Vyhľadávania výrazu „som deprimovaný alebo lenivý“ vzrástli za posledný mesiac až o 120 %. Údajne za to môžu tmavé večery, pretože odkedy sa posunul čas, západ slnka nastáva skôr. Veda však tvrdí, že je úplne normálne, keď sa u nás začne objavovať tzv. „zimné leňošenie“. S kratšími dňami a menším množstvom slnečného žiarenia sa v chladnejších mesiacoch často cítime malátni a trochu bez energie.
Ale vedeli ste, že príliš dlhá nečinnosť môže ovplyvniť vašu fyzickú a duševnú pohodu?
Aby sme proti tomu mohli zabojovali, experti na fitness zo spoločnosti Live Football Tickets sa spojili s Kieranom Sheridanom, fyzioterapeutom a zakladateľom GulfPhysio a poskytli svoje najlepšie tipy, ako zostať túto zimu motivovaný a aktívny s ohľadom na bezpečnosť.
Cítite sa v zime malátna? Odborníci odhaľujú, prečo je túto zimu dôležité zostať aktívny
Odborníci z Live Football Tickets sa vyjadrili:
„Výskum ukazuje, že ľahké aktivity, ako je pomalá chôdza a domáce práce, v zime ubúdajú, zatiaľ čo čas strávený sedením a spánkom sa zvyšuje. Tento nedostatok pohybu a socializácie môže spôsobiť, že budete zraniteľnejší voči sezónnej afektívnej poruche (SAD), ktorá postihuje takmer 12 miliónov ľudí v celej Európe.
Fyzická aktivita pomáha zvýšiť produkciu chemikálií zlepšujúcich náladu, ako sú endorfíny, a znižuje stresové hormóny. Aj keď môže byť ťažké nájsť motiváciu vstať a hýbať sa počas ponurejších mesiacov, pravidelné cvičenie, dokonca aj rýchle strečingy, vám môžu zdvihnúť energiu a upokojiť úzkosť.“
Fyzicky: Udržuje vaše svaly a kĺby aktívne
„Nedostatok pohybu v zimných mesiacoch často vedie k stuhnutiu svalov a kĺbov, čím sa zvyšuje riziko bolesti. Aj keď je príjemné sadnúť si počas Vianoc k televízii, nezabúdajte na pravidelné prestávky na státie, strečing alebo prechádzku. Dlhé sedenie môže oslabiť svaly a znížiť flexibilitu kĺbov, čo sťažuje každodenné činnosti. Dokonca aj jemné cvičenia ako joga, plávanie alebo jazda na bicykli sú skvelými spôsobmi, ako si udržať pohyblivosť a zvýšiť krvný obeh, pričom tieto aktivity sú šetrné ku kĺbom.
Ďalšou výhodou cvičenia v chlade je, že môže pomôcť oživiť váš imunitný systém, pričom sa zistilo, že triaška pred cvičením zvyšuje hladinu norepinefrínu, čo zvyšuje vašu imunitu po cvičení.“
Prečítajte si: Výsledky prieskumu – V akom veku sú Slovenky najaktívnejšie?
5 fyzioterapeutom schválených tipov, ako túto zimu bezpečne cvičiť
1. Nezabudnite na rozcvičku
Pri chladnom počasí môžete mať stuhnuté svaly a kĺby, čím sa zvyšuje riziko zranenia, ak začnete rovno cvičiť. Správne zahriatie je kľúčom k príprave vášho tela a prevencii natiahnutia alebo vyvrtnutia. Začnite ľahkými pohybmi, ako je chôdza alebo jemný strečing, a venujte zvláštnu pozornosť oblastiam, ako sú chrbát, nohy a ramená, ktoré sú v chlade náchylné na stuhnutosť.
2. Prispôsobte svoje tréningové plány počasiu
Ak je vozovka mokrá alebo šmykľavá v dôsledku mrazu alebo dažďa, vždy zhodnoťte situáciu a prispôsobte svoje cvičebné plány bezpečnosti. Rozhodnite sa pre indoorové aktivity, ako je plávanie, joga a bicyklovanie, ktoré sú skvelými alternatívami, ktoré vám pomôžu udržať si silu a kondíciu a zároveň sú šetrné k vašim kĺbom a svalom. Najmä plávanie je celotelové cvičenie, ktoré tonizuje a posilňuje telo bez toho, aby zaťažovalo vaše kĺby.
3. Udržujte svoje jadro tela silné
Vaše hlavné svaly – svaly v bruchu a dolnej časti chrbta – sú kľúčom k udržaniu rovnováhy a stability. Ich spevnenie pomáha predchádzať zraneniam, najmä v zime, keď ľadové podmienky zvyšujú riziko pádu. Zahrňte cvičenia, ako sú planky, mostíky a brušné cvičenia, aby ste zvýšili silu tela, zlepšili držanie tela a zostali stabilné na nohách.
4. Starajte sa o svoje kĺby
Chladné počasie môže zhoršiť bolesť kĺbov, najmä u tých, ktorí majú problémy, ako je artritída. Ak chcete chrániť svoje kĺby, zvážte použitie podpier, ako sú kolenné ortézy alebo návleky na členky. Pravidelný strečing a používanie penového valca môže pomôcť udržať vaše svaly pružné a zabrániť tesnosti okolo kĺbov. Nezabúdajte ani na hydratáciu – pitie veľkého množstva vody pomáha udržiavať kĺby dobre premastené.
5. Dávajte pozor na klzkú zem
Zľadovatené chodníky a mokré ulice zvyšujú riziko pošmyknutia, pádov a zranení, ako sú vyvrtnutia alebo zlomeniny kostí. Ak plánujete beh alebo prechádzku, noste topánky s dobrou priľnavosťou, aby ste znížili pravdepodobnosť pošmyknutia. Ak sú vonkajšie podmienky príliš riskantné, prejdite na vnútorné cvičenia, ako je silový tréning alebo používanie stacionárneho bicykla. Zostaňte v bezpečí a pohybujte sa bez ohľadu na počasie!
Zdroj: https://www.livefootballtickets.com/