Výzva, pod ktorú sa podpísalo už 25 firiem, poukazuje na to, prečo je inklúzia ekonomicky a spoločensky výhodná

0
Výzva, pod ktorú sa podpísalo už 25 firiem, poukazuje na to, prečo je inklúzia ekonomicky a spoločensky výhodná

Negatívne dopady diskriminácie a narastajúcej intenzity násilia voči LGBTI+ ľuďom vnímajú aj zamestnávatelia, pre ktorých je podpora hodnôt rovnosti a inklúzie na pracovisku dlhodobou prioritou. Ich právomoci v oblasti ochrany a podpory LGBTI+ ľudí sú však obmedzené a k výraznejšej zmene môže dôjsť len na základe predstavenia komplexných zákonov.

Súkromný sektor sa preto rozhodol vyzvať na zlepšenie práv a životných podmienok LGBTI+ ľudí na Slovensku. Výzva, pod ktorú sa podpísalo už 25 firiem, vrátane najväčších zamestnávateľov, poukazuje na to, prečo je inklúzia ekonomicky a spoločensky výhodná a zároveň upozorňuje na možné riziká v prípade, že sa právna akceptácia a postavenie LGBTI+ ľudí nezmení.

Firmy pôsobiace na Slovensku sa dlhodobo snažia vytvárať inkluzívne prostredie na pracovisku, ich snahy sa však nestretávajú s realitou slovenskej spoločnosti. Spoločenská akceptácia a právne postavenie LGBTI+ ľudí v našej krajine patrí medzi najhoršie v Európskej únii. Slovensko je jednou z posledných krajín EÚ, kde nie sú partnerstvá ľudí rovnakého pohlavia a dúhové rodiny zastrešené právnym rámcom.

Tieto skutočnosti vytvárajú nepriaznivé prostredie pre inakosť a rovnosť. Súkromný sektor sa tak rozhodol spojiť a poukázať na diskrimináciu a nedostatok právnej ochrany v porovnaní s heterosexuálnou väčšinou. 25 firiem, vrátane najväčších zamestnávateľov, spoločne vyzvalo na zlepšenie práv a životných podmienok LGBTI+ ľudí na Slovensku. Výzvu adresovali vedeniu krajiny.

„Témy inklúzie, rovnosti a diverzity sú pre spoločnosť IKEA absolútne kľúčové. Chceme, aby sa ľudia všetkých sexuálnych orientácií a rodových identít cítili ako doma, a to nielen v IKEA, ale kdekoľvek. Toto sa snažíme uplatňovať nie len smerom k našim zákazníčkam a zákazníkom, ale predovšetkým smerom k našim zamestnankyniam a zamestnancom,” hovorí Martina Hlisnikovská, manažérka pre rovnosť, inklúziu a diverzitu IKEA.

Diskriminácie v spoločnosti negatívne vplýva na pracovné prostredie

Spoločnosť Profesia v roku 2022 realizoval prieskum o postojoch voči ľuďom s inakosťami a diskriminácii na pracovisku. „Výsledky štúdie odhalili, že najmenej viditeľnými skupinami na pracovisku sú ľudia so zdravotným znevýhodnením a LGBTI+ ľudia. 6,6 % zamestnancov uviedlo, že sa stretli s diskrimináciou na základe sexuálnej orientácie a 4,3 % na základe rodovej identity,” popisuje situáciu Anna Podlesná, CSR manažérka z Profesie.

„Zvyšujúca sa intenzita násilia a nenávistných prejavov v spoločnosti vedie k znižovaniu celkového psychického zdravia a produktivity zamestnancov, ktorí sú často rozrušení a trpia menšinovým stresom. Zhoršenie psychického zdravia so sebou často prináša aj depresiu a zhoršenie všeobecného zdravia. Následne dochádza k nárastu nákladov na zamestnancov, ktorí sa niekedy rozhodnú dokonca presťahovať do inej krajiny, čím sú zamestnávatelia nútení vynakladať ďalšie finančné prostriedky na hľadanie náhrady,” vysvetľuje Alica Štepánová Kolárová, riaditeľka HR Henkel Slovensko a regionálna HR business partnerka HR pre Európu.

Okrem zhoršeného psychického zdravia zamestnancov, sú to taktiež ekonomické negatíva. Všeobecný dopad LGBTI+ diskriminácie bol organizáciou LGBT Capital stanovený na úrovni 1 % z celkového štátneho HDP. Svetová banka odhaduje straty až vo výške 1,7 % HDP krajiny.

O zlepšenie situácie LGBTI+ ľudí musia usilovať firmy aj štát

Výsledky prieskumu Profesie potvrdili, že respondenti vnímajú zvyšujúcu sa snahu zamestnávateľov o diverzitu na pracoviskách. „Takmer štvrtina respondentov si myslí, že diverzita má skôr pozitívny vplyv na to, ako sa zamestnávateľovi darí. 56 % opýtaných uviedlo, že prítomnosť LGBTI+ ľudí na pracovisku robí prácu zaujímavejšou a 24 % povedalo, že to vnímajú ako pozitívne pre imidž a reputáciu zamestnávateľa,” približuje Anna Podlesná z Profesie.

„Inkluzívne prostredie, podpora rodín a rovnocenné pracovné podmienky sú témy, ktoré sú pre nás v Shell dôležité. Preto nás teší, že zamestnanci vnímajú snahu zamestnávateľov o diverzitu a rovnosť na pracovisku. My v spoločnosti Shell veríme, že základom fungujúcej spoločnosti musí byť podpora týchto hodnôt. Aktívne pracujeme na tom, aby sme boli organizáciou, ktorá patrí medzi lídrov v oblasti podpory diverzity a inklúzie,” objasňuje Jana Voštinárová, riaditeľka korporátnej komunikácie Shell Slovakia.

Firmy spoločne odprezentovali výzvu na tlačovej konferencii pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti homofóbii, bifóbii a transfóbii. Očakávajú, že postupne sa budú pridávať aj ďalší zamestnávatelia.

Do výzvy firiem sa zapojili spoločnosti:
Accenture, Amazon, Dopravný podnik Bratislava, Curaprox, Henkel Slovensko, IKEA, Komerční banka, Lenovo, Martinus, Milk, Monitora, NN, OLO Bratislava, Orange, Panta Rhei, Pixel Federation, Pohoda, Profesia, Protos Production, PwC, Sadovsky Architects, SAP, Shell Slovakia, Volkswagen Slovakia, Vacuumlabs.

žiadne príspevky na zobrazenie