V Prüger-Wallnerovej záhrade obnovia tri historické skleníky, Bratislava začne s rekonštrukciou čoskoro (foto)

0
V Prüger-Wallnerovej záhrade obnovia tri historické skleníky, Bratislava začne s rekonštrukciou čoskoro (foto)

16.4.2024 (SITA.sk) – V Prüger-Wallnerovej záhrade v Bratislave obnovia tri historické skleníky, rekonštrukcia prvého začne už v tomto roku.

V pondelok sa v záhrade uskutočnil prvý výkop pri príležitosti začiatku spolupráce hlavného mesta a Nadácie Volkswagen Slovakia, ktorá bude obnovu financovať. Nadácia už venovala 15-tisíc eur na obnovu prvého skleníka, ktorý by mal byť dokončený počas tohto roka.

Postupná obnova skleníkov

V spolupráci s hlavným mestom, združením Krajanský inštitút, ktoré prevádzkuje komunitné centrum Prügerka, a neziskovou organizáciou Národný trust, ktorá zodpovedá za komunitnú záhradu, plánujú v nasledujúcich rokoch postupne obnoviť tri historické skleníky a vytvoriť v nich priestor pre komunitnú záhradu, ale aj vzdelávanie a kultúrne aktivity.

Prüger-Wallnerova záhrada vznikla na konci 19. storočia. V jej južnej časti sa nachádzali štyri skleníky a domček s kotolňou na ich vykurovanie, ktorý tu stojí dodnes.

Zachované ostali iba základy

Pestovali sa tu kvety, ovocie a zelenina pre rodinu Heinricha Prügera, ako aj pre jeho hotel Carlton-Savoy, zo skleníkov však zostali zachované iba základy.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Obnova historických skleníkov v Prügerke (fotografie)

Dnes záhrada poskytuje miesto stretnutí rôznych iniciatív a organizácií venujúcich sa pomoci ľuďom so znevýhodnením, ľuďom z vylúčených komunít a inak zraniteľným skupinám obyvateľstva. Poskytuje zázemie neziskovým organizáciám, organizuje kultúrne a komunitné podujatia aj festival udržateľnosti.

Viac k témam: Obnova, skleník, Záhrada
Zdroj: SITA.sk – V Prüger-Wallnerovej záhrade obnovia tri historické skleníky, Bratislava začne s rekonštrukciou čoskoro (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie