Zábavné fakty: Most z Lega, koľko váži mrak alebo na čo pôvodne slúžili slnečné okuliare?

0
Zábavné fakty: Most z Lega, koľko váži mrak alebo na čo pôvodne slúžili slnečné okuliare?
Foto: pixabay.com

Bizarnosti sú všade okolo nás. Čo ešte ľudia nevymyslia? Pozrite sa na týchto trinásť zvláštností okolo nás. Prezradíme vám, kde si môžete kúpiť lietajúci bicykel, sa prejsť po legovom moste alebo ktorá hrobka sa považuje za stroj času.

1. Existuje spoločnosť, ktorá mení mŕtve telá na oceánsky útes

Pre tých, ktorí si romantizujú pohreb na mori, ponúka spoločnosť Eternal Reefs inovatívne riešenie. Mieša spopolnené pozostatky človeka s betónom a vytvára „perlu“, na ktorú môžu blízki lepiť osobné správy, odtlačky prstov alebo (ekologické) pamiatky. Perla je potom obalená v „útesovej guli“, ktorá spadne do mora, kde poskytuje nové prostredie pre ryby a ďalší morský život a pomáha tak povzbudiť živý ekosystém. Kruh života.

2. Môžete si kúpiť lietajúci bicykel

Znie to ako niečo zo sci-fi románu, ale britskí vynálezcovia John Foden a Yannick Read prišli s bicyklom, ktorý skutočne letí. XploreAir Paravelo sa skladá zo skladacieho bicykla a ľahkého prívesu, ktorý obsahuje motor ventilátora na biopalivo. Motor otáča ventilátor a pri dostatočnej vzletovej a pristávacej dráhe môže dosiahnuť až 25 mph (45 km za hodinu) vo vzduchu a 4 000 stôp vo výške (1 220 metrov). Aj keď vynálezcovia neboli schopní dosiahnuť svoj cieľ financovania výroby dostatočného množstva bicyklov pre širokú dostupnosť, ponúkajú svoje vynálezcovské služby prostredníctvom „výroby na mieru“.

 

3. Vysávače boli pôvodne ťahané koňmi

Jeden z prvých známych vysávačov bol taký veľký, že sa musel ťahať z domu do domu pomocou konského povozu. Jeho obrovské hadice vyskočili cez okná zákazníkov a motor poháňaný plynom nasával prach a nečistoty do sklenenej nádoby, kde mohli prizerajúci svidieť, koľko špiny pochádza z domov ich susedov.

4. Čím je chladnička plnšia, tým je energeticky efektívnejšia

Prázdna chladnička nielenže sťažuje rozhodovanie, čo si vybrať na jedenie, ale tiež zbytočne stráca drahocennú energiu. Funguje to takto: čím viac prázdneho miesta v chladničke, tým viac studeného vzduchu sa pri otvorení dverí vytlačí teplým vzduchom. Na jeho výmenu je potrebné, aby prístroj generoval chladný vzduch. Ak je chladnička naplnená, uniká menej chladného vzduchu a na jej doplnenie je potrebné menej energie. Autori knihy The Kitchn zašli tak ďaleko, že majiteľom chladničiek odporúčajú, aby do prázdnych fliaš naliali vodu, aby vytlačili prázdny vzduch.

Foto: pixabay.com

5. V Nemecku sa nachádza most LEGO, cez ktorý môžete prejsť

Nemecké mesto Wupperttal je domovom Lego-Brücke, známeho tiež ako LEGO Bridge – most, ktorý vyzerá ako z kociek LEGO v cukríkovej farbe a poskytuje chodník pre tých, ktorí chcú prejsť cez ulicu. Napriek zdaniu most nie je vyrobený z obrovských plastových tehličiek, ale je betónový a bol namaľovaný tak, aby vyzeral ako populárna stavebnica hračiek od pouličného umelca Martina Heuwolda.

6. Slnečné okuliare boli pôvodne určené pre čínskych sudcov, aby pred tvárou skryli svoju mimiku

Slnečné okuliare dnes slúžia ako ochranné okuliare, ktoré účinne zabraňujú tomu, aby jasné slnečné svetlo spôsobilo nepríjemné pocity alebo poškodilo naše oči. Samozrejme, sú aj módnym doplnkom. Ale slnečné okuliare boli pôvodne vyrobené z dymového kremeňa v Číne v 12. storočí, kde ich používali sudcovia na maskovanie svojich emócií pri výsluchoch svedkov.

slnecne okuliare
Foto: pixabay.com

7. Dáždniky kedysi používali iba ženy

Zatiaľ čo dáždniky používa a oceňuje skoro každý, kto žije na daždivých miestach, po celé storočia sa na ne pozeralo ako na niečo, čo používajú iba ženy – módne slnečníky, ktoré nosili počas krajších dní, aby im slnko nespálilo pokožku. V polovici 18. storočia však začalo pršať na verejné osobnosti, ako napríklad filantrop Jonas Hanway nosil na verejných podujatiach dáždnik. Iní si všimli praktickosť tohto vynálezu a netrvalo dlho a muži ich používali rovnako často ako ženy.

8. Mrak môže vážiť viac ako milión libier

Mraky nie sú také ľahké a nadýchané, ako sa javia. Vedci v skutočnosti zistili, že jediný mrak váži asi 1,1 milióna libier, teda 498 951 kilogramov. Ako to vedia? Toto číslo sa vypočíta tak, že sa zoberie hustota vody v oblaku a vynásobí sa jej objemom. Našťastie mrak môže pri tejto hmotnosti stále „plávať“ vo vzduchu, pretože vzduch pod ním je ešte ťažší.

9. Kráľovná vlastní všetky labute v Anglicku

Podľa britských zákonov patrí akákoľvek labuť plávajúca na otvorených vodách Anglicka a Walesu kráľovnej. Zákon vznikol v stredoveku, keď boli labute lahôdkou pre bohatých, ale platí to dodnes. Kráľovná Alžbeta II. Tiež sa v súvislosti s labuťami zachováva stáročná tradíciu: Každý rok počas tretieho júlového týždňa sa všetky labute v rieke Temža počítajú pre kráľovnú v praxi zvanej „Swan upping“.

labute
Foto: pixabay.com

10. Nad Zemou explodoval meteor so silou 10 atómových bômb a všetci ho prehliadli

Mysleli by ste si, že keby buchla atomová bomba priamo nad našimi hlavami, všimli by sme si to. Ale keď meteor 18. decembra 2018 zasiahol našu atmosféru a explodoval silou, ktorá bola 10-násobkom energie atómovej bomby v Hirošime, vedci NASA ho objavili až neskôr. Ukázalo sa, že výbuch zostal do značnej miery nerozpoznaný, pretože sa odohrával nad Beringovým morom v oblasti, ktorá bola blízko, ale nebola priamo v ceste komerčných lietadiel lietajúcich medzi Severnou Amerikou a Áziou.

11. Londýnska hrobka je údajne stroj času alebo teleportačná komora.

Londýnsky cintorín Brompton inšpiroval niektoré zvláštne povery. Je to miesto posledného odpočinku Hannah Courtoyovej, ktorá si dobre uvedomovala astrologické (a možno aj mystické) vedomosti starých Egypťanov. V mohutnom 20-stopovom žulovom mauzóleu je pochovaná spolu s dvoma svojimi dcérami, ktoré má bronzové dvere zdobené egyptskými hieroglyfmi. Vchod obsahuje aj kľúčovú dierku, ale kľúč, ktorými sadvere odomykali, sa stratil, čo vyvolalo zvláštnu povesť hrobky. Pretože sa nikto nemôže dostať dovnútra, aby potvrdil alebo vyvrátil poverčivé podozrenie, existuje miestna legenda, ktorá hovorí, že to vôbec nie je hrobka, ale stroj času. Historik Stephen Coates však povedal: „Nie je to stroj času. Je to teleportačná komora.“

12. „Mesačník“ je dúha, ktorá vznikne v noci

Ak sa končí búrka a začne svietiť slnko, mohli by ste mať šťastie a spozorovať dúhu. Vedeli ste však, že v noci môžete vidieť niečo rovnako úžasné? Aj keď sú neuveriteľné neobvyklé, mesačníky (alebo mesačné dúhy) sú spôsobené odrazom, lomom a rozptylom svetla a vyskytujú sa najčastejšie na miestach s vodopádmi a hmlou. Tiež musí byť blízko splnu, aby bolo dosť svetla na to, aby ste tento jav videli.

mesiac
Foto: pixabay.com

13. Papierové tašky môžu byť pre životné prostredie horšie ako plastové.

Je bežnou predstavou, že papier je vždy lepšou voľbou ako plast a pravidelne sa objavujú zákazy igelitových tašiek. Avšak papier aj plast majú svoje nevýhody. Podľa výskumov produkcia papierových tašiek emituje o 70 percent väčšie znečistenie, spotrebuje štyrikrát viac energie a v porovnaní s plastovými taškami trvá viac času, kým sa takéto tašky pokazia. Najlepšou možnosťou je nosiť so sebou opakovane použiteľné tašky.

Foto: pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie