Väčšina párov prestane byť zamilovaná po tomto čase, tvrdia odborníci

0
Väčšina párov prestane byť zamilovaná po tomto čase, tvrdia odborníci
pexels.com

Ak sa má piesňam a filmom veriť, nie je nič dôležitejšie alebo uspokojivejšie ako byť „zaľúbený“. Odborníci však tvrdia, že počiatočné fázy, keď cítite motýle, môžu trvať kratšie, ako by ste čakali.

Štúdie v skutočnosti ukazujú, že po relatívne krátkom období sa väčšina vzťahov buď prispôsobí, alebo skončí, a že uvedomenie si tohto bežného prechodu môže v skutočnosti menej skomplikovať veci. Čítajte ďalej a zistite, čo hovoria štúdie o tomto dráždivom a mučivom období vo vzťahu – a dozviete sa, koľko času máte, kým už nebudete „zamilovaní“.

Väčšina párov prestane byť „zaľúbená“ po šiestich mesiacoch, tvrdí nedávna štúdia

Aj keď radi považujeme lásku za srdcovú záležitosť, je to z veľkej časti záležitosť mozgu. Zamilovanosť sa môže zdať jednoduchá alebo intuitívna, ale tieto hrejivé pocity sú produktom zložitejších mechanizmov: napríklad neurochemických a hormonálnych reakcií na sociálne faktory, genetických podnetov a ďalších.

Podľa harvardskej výskumníčky Katherine Wu, PhD, sa naše hormóny a chémia mozgu veľmi zmenenia počas raných fáz utvárania vzťahu, ktoré možno zhruba rozdeliť do troch kategórií – žiadostivosť, príťažlivosť a pripútanosť.

„Aj keď existujú presahy a jemnosti každého z nich, každý typ sa vyznačuje vlastným súborom hormónov,“ vysvetľujú odborníci. „Testosterón a estrogén poháňajú žiadostivosť; dopamín, norepinefrín a serotonín vytvárajú príťažlivosť; a oxytocín a vazopresín sprostredkúvajú pripútanosť.“

Z fázy zamilovanosti sa vyvinie niečo iné

Štúdia z roku 2021 publikovaná v časopise Frontiers in Psychology však zistila, že po šiestich mesiacoch majú páry tendenciu vyrásť z počiatočnej fázy spájania a vyvinúť sa v niečo iné.

„Skoré štádiá romantickej lásky charakterizované stresom sa môžu líšiť od neskoršieho obdobia charakterizovaného pocitmi bezpečia a pokoja,“ vysvetľujú vedci.

Prvé štádium, ktoré je charakterizované približne prvými šiestimi mesiacmi vzťahu, bolo opísané ako „zamilovanosť.“ Vyznačuje sa všetkými charakteristikami romantickej lásky, najmä romantickej vášne a intimity.

Fáza, o ktorej sa hovorí, že trvá približne šesť mesiacov až štyri roky, sa označuje ako „vášnivá láska“. Počas tejto doby sa vášeň udržiava, ale záväzok a intimita sa zvyšujú. Vášnivá láska ustupuje láske družobnej, vášeň ustupuje a odhodlanie a intimita dosahujú svoj vrchol, uvádza štúdia.

Až 37 percent ľudí tají pred svojím partnerom túto vec

Ak toto všetko znie pre romantikov trochu znepokojujúce, je tu dobrá správa. Vedci tvrdia, že nie každý vzťah má rovnakú trajektóriu. Mnoho párov si predĺži čas strávený v prvých dvoch fázach.

„U niektorých jedincov môže romantická láska trvať mnoho rokov alebo dokonca desaťročí,“ píšu autori štúdie Frontiers. „V romantických vzťahoch, ktoré trvajú, romantická láska slúži na to, aby spájala partnerov tým, že vytvára spoločné porozumenia, emócie a zvyky, ktoré sú charakteristické pre partnerskú lásku a dlhodobé párové väzby. Prechod od romantickej lásky k partnerskej láske je postupný a oba typy lásky zdieľajú mnohé vlastnosti.“

A samozrejme, vzťah v štádiu „spoločnej lásky“ môže mať stále romantické črty – najmä ak sa snažíte udržať tú iskru.

Nebyť zaľúbený má svoje výhody

Nová láska môže byť nesmierne obohacujúca, no mnohí ľudia považujú rané obdobie vzťahu za obdobie zvýšeného stresu a neistoty. „Lásku často sprevádza žiarlivosť, nevyspytateľné správanie a iracionalita spolu s množstvom iných menej než pozitívnych emócií a nálad. Zdá sa, že naša priateľská kohorta hormónov je zodpovedná aj za negatíva lásky,“ píše Wu.

Wu nazýva nával hormónov spojený s ranými štádiami lásky „dvojsečný meč“, ktorý nás môže prinútiť robiť zlé rozhodnutia, zanedbávať naše každodenné záväzky alebo ubližovať druhým (ak napríklad udržiavanie týchto vzťahov znamená neveru). Dodáva, že naša skúsenosť s ranou láskou je podobná rôznym formám závislosti. „Rovnaké oblasti, ktoré sa rozsvietia, keď cítime príťažlivosť, sa rozsvietia, keď drogovo závislí berú kokaín a keď jeme sladkosti,“ píše Wu.

„Závislí, ktorí sa dostanú do abstinenčného stavu, sú podobní zamilovaným ľuďom, ktorí túžia po spoločnosti niekoho, koho nemôžu mať.“ Inými slovami, usadiť sa v neskorších, stabilnejších štádiách lásky môže byť pre mnohých úľavou.

Čo znamená eclipsing? Tu si najnovšie výraze v sfére zoznamovania

Poskytuje vám tiež čas na posúdenie vášho výberu partnera

Po intenzívnom období spoznávania novej lásky zažije mnoho ľudí štádium dezilúzie, keď tieto silné pocity začnú miznúť. Odborníci však tvrdia, že aj toto môže slúžiť ako dôležitá funkcia pri budovaní trvalého spojenia s partnerom.

„Príroda vytvorila (túto fázu) z nejakého dôvodu: keď stratíte chemikálie, ktoré vám dávajú eufóriu, začnete vidieť realitu,“ povedal Fred Nour, MD, neurológ a autor knihy True Love: How to Use Science to Understand Love. „Toto je fáza prehodnocovania. Ak máte pocit, že ste si celkovo vybrali celkom dobre, vydržte,“ radí.

Namiesto neustáleho naháňania sa za novou láskou – ktorá môže tvoriť vzor opakovaných románikov, ktoré rýchlo vyprchajú a skončia – odborníci tvrdia, že trvalé šťastie skôr nájdete, ak pripustíte, že väčšina vzťahov sa časom vyvíja. Ak tak urobíte, možno nájdete viac, čo oceníte na svojom partnerstve, a objavíte nové spôsoby, ako udržať romantiku nažive.

Zdroj: bestlifeonline.com

žiadne príspevky na zobrazenie