Vyskúšajte malý a lacný zázrak pre krásne a zdravé zuby!

0
Vyskúšajte malý a lacný zázrak pre krásne a zdravé zuby!

Medzizubné priestory nie sú vidieť. Nie je ani vidieť to, čo v nich po celom dni zostáva. Plak, ktorý spôsobuje zubné kazy a zápaly ďasien. Pred akými problémami so zubami nás používanie medzizubnej kefky ochráni?

Zubný povlak je najväčším nepriateľom

V priebehu dňa pijeme a jeme. Z toho všetkého sa nám na zuboch ukladajú nečistoty v podobe zubného povlaku. Na povrchu zubov ho ľahko odstránime klasickým zubným kefku. Lenže povlak sa dostane aj do medzizubia, kde ho už ľahko neodstránime. Hlavným pomocníkom v boji proti zubnému povlaku medzi zubami je medzizubná kefka. Stačí ju používať raz denne. Večernú rutinu čistenia zubov predĺži maximálne o 30 sekúnd.

Prečítajte si rozhovor so stomatologičkou Danielou Kafkovou

Ochrana pred zubnými kazy

Až 40% povrchu zuba tvorí medzizubné priestory. Keďže sa tam klasickou kefkou nedostaneme, tejto nemalej časti zubov hrozí naleptanie povlakom a vznik kazu. Medzizubný kaz odhalí zvyčajne iba röntgen, preto sa môže tvoriť naozaj dlho. Áno, dá sa vyvŕtať a zaplombovať, ale kto by to chcel absolvovať, keď sa tomu dá ľahko zabrániť, že?

Zubný kameň nemá šancu

Zmineralizovaním zubného povlaku vzniká zubný kameň. Dlhodobé zanedbávanie odstraňovania povlaku potom znamená, že sa so zubným kameňom stretneme. Ten už ale v pohodlí domova odstrániť nezvládneme. Obrátiť sa musíme na zubného lekára alebo dentálnu hygieničku. Tí ho odstráni a zároveň nás upozorní na precíznejšie čistenie a samozrejme používanie medzizubnej kefky.

Nečakaná strata zuba nehrozí

Áno, paradentózu spôsobuje aj povlak na povrchu zubov, ale z veľkej časti sa na tom podieľa najmä ten medzizubný. A dôsledkom je v konečnom štádiu aj vypadnutie zuba. Aj pred tým nás môže ochrániť precízna ústna hygiena. To už za to naozaj stojí, pretože ceny implantátov a koruniek nie sú práve priaznivé. Zatiaľ čo jedna medzizubná kefka vyjde na približne 10 korún.

Autor: Andrea Ivaničová, www.nazuby.eu

žiadne príspevky na zobrazenie