V Európe pracuje najviac žien v administratíve, školstve či opatrovateľských službách, ukazujú dáta Eurostatu

0
V Európe pracuje najviac žien v administratíve, školstve či opatrovateľských službách, ukazujú dáta Eurostatu

12.3.2023 (SITA.sk) – V treťom štvrťroku 2022 tvorili muži v Európskej únii (EÚ) väčšinu zamestnaných ľudí vo veku 15 až 64 rokov – dovedna 54 % v porovnaní so 46 % žien. Informoval o tom v stredu štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Žien však bolo viac na pozíciách administratívnych pomocných pracovníčok, až 66 % z celkového počtu ľudí zamestnaných vo veku 15 až 64 rokov v tomto zamestnaní. Dominovali tiež ako pracovníčky v službách a predaji (63 %), odborníčky ako napríklad vedkyne a učiteľky (54 %).

Ženy taktiež v EÚ tvorili veľkú väčšinu zamestnaných ľudí medzi opatrovateľmi detí a asistentmi učiteľov, až 93 % z celkového počtu ľudí zamestnaných v tomto povolaní, ďalej medzi odborníkmi v oblasti ošetrovateľstva a pôrodnej asistencie (89 %) a učiteľmi v základných a materských školách (88 %).

Na druhej strane, ženy tvorili menej ako pätinu ľudí zamestnaných ako remeselníci a príbuzné živnosti (11 %) či operátorky strojov a zariadení (19 %). V stavebníctve a súvisiacich odboroch tvorili ženy len jedno percento zamestnaných. Málo ich bolo i medzi mechanikmi a opravármi strojov, inštalatérmi a opravármi elektrických zariadení (zhodne 3 %).

Viac k témam: Prieskum, Štatistiky
Zdroj: SITA.sk – V Európe pracuje najviac žien v administratíve, školstve či opatrovateľských službách, ukazujú dáta Eurostatu © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie