Sestry Jančové: Naša láska k superhrdinom a komiksom bola motiváciou sa vzdelávať

0
Sestry Jančové: Naša láska k superhrdinom a komiksom bola motiváciou sa vzdelávať
Sestry Jančové, komiksy, písanie komiksov

Byť superhrdinom neznamená len mať superschopnosti, ale mať dobré srdce, nikdy nestrácať nádej a bojovať za to, v čo veríte. Hovoria výnimočné nadané a talentované sestry Jančové, ktoré komiksy samy tvoria. V rozhovore nám prezradili ich najobľúbenejších superhrdinov, kde sa naučili tvoriť komiksy, ktoré filmy a seriály najčastejšie sledujú a ktorý komiks sa bude dať kúpiť už v tlačenej forme.

Ako sa zrodila vaša láska ku komiksom? Ktoré komiksy boli vaše prvé, ktoré ste prečítali?

Prvé komiksy, ktoré sme prečítali, si asi ani už nepamätáme. Pamätáme si skôr, že sme pozerali spracovanie komiksov v televízii, napríklad Winx, Káčera Donalda či Asterixa Obelixa, čo sú všetko komiksovky. K čítaniu komiksov sme sa dostali až neskôr. Začalo to čítaním DC a neskôr sa pripojilo k tomu aj Marvel (úsmev).

Vidím, že lásku k obrázkom s bublinkami máte v krvi (úsmev). Táto vaša záľuba stála za rozhodnutím začať vytvárať vlastné komiksy?

Iva: Keďže Zuzka vie kresliť a ja sa venujem písaniu, tvorbe príbehov a scenárov, rozhodli sme sa naše hobby spojiť. Náš prvý komiks sme vytvorili ako reakciu na smrť Stana Leeho, ktorému sme tým chceli vzdať poctu. To bol prvý impulz, ktorý nás doviedol k tvorbe. Keďže na náš ešte vtedy „amatérsky“ komiks boli dobré ohlasy, rozhodli sme sa v tvorbe pokračovať. Postupne začali vznikať ďalší superhrdinovia.

Kde ste sa učili, ako vytvárať komiksy? Šli ste cestou samouky alebo ste na vysokej škole študovali odbory spoločné s ilustrovaním, tvorbou scenára alebo grafikou?

Všetko sme sa učili z internetu. Ani jedna sme neštudovali niečo spoločné s grafikou či písaním komiksov. Naša láska k superhrdinom a komiksom bola motiváciou každým dňom sa vzdelávať v tejto oblasti. Na YouTube je kopec videí komiksových autorov, šikovných umelcov a  prístupných komiksov, z ktorých môže človek čerpať inšpiráciu. Veľmi veľa inšpirácie čerpáme aj z prečítaných komiksov od DC či Marvel a kníh.

Ako máte podelené úlohy počas realizácie? Ktorá z vás je „šéfkou“?

Obidve sa podieľame na tvorbe rovnako, čiže je to fifty fifty (úsmev). Jedna kreslí a druha píše scenár, pričom obe dohliadame na všetko pri tvorbe až po výsledok v podobe komiksu.

Priblížte nám proces vzniku komiksu. Ako dlho trvá od myšlienky po realizáciu v rozsahu, že si to môže čitateľ prečítať?

Iva: Ja vymýšľam dej, scenár a robím lettering a Zuzka kreslí, od základnej skice, cez inking, až po coloring jednotlivých scén a stará sa o vizuálnu stránku našich komiksov. Najskôr príde myšlienka z mojej hlavy, ktorú poviem Zuzke a začneme o tom debatovať. Nechávam si to všetko niekoľko dní uležať v hlave, prehrávam si rôzne možné scenáre príbehu, scén a keď som už ako tak spokojná s dejom, vytvorím scenár, podľa ktorého Zuzka nakreslí jednotlivé scény. A tak nejako nám to vždy spolu pasuje. Viem, že sa môžem spoľahnúť na jej dotvorenie podľa môjho scenáru, pretože z časti je aj ona spolutvorca scenára. Nediktujem jej presne, z akého uhla alebo aký presne pohľad má na daných paneloch komiksu byť.

Kedy sa vám najlepšie tvorí?

Iva: Ani neviem. V podstate kdekoľvek, ak je tam pokoj a pohodlie. Keď začneme tvoriť, ja písať a Zuzka kresliť, svet naokolo akoby prestal existovať a vytvárame si svoju vlastnú realitu.

Mávate aj dni kreatívneho „sucha“? Snažíte sa tvoriť aj vtedy alebo sa riadite skôr spontánnosťou?

Sú aj dni, kedy netvoríme, ale skôr by som povedala, že sú to dni, kedy sa snažíme venovať iným veciam. Trávime čas s mamou, zbierame inšpiráciu pozeraním seriálov a filmov (prevažne komiksových alebo scifi filmov) alebo sa učíme či čítame.

Pre akú vekovú kategóriu sú vaše komiksy určené?

Naše komiksy sú určené tým, ktorí milujú superhrdinov. Nie sú určite len pre jednu vyhranenú vekovú skupinu. Môžu si ich prečítať deti aj dospelí. Texty sú písané jednoducho a tak, aby im porozumeli všetci.

Kde sa dajú prečítať vaše komiksy? Dajú sa kúpiť aj v tlačenej forme?

Naše komiksy sú zatiaľ dostupné len na internete na našej web stránke, teda v online verzii. Komiks Čiernovlasý princ, ktorý bol podporený Ministerstvom kultúry finančne, vyšiel aj v tlačenej verzii. Tento komiks bol distribuovaný deťom do detských domovov a škôl. Naše komiksy sú prístupné všetkým ľuďom na Slovensku zatiaľ úplne zadarmo. Rozmýšľali sme aj nad printovou verziou našich ďalších komiksov, keďže čoraz viac ľudí a detí začína čítať naše komiksy. Preto sme aktuálne spustili kampaň cez crowdfundigovú platformu, na ktorej si môžu naši fanúšikovia objednať komiks Eco&Tank: Zelená liga v tlačenej podobe.

Na aký komiks ste doteraz najviac hrdé?

Pravdupovediac sme hrdé na všetky nami vytvorené komiksy. Našou topkou je však najdlhšie dielo Eco&Tank, pretože na ňom spolupracujeme s veľkým komiksovým fanúšikom a snažíme sa pomocou superhrdinov Eca a Tanka naučiť ľudí viac o ekológii.

Kto je vašim najväčším komiksovým vzorom?

Iva: Asi nebude prekvapením, že je pre mňa najväčším vzorom Stan Lee (ikona komiksového sveta, ktorá je autorom postáv ako Spiderman, Hulk či Fantastická štvorka). Milujem jeho príbeh a životnú cestu, ktorá ho priviedla k úspechu. Takisto zbožňujem aj spôsob, ktorým tvoril komiksy.

Zuzka: Samozrejme, že také známe komiksové mená ako Jack Kirby a Steve Ditko sú mojou veľkou inšpiráciou. Avšak mojou najväčšou inšpiráciou je Jim Lee. Zbožňujem jeho kresby a to, s akou ľahkosťou dokáže vytvoriť komiksovú scénu.

Koho tvorbu aktuálne čítate, sledujete?

Iva: V podstate čítam všetko, čo príde a čo sa mi zapáči. Scifi, fantasy knihy a samozrejme komiksy. Milujem Suzanne Collinsovú a Cassandru Clare. Takisto zbožňujem aj G. Willow Wilson, ktorá je spoluautorkou komiksu Ms. Marvel. Tento komiks som čítala niekoľkokrát a neskutočne zbožňujem aj hlavnú hrdinku Kamalu Khan a to, s akou ľahkosťou a zároveň originalitou je tento príbeh písaný.

Zuzka: Ja najčastejšie sledujem tvorbu Jima Leeho, prípadne iných komiksových autorov, ale stále sú to viac menej prvotní zakladatelia komiksového sveta. Veľmi sa mi páči aj tvorba youtubera Jazza.

Sestry Jančové, komiksy, písanie komiksov
Sestry Jančové

Komiksy sú prevažne stále vnímané ako čisto mužská záležitosť. Stretli ste sa aj s negatívnymi reakciami so strany ľudí?

Musíme si zaklopať na niečo duté, ale zatiaľ práve naopak. Všetci vnímajú to, že sme ženy milujúce komiksovky, dokonca tvoríme. Ľuďom sa to veľmi páči a držia nám palce vo svete komiksov.

Popularita komiksov je dnes obrovská. Rebríčky najnavštevovanejších filmov v kinách atakujú komiksové blockbustery, darí sa aj seriálom nakrútených podľa komiksov. Ktoré filmy a seriály vás v poslednej dobe zaujali?

Určite seriál WandaVision, ktorého prvá séria skončila teraz v marci. A nemuseli sme ani dlho čakať a Marvel pripravil pre svojich fanúšikov The Falcon and The Winter Soldier a určite sa nevieme dočkať aj ďalších filmov a seriálov, ktoré Marvel chystá ako napríklad Loki, Black Widow, Dr. Strange, Thor: Love and Thunder a ďalšie. Z DC momentálne frčíme na Superman a Lois, pretože tento seriál je zatiaľ skvelý. Veľmi milo nás prekvapilo aj najnovšie Justice League od Snydera. Pozrieť si tento štvorhodinový film bol neskutočný zážitok.

Ak by ste sa mohli premeniť na niektorú zo superhrdiniek, ktorá by to bola? A prečo?

Iva: Keby som si mala vybrať nejakú zo supehrdiniek z DC alebo Marvel, tak by to bola jednoznačné Stargirl. Túto postavu mám rada hlavne kvôli seriálu Courtney Whitmore. Stargirl nemá superschopnosti, dostáva na frak a často robí chyby, z ktorých sa nakoniec poučí. No ide si za svojim cieľom, je symbolom novej generácie superhrdinov, bojuje za spravodlivosť a ani zďaleka sa nevzdáva, ak nejaký boj prehrá.

Zuzka: Ja by som chcela byť ako Daisy Johnson (Quake), pretože napriek tomu, aký mala ťažký osud, sa nevzdávala a bojovala. Stala sa z nej krásna, inteligentná a vtipná žena, dokonca superhrdinka s cool superschopnosťami.

Skúste nám dať nejakú superhrdinskú radu pre ženy, ktoré by sa chceli vydať na cestu za vlastným snom.

Byť ako superhrdinka! Byť superhrdinom neznamená len mať superschopnosti, ale mať dobré srdce, nikdy nestrácať nádej a bojovať za to, v čo veríte.

Herečka Sarah Arató: Keď vystúpim na javisko, mám pocit, akoby som vystúpila zo seba

žiadne príspevky na zobrazenie