu pomohlo stať sa rečníkom bez koktania, ktorým je dnes? Samozrejme, poézia. Recitovanie básní Williama Butlera Yeatsa pred zrkadlom ho naučil ovládať problém, pre ktorý bol kedysi zosmiešňovaný. Stal sa prezidentom Spojených štátov a dodnes dokáže spamäti recitovať dlhé pasáže írskej poézie.

7. George Washington bol ryšavý

Účes Georgea Washingtona je všeobecne známy vďaka jeho miestu na dolárovej bankovke. Čo je však oveľa menej známe, je, že vlasy neboli ani falošné, ani biele, ako sa zdajú byť na portrétoch.

Aj keď je pravda, že v časoch Washingtonu boli parochne populárne, prvý americký prezident uprednostňoval svoje prirodzené vlasy, ktoré mal dlhé a nosil ich zopnuté do copu. Keďže však stále chcel vyzerať módne, Washington – ryšavý – si napudroval vlasy tak, aby ladili s bielymi parochňami jeho súčasníkov.

commons.wikimedia.org, Gilbert Stuart

8. Thomas Jefferson navrhol otočnú stoličku

Thomas Jefferson bol skutočným renesančným človekom. Bol nielen politikom, ale aj diplomatom, farmárom, hudobníkom, vzdelancom a architektom. A bol tiež vplyvným dizajnérom stoličiek. Jeho najväčší prínos?

Otočné kreslo Windsor – známe aj ako otočné kreslo. Hoci Jeffersonovu pôvodnú stoličku skonštruoval niekto iný, upravil ju umiestnením železného vretena medzi hornú a spodnú polovicu, čo umožnilo stoličke otáčať sa na kolieskach vypožičaných z okien zavesených na lane. Stoličku používal aj pri písaní Deklarácie nezávislosti.

9. A bol závislý na zmrzline

Hoci sa mu to často pripisuje, jedna vec, ktorú Thomas Jefferson nevynašiel, bola zmrzlina. Pomohol ju však importovať do Spojených štátov. Jefferson objavil mrazenú pochúťku, hovorí príbeh, keď bol diplomatom vo Francúzsku. Bol unesený. Keď sa vrátil do Ameriky, priniesol so sebou formy a náčinie určené špeciálne na výrobu zmrzliny. Ako prezident následne pravidelne podával zmrzlinu v Bielom dome, čo pomohlo spopularizovať mrazenú cukrovinku medzi americkými masami. Jefferson dokonca zanechal ručne písaný recept na zmrzlinu – šesť žĺtkov, pol kila cukru, dve fľaše smotany a jeden vanilkový struk – čo je prvý známy recept na zmrzlinu zaznamenaný Američanom.

Rembrandt Peale, commons.wikimedia.org

10. John Quincy Adams mal domáceho aligátora

Pravdepodobne niektorí z najzaujímavejších obyvateľov Bieleho domu nie sú samotní prezidenti, ale ich domáce zvieratá – z ktorých niektoré boli úplne zvláštne. Ak je tradícia pravdivá, jedným z najpodivnejších bol pravdepodobne domáci aligátor, o ktorom sa hovorí, že ho John Quincy Adams choval dva mesiace vo vani v kúpeľni vo východnej izbe Bieleho domu. Hoci existujú určité pochybnosti, pokiaľ ide o pravdivosť príbehu, aligátor bol údajne darom od francúzskeho generála a hrdinu vojny za nezávislosť, markíza de Lafayette.

11. John Tyler mal 15 detí

Ak by John Tyler dnes žil, mohol by byť presvedčivým kandidátom na účinkovanie vo svojej vlastnej televíznej reality show. Je to preto, že splodil 15 detí – viac ako ktorýkoľvek iný prezident USA. Tyler mal osem detí so svojou prvou manželkou Letitiou Christianovou, ktorá zomrela na mŕtvicu v roku 1842, len rok po Tylerovom prvom a jedinom volebnom období.

V roku 1844 sa potom oženil s Juliou Gardiner, s ktorou mal ďalších sedem detí. Pretože stále plodil deti v neskoršom veku, z ktorých niektoré tiež splodili deti neskôr v živote, Tyler, ktorý zomrel v roku 1862, mal podľa U.S News & World Report ešte v roku 2017 dve žijúce vnúčatá.

12. James Buchanan bol jediným americkým „slobodným mládencom“ ako prezident

Manželky a deti sú v prezidentskej politike rovnako známym faktorom ako podávanie rúk a bozkávanie bábätiek počas kampane. Ale 15. prezident krajiny, James Buchanan, bol v Bielom dome vzácnym celoživotným slobodným mládencom, s výnimkou dôverného priateľstva s kolegom politikom Williamom Rufusom DeVane Kingom.

O ňom niektorí historici predpokladajú, že mohol mať s prezidentom romantický vzťah. Ak by to bola pravda, Buchanan by sa stal nielen prvým a jediným americkým slobodným prezidentom, ale aj prvým a jediným homosexuálnym prezidentom.

13. Abraham Lincoln si nechal narásť fúzy na základe rady 11-ročného dievčaťa

Jediná vec, ktorá je ikonickejšia ako klobúčik Abrahama Lincolna, je jeho brada.

Ale Abraham nemal vždy také slávne ochlpenie. Keď robil kampaň za prezidenta, bol hladko oholený. Vždy bol hladko oholený. To sa však zmenilo v októbri 1860, keď Lincoln dostal list od 11-ročného dievčaťa menom Grace Bedell.

„Ak si necháte narásť fúzy, pokúsim sa primäť svojich bratov, aby za vás hlasovali,“ napísala Bedell Lincolnovi. Vyzerali by ste oveľa lepšie, keby ste mali takú štíhlu tvár. Všetky dámy majú radi fúzy a nahovorili by svojich manželov, aby za vás volili, a potom by ste sa stali prezidentom.“ Aj keď nič nesľúbil, odpovedal Bedell: „Nemám na sebe nikdy žiadne fúzy, nemyslíš si, že by to ľudia nazvali hlúpou náklonnosťou, keby som si nechal narásť?“ A o necelý mesiac neskôr mal Lincoln plnú bradu.

commons.wikimedia.org, George P.A. Healy (1813 – 1894) – Artist (American) Google Art Projectでのアーティストの詳細

14. Warren G. Harding prehral porcelán Bieleho domu v pokri

Kvôli smrteľnému infarktu, ktorý skrátil jeho funkčné obdobie, prezident z obdobia prohibície Warren G. Harding slúžil v Oválnej pracovni iba dva roky. Dva roky však bolo dosť času na to, aby si získal reputáciu – väčšinou negatívnu, najmä vďaka spoločnosti, ktorú si udržal. V prvom rade tu bol jeho úradnícky kabinet, ktorého viacerí skorumpovaní členovia brali úplatky. Jeden, Albert Fall, sa za to dokonca dostal do väzenia.

Potom tu bol Hardingov neoficiálny kabinet, darebná skupina politikov a podnikateľov, ktorí slúžili ako Hardingovi priatelia a poradcovia. Známi ako „gang z Ohia“ alebo „poker kabinet“ radi hrali poker, fajčili cigary a pili pašovanú whisky. Počas jednej z týchto búrlivých pokrových hier, legenda hovorí, Harding stratil celú súpravu porcelánu v Bielom dome.

15. Franklin D. Roosevelt zbieral známky v Oválnej pracovni

Medzi Veľkou hospodárskou krízou a 2. svetovou vojnou je šokujúce, že Franklin D. Roosevelt mal vôbec čas na koníčky. Ale mal ich a jeho najobľúbenejším bolo zbieranie známok. So zbierkou začal už ako 8-ročný na podnet svojej mamy, ktorá tiež zbierala známky.

Keď neskôr v dospelosti ochorel na detskú obrnu, jeho zbierka mu zabrala čas, kým bol pripútaný na lôžko. A keď bol prezidentom, trávil čas so svojimi známkami každý deň, aby zmiernil stres. Kým bol v Bielom dome, Roosevelt osobne schválil viac ako 200 návrhov známok a dokonca mal možnosť načrtnúť množstvo nápadov na svoje vlastné návrhy. V čase jeho smrti v roku 1945 obsahovala prezidentova zbierka známok viac ako 1,2 milióna známok.

16. John F. Kennedy pred svojou vraždou prežil päť zážitkov na prahu smrti

Každý vie, že John F. Kennedy bol zavraždený v Dallase v Texase 22. novembra 1963. Vedeli ste však aj to, že pred osudným dňom päťkrát len ​​tesne odvrátil smrť? Jeho prvá porážka smrti sa vyskytla v detstve:

Vo veku 2 rokov Kennedy takmer zomrel na šarlach. Jeho druhý stret so smrťou nastal počas druhej svetovej vojny, keď bol 26-ročný Kennedy v námorníctve. Počas plavby Pacifikom sa japonský torpédoborec zrazil s jeho plavidlom a spôsobil výbuch. Kennedy musel potom štyri hodiny plávať, aby našiel najbližší ostrov.

Prezident Kennedy predstavuje senátora Kennedyho, commons.wikimedia.org, Cecil Stoughton, White House

Varovanie číslo tri prišlo o štyri roky neskôr, keď Kennedyho hospitalizovali a diagnostikovali mu Addisonovu chorobu, vzácnu poruchu nadobličiek. Keď sa choroba po rokoch zopakovala, Kennedy po štvrtýkrát takmer zomrel. Jeho piata a posledná skúsenosť na prahu smrti prišla v roku 1954, keď sa u Kennedyho rozvinula pooperačná infekcia močových ciest, ktorú opäť zhoršila jeho Addisonova choroba. Počas jeho dvoch skúseností Kennedy skončil v kóme a počas štyroch z nich zašiel kňaz tak ďaleko, že mu vykonal posledné obrady.

17. Richard Nixon nechal v Bielom dome nainštalovať súkromnú bowlingovú dráhu

Richard Nixon bol sotva prvým prezidentom, ktorý sa rád odreagoval niekoľkými údermi. Harry S. Truman si tiež užil bowling a otvoril prvú bowlingovú dráhu v Bielom dome v roku 1947.

Hoci ju Dwight D. Eisenhower zatvoril v roku 1955, aby uvoľnil miesto pre mimeografickú miestnosť, následne bola prestavaná na nové miesto, ktoré aj Lyndon B. Johnson používal dosť často.

Nixon si tak obľúbil bowling, že mu jedna ulička v Bielom dome nestačila. Druhú dal preto nainštalovať do podzemia, priamo pod vchodom do Bieleho domu. Keďže prvá ulička bola otvorená pre zamestnancov Bieleho domu, Nixon uprednostnil druhé, súkromnejšie zariadenie. Ale bol dobrý? Nixon údajne raz hodil 232. Pôsobivé.

18. Jimmy Carter bol veľkým filmovým nadšencom

Ak by ste sa mali staviť na to, ktorý americký prezident je najväčším filmovým fanúšikom, pravdepodobne by ste vložili svoje peniaze do amerického herca, ktorý sa stal prezidentom, Ronalda Reagana. A to by bol skvelý odhad. Reagan si počas dvoch funkčných období pozrel 363 filmov.

Bol však aspoň jeden prezident, ktorý ho prevyšoval: Jimmy Carter. Hoci bol opakom „hollywoodskeho“ prezidenta, bývalý farmár arašidov napriek tomu sledoval viac ako 400 filmov, kým bol vrchným veliteľom – a úrad zastával len štyri roky, polovicu z Reaganových ôsmich! Medzi mnohými filmami, ktoré Carter sledoval v Bielom dome, boli Apocalypse Now, Shane, Mimozemšťan, Impérium vracia úder, Všetci prezidentovi muži, Lietadlo a Caddyshack. Dokonca si pozrel aj jeden z najmenej „prezidentských“ filmov všetkých čias: Animal House.

Joan Mondale, Walter Mondale, Rosalynn Carter, Jimmy Carter. – NARA – 173414.tif, commons.wikimedia.org

19. Ronald Reagan nosil načúvací prístroj

Ronald Reagan urobil v oblasti verejného zdravia jednu veľmi pozitívnu vec: pomohol destigmatizovať stratu sluchu. Bývalý herec prestal počuť na pravé ucho, keď mu pri nakrúcaní filmu jeho kolega pri uchu vystrelil z pištole. Jeho sluch sa s pribúdajúcim vekom ďalej zhoršoval a v roku 1983 – vo veku 72 rokov – začal nosiť načúvací prístroj.

V tom čase bola strata sluchu synonymom slabosti. Nosením na verejnosti však Reagan normalizoval načúvacie prístroje natoľko, že spoločnosť Starkey Laboratories, ktorá vyrobila prezidentovo zariadenie, štvornásobne zvýšila predaj po tom, čo Reagan zverejnil svoju stratu sluchu.

Zdroj: bestlifeonline.com, foto na titulke: Prezident Bush s exprezidentmi – Gerald Ford, Richard Nixon, Ronald Reagan a Jimmy Carter – NARA – 186440.tif David Valdez, 1949-, Photographer (NARA record: 4097323)

žiadne príspevky na zobrazenie