Začnite písať ak chcete vyhľadať článok

AKČNÉ ŽENY BIZNIS KARIÉRA MAGAZÍN PODNIKANIE

V týchto krajinách majú ženy najlepšie podmienky na podnikanie

Róbert Bosák
Zdieľať

Úspech v podnikaní závisí od viacerých faktorov. Jedným z nich je kvalitatívna úroveň podnikateľského prostredia. Tá nie je vždy optimálna ani vo vyspelých štátoch sveta, čo vedia potvrdiť hlavne ženy, ktoré odišli za úspechom do niektorej z krajín, kde majú pri zakladaní a prevádzkovaní biznisu omnoho lepšie podmienky.

Krajiny, ktoré sa môžu pochváliť najlepšími podmienkami pre podnikateľky, neponúkajú len menej administratívy, nižšie daňové a odvodové zaťaženie či dobrú vymožiteľnosť práva. Do hry vstupuje aj rovnosť šancí, nulová diskriminácia či vytváranie rovnakých možností pre rast a vzdelávanie žien. Na základe týchto faktorov sa potom zostavujú rebríčky s poradím štátov, v ktorých sa ženám podniká najlepšie.

Foto: www.alphagamma.eu

Viacero rebríčkov, takmer identické výsledky

Podmienky pre podnikateľky sleduje viacero spoločností a inštitúcií, ktoré sa venujú tvorbe takýchto rebríčkov. Napriek tomu, že každý je zostavený inou metodikou a na základe iných hodnotených kritérií, konečné výsledky sa veľmi nelíšia. Na čelné pozície sa dostávajú tie isté štáty, ktoré podnikateľkám ponúkajú najlepšie podmienky. Vo väčšine prípadov sa líši akurát ich poradie na popredných miestach.

Index podnikateľských aktivít od Mastercard

Jeden z najviac medzinárodne rešpektovaných rebríčkov tohto typu zostavila už niekoľkokrát aj spoločnosť Mastercard. Tá zverejňuje aktuálne výsledky v rámci štúdie Mastercard Index of Women Entrepreneurs (MIWE), ktorá sa opiera o hodnotenie indexu podnikateľských aktivít vo viac ako 50 krajinách sveta. Pri jeho tvorbe sa sledujú 3 hlavné kritériá, na základe ktorých sa každej monitorovanej krajine udeľuje priemerné bodové hodnotenie.

3 hlavné kritériá pri zostavovaní indexu MIWE:

– miera pokroku v postavení žien po ekonomickej a profesijnej stránke

– podnikateľské a sociálno-ekonomické podmienky uľahčujúce podnikanie

– dostupnosť vzdelania a rovnosť šancí pri získavaní finančných zdrojov

Foto: Fotolia – nenetus

Najideálnejšie podmienky sú v Izraeli a v USA

Podľa uvedených kritérií sa v popredí rebríčka krajín, kde majú podnikateľky najideálnejšie podmienky, už tradične držia Spojené štáty americké. Tým sa však v roku 2020 nepodarilo obhájiť vedúcu pozíciu. V indexe skončili len o 0,66 b. za Izraelom, ktorý získal takéto cenné prvenstvo vôbec po prvýkrát. Krajina z Blízkeho východu odstránila ďalšie prekážky, ktorým museli miestne podnikateľky čeliť, vďaka čomu sa posunula až o 3 pozície vyššie.

Väčší posun vpred zaznamenalo aj Švajčiarsko

Posun na popredné pozície má za sebou aj Švajčiarsko, ktoré sa dostalo rovno na bronzový stupienok. Predbehlo aj Nový Zéland, ktorý neobhájil medailovú pozíciu z roku 2019 a musel sa uspokojiť „len“ so 4. miestom. Za Švajčiarskom ale zaostáva minimálne, takže tamojšie podnikateľky sa zhoršenia podmienok obávať nemusia, práve naopak. Úspech novozélandskej premiérky, ktorej popularita aj vďaka schopnosti riešiť dopady pandémie ešte vzrástla, by mal byť zárukou, že podmienky pre ženy budú ešte lepšie.

Z podnikateliek vo V4 sú na tom najlepšie Poľky

Do poradia najlepších opäť prehovoril aj jeden zo zástupcov V4. Najvyššiu pozíciu z krajín tohto regiónu si už tradične drží Poľsko. V roku 2020 sa mu dokonca podarilo dostať až do najlepšej päťky, ktorú so skóre 68,9 b. zo 100 uzatvorilo. Druhou najlepšou krajinou z V4 je Maďarsko, ktoré však obsadilo až 33. pozíciu, čím sa zaradilo do druhej polovice rebríčka. V porovnaní s rokom 2019 sa ale jeho skóre výrazne zlepšilo, čoho výsledkom bol posun do štvrtej desiatky.

10 krajín s top podmienkami pre podnikateľky:

1. Izrael

2. USA

3. Švajčiarsko

4. Nový Zéland

5. Poľsko

6. Veľká Británia

7. Kanada

8. Švédsko

9. Austrália

10. Španielsko

Foto: venturebeat.com

Napriek zlepšovaniu podmienok vo vybraných krajinách momentálne väčšina podnikateliek prechádza dosť veľkou skúškou. Dôvodom je pretrvávajúca koronakríza, ktorá má na viaceré odvetvia citeľné dopady. O jej nepriaznivom vplyve na podnikanie hovorí 87 % opýtaných respondentiek, ktoré sa zúčastnili prieskumu vykonávaného v rámci tvorby štúdie MIWE 2020.

Prečítajte si aj: Zakladateľka značky Heavenly: Aj vo veľkom meste sa dá žiť udržateľný život

Zdroj: www.mastercard.com

Zdroj foto na titulke: www.thestatesman.com

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X