Vlogerka Lenka: Dlho som to moje pravé ja skrývala

0
Vlogerka Lenka: Dlho som to moje pravé ja skrývala

Vlogerka Lenka si krátila čas pri bakalárskej práci písaním blogu. Ten ju prekvapil úspechom, a keďže si vybudovala určitú základňu sledovateľov, pustila sa aj do natáčania videí. V tom čase sa tak stala jednou z prvých youtuberiek na Slovensku. Dnes má jej kanál vyše 100 tisíc odberateľov.

Študovali ste elektrotechniku a informatiku, kde ste boli obklopená prevažne mužmi. Mali ste odjakživa vzťah aj k beauty sfére?

Nikdy som nemala vzťah k takým vyslovene ženským aktivitám. Okusovala som si nechty, sukne a šaty som zásadne odmietala, nákup oblečenia bol pre mňa ako mučenie, bola som vyslovene taký “tomboy” aj výzorom, aj obliekaním a asi aj správaním. Lenže presne v období vysokej školy som začala medzi chlapcami cítiť, že nechcem, aby sa zo mňa stala taká stereotypická IT-čkárka.

Začala som cítiť potrebu “zoženštieť”, zjemniť svoj výzor, začať sa venovať svojmu zovňajšku. Zistila som, že netuším, ako na to. Začala som preto pozerať rôzne videá na internete, ako sa líčiť, objavila som youtuberky a veľmi sa mi to páčilo. Chcela som aj ja točiť videá, začleniť sa do tej komunity, ale na Slovensku žiadny youtuber nebol, netušila som, o čom by som točila ja a, samozrejme, som sa trochu obávala reakcií ľudí. Preto som ostala len ako divák a snažila sa tak nejak nasať vedomosti o tom, ako byť ženskou ženou.

Najprv ste si začali písať blog, ako vznikol nápad na natáčanie videí na YouTube?

Písala som bakalársku prácu, kde som mala za úlohu vytvoriť webovú aplikáciu a prepojiť ju s databázou a webovou stránkou. Niekoľko mesačný projekt, hodiny strávené za počítačom a celá nešťastná som zisťovala, že aj keď ma to baví, tak mi vyslovene prekáža, že tú moju snahu uvidí maximálne tak konzultant a oponent.

Niekedy som sa celé hodiny nevedela pohnúť v kóde, ale mala som výčitky ísť von s kamarátmi, lebo tak či tak by som myslela len na bakalárku, koľko roboty ma čaká. A tak som bola celé dni doma za PC.

Raz mi napadlo, že si založím blog

Netušila som, o čom by som písala, ale bolo mi to jedno, chcela som, aby moju prácu niekto videl. Aby sa dalo povedať, Lenka dnes napísala nový článok, napríklad. A tak som začala písať o všetkom. Aký som mala deň, čo som robila, čo mám nové, akú som si urobila manikúru (lebo už som mala dlhé nechty a bavilo ma si nechty stále nejako inak zdobiť). Po niekoľkých mesiacoch aktivity mal môj blog obrovskú sledovanosť a získala som si super komunitu čitateliek, veľa internetových kamošiek a veľa otázok ohľadom toho, čo mám na fotke oblečené, ako som nalíčená, čo je to za značku rúžu, ako sa starám o vlasy…

https://www.instagram.com/p/Bz_Dg1CIz3-/

Moje blogovanie pokračovalo, ale ja som mala stále v hlave to video. Už mám komunitu, ktorej som sympatická, video tu ešte nejako nebolo, idem do toho. A tak som natočila moje prvé video, ako si lakujem nechty. Iba moje ruky, laky na nechty a nejaká divná hudba. No a prišiel teda v roku 2011 bum. Moje čitateľky zrazu chceli vidieť všetko a ja som nabrala odvahu sadnúť pred kameru a bolo to.

Ako ste začínali? Ako vyzeralo vaše prvé vlogovanie? Aké pomôcky ste pri tom používali?

Používala som domácu kameru, vraj HD (smiech). Nebola. A to bolo všetko. Zvuk bol zlý, kvalita slabá, aj keď som to vyšperkovala do najlepšej kvality, stále to bolo také, nijaké. Bola som nespokojná. Začala som potom točiť na zrkadlovku, lebo som zistila, že aj to sa dá, ale náš domáci Canon bol na to slabý, nevedela som sa zaostriť a stávalo sa mi bežne, že z 10 natočených videí bolo 8 zle zaostrených, obraz bol prepálený, alebo som polovicu zabudla nahrať.

Cítite rozdiel medzi videami napríklad spred roka a teraz?

Techniku som už pár rokov nezmenila, rok zase nie je vôbec dlhá doba na zmenu, ale rozdiel spred 5 rokov je obrovitánsky. Dlho som totiž to moje pravé ja skrývala. Krotila som sa s tou veselou, „dzivou“ východniarskou energiou. Keď som ešte točila v detskej izbe, tak som do videa vyslovene šepkala, lebo mi prišlo trápne hovoriť nahlas, aby ma niekto doma nepočul. Vedeli, že natáčam, videá pozerali, ale aj tak mi to bolo trápne. Čiže v tomto smere osobnostnom je rozdiel.

Pozrite si hostí na našej biznis konferencii!

https://www.instagram.com/p/B1MAHA6IE2V/

Máte aj nejakú inšpiráciu – zvyknete si pozrieť aj videá iných youtuberov?

Rada pozerám videá aj iných youtuberov. Rokmi sa mení môj playlist, ale pamätám si Kandee Johnson, ktorá ma v podstate inšpirovala točiť a ešte XiaXue. To boli dve, ktoré som žrala.

Vo svojich videách sa venujete aj líčeniu. Kde ste sa to tak pekne naučili?

Ďakujem. Ja si myslím, že moje schopnosti v líčení sú na základnej úrovni. Nedokážem tak čarovať s mejkapom, ako niektoré iné ženy. Dajú im do ruky vodové farby a ony vyzerajú dokonalo. A to práve využívam vo svojich videách. Som bežná žena, ktorá chce vyzerať dobre, rýchlo sa nalíčiť do práce a vyťažiť z toho maximum. Nemám na to talent, ale chcem mať skvelý mejkap, linku, ktorá sa neobtláča, rúž, ktorý budem mať aj po obede a tak sa zameriavam skôr na túto stránku kozmetiky.

Prekvapil vás vzrastajúci záujem o vaše vlogovanie? Čomu pripisujete svoj úspech?

Samozrejme to prekvapí, poteší, no vtedy to bola rarita. Takže ak nie je z čoho vyberať, pozriem aj Lenku. Myslím si teraz spätne. Skôr ma to veľmi teší, odkedy som sa vrátila na Youtube po dvojročnej prestávke v roku 2016. Teraz je Youtube scéna veľká, je si z čoho vyberať, dokonca za tie roky prišiel aj Instagram. Čiže keď si z toho množstva ľudí vyberú mňa, tak to som veľmi rada. Čomu pripisujem úspech? No z odozvy dievčat viem, že mojej veselej povahe a mojej úprimnosti.

Ako a po akom čase vznikli vaše prvé spolupráce so značkami?

To si už vôbec nepamätám. Mala som niekde zverejnený email, kde ma môžu ľudia kontaktovať a začali sa mi ozývať nejaké značky, alebo e-shopy, či by som nemala záujem vyskúšať ich produkty a povedať o tom mojim čitateľom/divákom.

Prečítajte si aj rozhovor so Soňou Ondrejkovou a jej projekte Rozhýb Biznis

https://www.instagram.com/p/BmbEtaDHlEk/

Máte aj nejakú vysnenú značku, s ktorou by ste naozaj chceli spolupracovať?

Mám – Pepsi! A s nimi spolupracujem už pár rokov.

Ako vyzerá váš bežný deň?

Ráno vstanem, idem do práce, poobede o piatej prídem domov. A potom záleží, čo sa bude diať. Neznášam stereotyp, takže každý deň je úplne iný, nikdy nesedíme doma.

Stretávate sa aj s inými youtubermi?

Nie.

Máte vyše 100-tisíc odberateľov, ale asi u každého youtubera sa nájdu aj hejteri. Zvyknete reagovať, keď sa vám niekto snaží slovne ublížiť?

Našťastie je tých hejtov veľmi málo. Radšej venujem energiu milému komentáru, ako nejakému hejtu.

Pre mnohé ženy ste veľkým vzorom a prívalom pozitívnej energie. Ako to robíte, že ste taká pozitívna?

Pre mňa je záhada opačné zmýšľanie. Či to tým ľuďom za to stojí. Veď čo je to za život sa len sťažovať, vidieť vo všetkom niečo zlé a negatívne. Ako to robia? Resp. prečo?

Čo považujete za svoj najväčší úspech?

Moju životnú cestu považujem za úspech. Nie jednu vec, ale celú tú cestu, aká je. Som na to pyšná.

Aké sú vaše plány do budúcnosti? Viete si predstaviť, že by vás živilo len video?

Momentálne sa vytešujem z merchu, ktorý rozbieham konečne po 8 rokoch. To je taká príjemná kreatívna aktivita. A čo sa týka súkromia, idem sa vydávať, tak plánujeme svadbu. Inak v živote veľmi neplánujem dopredu nič, ak netreba, nechávam to všetko na náhode.

Čo by ste odporučili ženám, ktoré by chceli začať natáčať videá, ale majú často pred tým “psychický blok”a hanbia sa?

Kto sa bojí, nech nejde do lesa. Ak človek niečo veľmi chce, tak by mal urobiť všetko preto, aby sa to uskutočnilo. Ak sa to neuskutoční, tak potom nechce.

Ďalším problémom nás žien je hodnota vlastnej práce. Akú s tým máte skúsenosť? Máte pocit, že sa viete/ že ženy vo vašom okolí sa vedia ohodnotiť?

Netuším, ako je na tom moje okolie. Ale stereotypne sú ženy nastavené sa podceňovať, hľadať na sebe nedostatky a doma plakať, že sú tlsté, očakávajúc pri tom potľapkanie po pleci, nie zlatko, nie si. Nehovoriac o tom, ako nevedia prijať kompliment. „Máš pekné tričko“ „Toto? To je staré“. Alebo „Dnes super vyzeráš“ „Ja? Ti šibe?“ Návod: Stačí povedať ďakujem. Tí, čo vám lichotia to myslia v dobrom. A to sme sa ešte nebavili o tej hodnote práce, na ktorú sa pýtate.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu