Všetko, čo musíte vedieť pri výbere dverí do sprchy

Staviate alebo rekonštruujete svoju kúpeľňu? Pokiaľ ju plánujete vybaviť sprchovým kútom alebo nikou, starostlivo vyberte tiež dvere. Práve ich vhodným výberom dodáte celej kúpeľni čaro a vzdušný design. Poďte s nami vybrať tie najlepšie a získajte tak dostatočný priestor pre uvoľňujúcu a relaxačnú sprchu!

Typy sprchových dverí

Posuvné

Najčastejšou voľbou bývajú posuvné dvere do sprchy – ideálne sú do malých kúpeľní, ale rovnako tak vytvoria pôsobivý dojem aj v miestnosti priestrannej. Aby boli dvere funkčné, je nutné opatriť ich kvalitným pojazdom a kolieskami. Ideálna veľkosť sa pohybuje okolo 20 mm v priemere a výhodou je osadenie bezúdržbovými ložiskami. Naozaj dbajte na kvalitu, je potrebné, aby sa dvere posúvali hladko a nezačali sa po čase zadrhávať.

Zalamovacie

Zalamovacie dvere získavajú na obľube vďaka svojmu nadčasovému designu. Aj tento typ je vhodný do malých kúpeľní, pretože dvere, zložené v rohu sprchy, zaberajú minimum miesta. Navyše po použití z nich voda nesteká na podlahu, ale zostane v sprchovom kúte. Dbajte však na vyššiu hygienu a častejšiu údržbu dverí. Zabránite tak vzniku nepríjemných plesní, ktoré sa môžu objaviť pri nedostatočnom preschnutí dverí vo vlhkej miestnosti.

Pivotové

Pivotové dvere sú vhodné do veľkých a priestranných kúpeľní, kde vynikne ich elegantný design. Priestor je v tomto prípade naozaj dôležitý, pretože ak ho v kúpeľni nemáte dostatok, nie je inštalácia pivotových dverí možná. Nedostatočné zváženie usporiadania priestoru je totiž častou chybou, ktorá zníži komfort používania kúpeľne, a to by ste určite nechceli. Dvere sú zavesené na otočných pántoch, takže ak sa otvárajú von, môžu kvapky vody stekať na podlahu.

Dvojkrídlové

Spojenie praktickosti a elegantného designu ponúkajú dvojkrídlové sprchové dvere. Nezabudnite ale, že na také dvere potrebujete dostatočne široký kút, či niku. Voliť môžete medzi otváraním dovnútra a von. Ak potrebujete ušetriť centimetre okolo kúta, sú to tie pravé. Ďalšou výhodou je, že na inštaláciu nepotrebujete vaničku, ani spodnú lištu, čo uvítate predovšetkým v bezbariérovej kúpeľni.

Jednokrídlové

Dvere s otváraním celého krídla patria k často nakupovaným typom. Rovnako ako dvere pivotové potrebujú dostatok miesta. Avšak ak máte dostatočne hlbokú niku, môžete zvoliť otváranie aj dovnútra sprchového kúta.

Nech už si vyberiete akýkoľvek variant sprchových dverí, nadchne vás jednoduchá údržba, naozaj široká variabilita a množstvo nadčasových designov.

Plast alebo sklo?

Sklenené výplne sa najčastejšie využívajú do sprchových kútov s hliníkovým alebo kovovým rámom. Sklo dodáva sprchovému kútu celistvosť a designovú čistotu. Vybrať si môžete z niekoľkých vyhotovení: od číreho, cez polopriehľadné, až po matné. Ide samozrejme o bezpečnostné sklo. A hrúbka? Ak sklo nie je usadené v hliníkovom ráme, malo by byť hrubé minimálne 6 mm.

Všeobecne platí, že čím hrubšie, tým lepšie. Čo sa týka jednoduchej údržby, pri výbere dbajte na to, aby bola sklenená výplň opatrená povrchovou úpravou, ktorá zabraňuje usadzovaniu vodného kameňa a iných nečistôt.

Druhou najpoužívanejšou výplňou je výplň plastová, tzv. polystyrol, ktorú nájdeme predovšetkým u kútov s plastovým rámom. Jej nespornou výhodou je na rozdiel od sklenených výplní nižšia cena. Plastové výplne sa vyrábajú najčastejšie v matnom vyhotovení, aby na nich neboli vidieť zvyšky zaschnutej vody, či prípadné škrabance.

Rámy a vhodné materiály

Rovnako tak si dobre premyslite aj výber vhodného materiálu pre rám. Vyberať môžete hneď z niekoľkých. Najlacnejším variantom sú rámy z hliníku, často potreté bielou farbou. Skvele vyzerajú aj hliníkové rámy s povrchovou úpravou satin. Nielenže vyzerajú veľmi elegantne, ale tiež sú odolné ako proti mechanickému poškodeniu, tak aj proti chemikáliám, vlhku a výkyvom teplôt. Najluxusnejšie sú rámy s pochrómovaným povrchom.

Predovšetkým kvalita

Pri výbere sprchových dverí sa zamerajte na kvalitu vyhotovenia. Hlavnou funkciou všetkých dverí je tesnosť, ktorá zabráni pretekaniu vody zo sprchy. A spoľahlivú tesnosť zaistí správny rozmer dverí a vhodne umiestnené tesnenie z pevného, najlepšie plesniam odolného materiálu.

Pri jednotlivých súčastiach dverí tiež nepodceňujte použité materiály. Možno vás to prekvapí, ale hoci sa nám zdá povrch skla hladký, nie je to tak. V skutočnosti ho pokrývajú milióny mikroskopických nerovností, ktoré sú pre ľudské oko neviditeľné. Z tohto dôvodu na ňom zostáva voda a zvyšky mydla a to pôsobí naozaj nepekne.

Lenže každý pokus o jeho vyčistenie, či už pomocou agresívnych chemikálií, alebo hrubej špongie, tento proces prehlbuje. Dvere tak vyzerajú neudržiavané a zanedbané. Napríklad u sklenených výplní sa preto oplatí priplatiť si za špeciálnu povrchovú úpravu proti vodnému kameňu. Najčastejšie sa môžete stretnúť s názvami ako AntiCalc, EasyClean, ActiveShield, Anti Plaque alebo CrystalClean.

Foto: pixabay.com