Včelie produkty a ich priaznivé účinky na zdravie

Všestranné liečivé účinky medu nie sú žiadnou novinkou. Za účelom liečby niektorých chorôb či prevencie pred ich vznikom je využívaný už pár storočí. Toto sladké liečivo ale zďaleka nie je jediný včelí produkt, ktorý má v domácich lekárničkách stabilné miesto.

Výsledkom neúnavnej práce včiel sú ďalšie prírodné liečivá, ktoré si v apiterapii našli široké uplatnenie. Oblasť, ktorá sa zaoberá liečbou vybraných symptómov včelími produktmi, k nim radí najmä včelí peľ, včelí vosk, propolis a materskú kašičku. Každý z týchto produktov má pestré nutričné zloženie, vďaka ktorému sa môže využívať ako výživový potravinový doplnok aj ako súčasť kozmetických výrobkov.

Foto: www.pixabay.com

Včelí peľ

Včely ukladajú nazbierané peľové zrná do bunkových systémov v úľoch kvôli zaisteniu svojej výživy. Vedecké štúdie však opakovane potvrdili, že včelí peľ dokáže poslúžiť aj ako výživa pre ľudí. Vďaka zloženiu, ktoré tvorí vyše 100 výživných látok, bol dávnejšie zaradený medzi tzv. superpotraviny. Odporúčaný je najmä kvôli 35 % obsahu bielkovín a 27 minerálom. Konzumuje sa vo forme sušených zrnkových granúl, ktoré majú mierne sladkastú chuť.

Liečivé účinky včelieho peľu:

– spomaľuje starnutie

– dodáva telu energiu

– podporuje chuť do jedla

– je užitočný pri chudnutí

– posilňuje obranyschopnosť tela

Včelí vosk

K výrobe včelieho vosku je potrebný med aj včelí peľ, ktoré sa metabolickou premenou v tele včiel menia na vosk vylučovaný špeciálnou žľazou. Včely následne stuhnutú hmotu využívajú na výstavbu bunkových systémov, z ktorých včelári získajú hotový včelí vosk. Ten sa využíva na výrobu sviečok, čistiacich prípravkov či potravinárskych surovín. V posledných rokoch sa začal presadzovať aj v kozmetickom priemysle, kde sa dajú využiť jeho liečivé účinky.

Liečivé účinky včelieho vosku:

– vyznačuje sa dosť silnými antioxidačnými účinkami

– krémy s včelím voskom urýchľujú regeneráciu kože

– pridáva sa do tabletiek určených na liečenie vredov

– je vhodný na pravidelnú dezinfekciu ústnej dutiny

Propolis

Ďalší včelí produkt vzniká zmesou živice a výlučkov produkovaných včelími žľazami. Včely následne túto zmes prenesú na zadných nohách do úľa, kde ňou oblepujú vchod a vnútro úľa za účelom jeho ochrany pred plesňami a baktériami. Ak je konzistencia tejto zmesi hustejšia, používajú ju aj na vyplnenie škár v úli. Nie náhodou sa propolis nazýva včelí tmel. Hlavnou úlohou včelieho produktu je však dezinfekcia, čo sa v surovej forme alebo v podobe liečivej tinktúry dá zužitkovať aj v ľudskom tele.

Liečivé účinky propolisu:

– tinktúra natieraná na pokožku odstraňuje opary a bradavice

– tinktúrou sa dá vyplachovať aj ústna dutina, v ktorej sú afty

– propolisová tinktúra je vhodná  aj na ošetrenie kŕčových žíl

– pri vnútornom použití sa propolis pridáva do vody či mlieka

– jeho konzumácia posilňuje imunitu a lieči vnútorné zápaly

Materská kašička

Aj tento včelí produkt je zdrojom množstva nutričných látok. Známy je napríklad vysokým obsahom bielkovín, mastných kyselín či vitamínov. Ide o najvzácnejší zo všetkých včelích produktov, čo sa odráža aj na jeho cene. Vzniká ako produkt hltanových žliaz, ktorý slúži na výživu včiel v prvotných štádiách vývoja. Ľudia užívajú materskú kašičku najviac vo forme výživových tabliet. U včelárov je však dostupná aj v prirodzenej naturálnej podobe, v ktorej je najzdravšia.

Liečivé účinky materskej kašičky:

– podporuje stimuláciu obranyschopnosti tela

– podobne ako včelí peľ spomaľuje starnutie

– prispieva k vytváraniu červených krviniek

– dlhšie užívanie znižuje hladinu cholesterolu

Všetky uvedené včelie produkty sa môžu zaradiť do domácej lekárničky súčasne  s medom. Ten má podobné nutričné zloženie a takmer identické liečivé účinky. Konzumáciu vybraných produktov však odporúčame vždy konzultovať s lekárom. Niektoré z nich môžu byť pre ľudí s vybranými zdravotnými problémami alebo ľuďmi liečenými vybranými liekmi rizikové.

Najzdravšie zelené potraviny a ich liečivé účinky

Zdroj: healthline.com, eatingwell.com

Zdroj foto na titulke: www.pixabay.com