Ruská armáda opäť zaútočila a bombardovala Kyjev, generál Dvornikov je poverený úplne obsadiť Sjevjerodoneck

0
Ruská armáda opäť zaútočila a bombardovala Kyjev, generál Dvornikov je poverený úplne obsadiť Sjevjerodoneck

Jeden človek bol hospitalizovaný po tom, ako ukrajinské hlavné mesto v nedeľu ráno postihlo niekoľko explózií. Uviedol to starosta Kyjeva Vitalij Kličko.

Zatiaľ obete nie sú

„V súvislosti s explóziami dnes (5. júna pozn. redakcie) ráno v obvodoch hlavného mesta Darnuckyj and Dniprovskyj teraz nie sú nijaké obete v dôsledku raketových útokov na infraštruktúru. Jedného človeka hospitalizovali,“ napísal Kličko na komunikačnej platforme Telegram.

Viac o téme: Futbal na Ukrajine

Rusko „pokračuje v raketových a leteckých úderoch na vojenskú a civilnú infraštruktúru v našej krajine, osobitne v Kyjeve,“ uviedol v nedeľu generálny štáb ozbrojených síl Ukrajiny. Informuje o tom portál cnn.com.

Ďalší požiadali o dočasné útočisko

O dočasné útočisko v sobotu 4. júna na Slovensku požiadalo 53 odídencov z Ukrajiny. Ako ďalej v tlačovej správe informovalo Ministerstvo vnútra SR, slovensko-ukrajinskú hranicu prekročilo smerom na Slovensko spolu 3 408 osôb, z toho bolo 704 mužov, 2 049 žien a 655 detí. Rovnaký počet osôb podľa ministerstva prekročil hranicu smerom na Ukrajinu.

„Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 16 policajtov, 37 hasičov, 100 colníkov, 154 vojakov, 40 dobrovoľníkov, 52 príslušníkov zahraničných zložiek, 120 zamestnancov okresných úradov a 10 zamestnancov migračného úradu,“ uviedol rezort vnútra.

Od začiatku ruskej invázie na Slovensko prišlo spolu 485 503 osôb, pričom dočasné útočisko bolo udelené 79 707 žiadateľom. Slovensko-ukrajinskú hranicu smerom na Ukrajinu zase prekročilo 232 067 osôb.

Protiútoky otupujú ruský postup

Ukrajinské protiútoky v uplynulých 24 hodinách v Sjevjerodonecku pravdepodobne „otupujú“ ruský postup. Uviedlo to v nedeľu britské ministerstvo obrany v aktualizácii spravodajských informácií o vojenskej situácii na Ukrajine.

„Ukrajinské sily podnikli protiútoky v Sjevjerodonecku na východe Ukrajiny a pravdepodobne otupili operačný postup ruských síl dosiahnutý koncentráciou bojových jednotiek a palebnej sily,“ uviedol britský rezort obrany. Informuje o tom portál cnn.com.

Podľa ministerstva obrany Veľkej Británie súčasťou ruských jednotiek sú zmobilizovaní záložníci síl ruských separatistov zo samozvanej Luhanskej ľudovej republiky. „Títo vojaci sú nedostatočne vybavení a vycvičení a v porovnaní s jednotkami pravidelnej ruskej armády majú nedostatok ťažkej techniky,“ uviedol rezort.

„Využívanie pomocných pechotných síl na čistiace operácie v mestách je taktikou, ktorú Rusi v minulosti použili v Sýrii, kde nasadzovali jednotky sýrskej armády na útoky v mestských oblastiach,“ konštatovalo britské ministerstvo obrany. „Tento prístup pravdepodobne naznačuje snahu o obmedzenie strát pravidelnej ruskej armády,“ dodalo ministerstvo.

Rusi mali zničiť ukrajinské tanky

Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že armáda krajiny zničila tanky a ďalšiu obrnenú techniku, ktorú Ukrajine dodali jej spojenci. Podľa rezortu obrany ukrajinské ťažké zbrane zasiahli raketové údery na Kyjev v nedeľu ráno. Ukrajinská strana tieto informácie nepotvrdila.

Na komunikačnej platforme Telegram ruské ministerstvo obrany uviedlo, že Rusi použili presné strely vzduch-zem dlhého doletu. Dodalo, že údery na predmestia Kyjrva zničili tanky T-72 a iné obrnené vozidlá dodané z východoeurópskych štátov, ktoré boli v budovách opravárenských závodov.

Dvornikov musí obsadiť Sjevjerodoneck

Ruský generál Aleksander Dvornikov „dostal za úlohu do 10. júna buď úplne obsadiť Sjevjerodoneck alebo úplne odrezať cestu Lysyčansk-Bachmut a dostať ju pod kontrolu“. Povedal to šéf ukrajinskej regionálnej vojenskej správy Luhanskej oblasti Serhyj Hajdaj.

„Preto obrovský počet síl, všetko čo mali, všetky rezervy, všetko používajú na splnenie týchto dvoch úloh,“ konštatoval Hajdaj. Dodal, že v meste Lysyčansk ruské bombardovanie v nedeľu úplne zničilo stredisko humanitárnej pomoci. Informuje o tom portál cnn.com.

Za uplynulých 24 hodín ruská armáda bombardovala 15 lokalít v Doneckej oblasti, pričom zomrelo osem civilistov a jedenásti boli zranení. Uviedla to v nedeľu regionálna vojensko-civilná správa. Rusko v Doneckej oblasti podniklo aj dva vzdušné údery, vrátane nočného útoku na mesto Kramatorsk, ktorý vážne poškodil dva podniky v meste, ale jeho výsledkom nie sú obete.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Ruská armáda opäť zaútočila a bombardovala Kyjev, generál Dvornikov je poverený úplne obsadiť Sjevjerodoneck © SITA Všetky práva vyhradené.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu