Vida Goldsteinová bola jednou z prvých žien, ktorá kandidovala do parlamentu. Jej boj rezonuje dodnes

0
Vida Goldsteinová bola jednou z prvých žien, ktorá kandidovala do parlamentu. Jej boj rezonuje dodnes

Žena odvahy, intelektuálnej sily a odhodlania čelila ťažkej bitke v austrálskej politike.

Vida Goldstein, ktorá sa narodila vo viktoriánskom meste Portland v roku 1869, bola prvou ženou v západnom svete, ktorá kandidovala do národného parlamentu. Avšak to nie je všetko, čo dokázala. Vida bola jednou z popredných austrálskych žien plná odvahy a zásad. Celý život bojovala za rovnosť žien – a tieto boje rezonujú dodnes.

Keď v roku 1902 dostali austrálske ženy parlamentné volebné právo, zvyšok sveta uznal túto krajinu ako mimoriadne pokrokovú. Ženy po celom svete závideli svojim austrálskym sestrám – Vida bola dokonca pozvaná do USA ako zástupkyňa „Austrálie, kde ženy hlasujú“. Počas piatich mesiacov tam nadviazala priateľstvo s významnými zástancami volebného práva, predniesla veľa prejavov a dokonca sa stretla s novozvoleným prezidentom Theodorom Rooseveltom. (Vedúci hnutia za volebné právo v USA vraj na ňu urobili väčší dojem ako on.)

Po návrate do Austrálie kandidovala vo voľbách v roku 1903 v senáte vo Viktórii ako progresívna nezávislá osoba a vyhlásila, že iba ženy môžu náležite chrániť svoje záujmy a záujmy svojich detí. Jej celkové posolstvo bolo jasné: „My ženy chceme rovnakú slobodu myslenia a konania ako majú muži.“

Väčšina novinárov a tlače považovala myšlienku ženskej kandidátky za vtipnú; právnici kontrolovali ústavu, aby zistili, či je Vida na kandidatúru vôbec oprávnená. Veľká časť komentárov v tlači bola voči Vide nepriateľská. Nič z toho ju však nezastavilo a v tom istom roku boli do volieb nominované aj ďalšie tri ženy.

Priťahovala davy

Dva mesiace cestovala po Viktórii a priťahovala rekordné davy ľudí, kamkoľvek prišla. Na cestách bola vtipná a pohotová.
Vo svojich prvých voľbách získala Vida asi polovicu hlasov oproti najpopulárnejšiemu kandidátovi vo viktoriánskom senáte. Nasledovali ďalšie štyri neúspešné pokusy byť poslankyňou v Senáte aj v Snemovni reprezentantov. Aj keď bola neúspešná, pri presadzovaní svojich zásad zostávala nebojácna a nič nechcela na svojich názoroch meniť.

Prečítajte si aj: Rosa Parks bola zatknutá z ato, že neuvoľnila miesto v autobuse belochovi

Jej posledné kampane sa uskutočnili počas prvej svetovej vojny; rázne sa postavila proti dvom pokusom vtedajšieho predsedu vlády Billyho Hughesa zaviesť odvod pre zámorskú službu. Odporovala nielen vláde, ale aj veľkej časti obyvateľstva. Viedla verejné zhromaždenia a podnikla kroky na zabezpečenie toho, aby ženy a deti nehladovali, zatiaľ čo muži boli preč. Vida bola niekoľko rokov medzinárodne známou osobnosťou.

Medzi svojich priateľov rátala anglických zástancov volebného práva, vrátane Pankhurstovcov (ktorých militantné metódy v podstate podporovala) a prominentných Američaniek, ktoré podporovali volebné právo, ako aj ženy z Nemecka, Turecka, Francúzska a ďalších krajín.

Ťažké presadzovanie žien v Austrálili

Životný príbeh Vidy je veľmi emotívny. Je nemožné skúmať a písať o všetkom, čo urobila, čomu čelila a čo dosiahla, bez toho, aby ste jej fandili.

Vida Goldsteinová bola ženou s veľkými schopnosťami, odvahou, intelektuálnou silou a odhodlaním – určite prínosom pre akýkoľvek parlament. Keby žila v USA alebo vo Veľkej Británii, kde ju chválili a obdivovali, určite by bola členkou národného zákonodarného orgánu. Obe krajiny mali ženy v parlamente alebo v kongrese do piatich rokov od kedy získali hlasy; v Austrálii však trvalo 40 rokov po tom, čo ženy zvíťazili v hlasovaní, kým aj reálne získali miesto v parlamente.

V októbri 2019 Tanya Kovac, predstaviteľka Emily’s List Australia – politickej siete podporujúcej pracujúce ženy, ktoré sa uchádzajú o politický úrad – povedala: „Je to, akoby [organizácia strany] bola záležitosťou mužov. Rozdeľuje sa to frakčnými spôsobmi a nie na základe kompetencie. Z toho majú hlavný úžitok muži. “ – a ženy zo všetkých politických strán by s tým určite súhlasili.

Vida by bola potešená, keby videla Juliu Gillardovú ako prvú premiérku v krajine. Avšak aj Gillardová si prešla počas svojej kandidatúry zosmiešňovaním a urážkami.

Vida by bola asi zhrozená, ak by videla, že ešte aj v dnešnej dome zastávajú ženy nerovnú súčasť politiky. Uvedomovala si však, že „svet sa pohybuje pomaly, ale hýbe sa to“, ako povedala v roku 1903. Dúfajme, že bude mať aj naďalej pravdu.

Zdroj: guardian.com

Zdroj foto: www.huffingtonpost.com.au

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu