Vzťahy, ktoré začínajú online, sú menej stabilné

0
Vzťahy, ktoré začínajú online, sú menej stabilné
pixabay.com

Keď vzťah narazí na hrubú škvrnu, vedomie, že existuje nespočetné množstvo potenciálnych partnerov, nie je len útechou. Je to nebezpečné.

Negatívnych skúsenosti so zlým rande až po náreky nad zmätkom, ktorý technológia spôsobila modernej láske, je veľmi veľa. A drvivá väčšina pochádza od ženatých ľudí, ktorí zistili, že ich manželia podvádzajú pomocou zoznamovacích aplikácií. Títo ľudia sú zvyčajne naozaj naštvaní a chcú sa vyventilovať. A niekedy sa práve oni stretli so svojimi manželmi online. „Povedali sme, že tú aplikáciu odstraňujeme,“ hovoria pobúrení a zranení.

V časopise Computers in Human Behavior bola publikovaná štúdia, ktorá zistila, že ľudia, ktorí sa stretávajú na zoznamovacích aplikáciách, majú menej stabilné manželstvá. Vedci skúmali 923 dospelých Američanov, ktorí vyplnili dotazníky o stave ich zväzkov.

„Tí, ktorí sa stretli na online zoznamkách, uvádzali menej uspokojivé a stabilné manželstvá ako tí, ktorí sa so svojím partnerom stretli offline,“ povedala Liesel Sharabi, vedúca štúdie.

Tento „efekt online zoznamovania“ je významný, hovorí Liesel Sharabi, vo svetle rastúceho počtu vzťahov, ktoré začínajú online, najmä keď marketingové oddelenia online zoznamovacích platforiem radi sľubujú používateľom, že si nájdu skvelé a dlhodobé vzťahy prostredníctvom svojich služieb.

Po prvé, povedzme si to jasne: podľa Pew Research Center v roku 2023 sa len asi 10 % ľudí vo vzťahoch alebo manželstvách stretlo so svojím partnerom na zoznamke alebo v aplikácii. Online zoznamovacie spoločnosti nezverejňujú údaje o tom, koľko ľudí si nájde vzťahy prostredníctvom svojich služieb, pravdepodobne preto, že takéto údaje by sa nepriaznivo odrazili na ich úspešnosti.

Ale keď príde na otázku, prečo sú manželstvá, ktoré začínajú online, menej uspokojivé a stabilné, je to naozaj taká veľká záhada? Štúdia Arizona State University predpokladá, že jedným z možných vysvetlení je „stigma“, ktorá stále obklopuje online zoznamovanie.

V nekonečnom výbere

Pravdepodobnejšia, dokonca zrejmá odpoveď podľa mňa je, že ľudia, ktorí sa stretávajú na zoznamovacích aplikáciách, sa stretávajú v atmosfére nekonečného výberu. Pozreli si stovky alebo tisíce obrázkov ľudí predtým, ako sa usadili na určitom niekom, ale nikdy neprestanú vedieť, že prehliadka ďalších možných ľudí pokračuje.

Keď sa ich manželstvá dostanú do problémov – čo sa nevyhnutne stane, pretože tak manželstvo funguje – keď sa pohádajú so svojím manželským partnerom alebo zažijú prepad v sexuálnej intimite, alebo sa do centra pozornosti dostanú deti, ktoré si ukradnú všetku pozornosť, vždy je tu zoznamovacia aplikácia, do ktorej sa dá utiecť, s dopamínovým návalom zápasov, ktorý ich uistí, že sú stále atraktívne a žiadané.

Manželstvá, ktoré začínajú v zoznamovacích aplikáciách, sú pravdepodobne tiež menej uspokojivé, pretože zoznamovacie aplikácie sú navrhnuté tak, aby boli návykové. Kto sa môže sústrediť na jednu osobu, keď svrbenie zoznamovacej aplikácie vždy čaká na poškriabanie?

Príbeh o závislosti

Keď ľudia fajčia a potom si od toho odvyknú, aj napriek tomu, že môžu uplynúť desaťročia,  stále si majú chuť zafajčiť. Väčšinou je to vtedy, keď sa cítia byť vystresovaní. Rovnako tak používatelia zoznamovacej aplikácie pociťujú túžbu vrátiť sa k aplikácii ešte dlho po tom, čo ju prestanú používať. Kto z nich nezažil známy proces používania aplikácie, jej vymazania a opätovného stiahnutia?

pixabay.com

Uľahčujú neveru

Zoznamovacie aplikácie tiež uľahčujú podvádzanie spôsobom, ktorý predtým nebol možný. Kedysi sa ženatý človek musel zamyslieť nad tým, ako byť neverný. Podvádzanie si vyžadovalo nejaké machinácie.

„Zlatko, beriem psa na prechádzku,“ nasledoval kradmý útek do telefónnej búdky, v ktorej sa udialo pár chvíľ horúcich rozhovorov a dohadovania rande. Teraz však môžete sedieť vedľa svojho manželského partnera v aute – dokonca aj v posteli – a neviete, či píšu sladké nič alebo sexting.

Štúdia zdôraznila, že „internetoví zoznamovatelia stále hlásili v priemere relatívne kvalitné manželstvá. Boli len nižšie v porovnaní s offline zoznamkami“.

Ale možno tie manželstvá, ktoré začínajú na zoznamovacích aplikáciách, majú celkovo nižšiu kvalitu, pretože ľudia v týchto vzťahoch nikdy nemajú pocit, že by si boli istí, či môžu svojmu manželskému partnerovi dôverovať. Jedna žena, ktorá zistila, že jej manžel podvádza so ženou, ktorú stretol na aplikácii Hinge. „Mala som vedieť, že sa to stane,“ napísala. „Bol ženatý, keď som ho stretla na Tinderi.“

Nancy Jo Sales je autorkou knihy Nothing Personal: My Secret Life in the Dating App Inferno.

Zdroj: theguardian.com

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu