Vzťahy medzi Moskvou a Pekingom prežívajú „najlepšie obdobie v histórii”, povedal Putin na stretnutí so Si Ťin-pchingom

0
Vzťahy medzi Moskvou a Pekingom prežívajú „najlepšie obdobie v histórii”, povedal Putin na stretnutí so Si Ťin-pchingom

4.7.2024 (SITA.sk) – Ruský vodca Vladimir Putin a čínsky prezident Si Ťin-pching sa v stredu stretli na samite Šanghajskej organizácie spolupráce (SCO) v kazašskom hlavnom meste Astana, na ktorom zdôraznili prehlbujúcu sa spoluprácu medzi ich krajinami. Bolo to ich druhé stretnutie v priebehu dvoch mesiacov, po tom, čo Putin v máji navštívil Peking.

Putin čelí medzinárodnému zatykaču za vojnové zločiny, ale Kazachstan nie je signatárom Rímskeho štatútu, a tým pádom nie je povinný ho zatknúť.

Šéf Kremľa na stretnutí so Si Ťin-pchingom označil SCO za „jeden z kľúčových pilierov spravodlivého, multipolárneho svetového poriadku” a povedal, že vzťahy medzi Moskvou a Pekingom prežívajú „najlepšie obdobie v ich histórii”.

Stretnutia tiež posilňujú čínsky vplyv, obzvlášť v Strednej Ázii i celosvetovo. Minulý týždeň Si Ťin-pching vyzýval na „komunikačné mosty” medzi krajinami a chce naďalej propagovať Čínu ako alternatívu k USA a jej spojencom.

SCO nie je kolektívnou bezpečnostnou alebo ekonomickou alianciou, avšak slúži ako platforma pre prehlbovanie diplomatických a ekonomických vzťahov medzi členskými štátmi a ich strategickými partnermi. Organizácia bola založená v roku 2001 Čínou a Ruskom s cieľom riešiť bezpečnostné otázky v Strednej Ázii a širšom regióne. Členmi organizácie sú aj Irán, India, Pakistan, Kazachstan, Kirgizstan, Tadžikistan a Uzbekistan. Zástupcovia štátov ako Turecko, Saudská Arábia a Egypt sa na samite zúčastňujú ako pozorovatelia.

Viac k témam: Čínsky prezident, rusko-čínske vzťahy, Ruský prezident
Zdroj: SITA.sk – Vzťahy medzi Moskvou a Pekingom prežívajú „najlepšie obdobie v histórii”, povedal Putin na stretnutí so Si Ťin-pchingom © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie