Zakladateľ technologickej spoločnosti Yandex odsúdil ruskú vojnu na Ukrajine, považuje ju za barbarstvo

0
Zakladateľ technologickej spoločnosti Yandex odsúdil ruskú vojnu na Ukrajine, považuje ju za barbarstvo

10.8.2023 (SITA.sk) – Spoluzakladateľ ruskej technologickej firmy Yandex Arkadij Volož odsúdil ruskú vojnu na Ukrajine. Informuje o tom portál Politico, ktorý upozorňuje, že je to zriedkavé verejné priznanie odporu voči vojne od poprednej osobnosti ruského obchodu.

Odstúpil z postu riaditeľa

Ruská invázia na Ukrajinu je barbarská a som kategoricky proti nej,“ uviedol Volož v písomnom stanovisku, ktoré má k dispozícii Politico. Ako v ňom tiež uviedol, je „zhrozený z osudu ľudí na Ukrajine“.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Volož spoluzaložil Yandex, ktorý spravuje rovnomenný internetový vyhľadávač, v roku 1997. Od roku 2014 žije v Izraeli a vlani v júni odstúpil z postu generálneho riaditeľa Yandexu po tom, čo ho Európska únia zaradila na sankčný zoznam za materiálnu a finančnú podporu ruskej vojny.

Podpora ruských inžinierov

Podnikateľ povedal, že si uvedomil, že jeho „úloha v príbehu Yandexu sa skončila“ po náraste agresie Kremľa vo februári 2022, ale odvtedy sa rozhodol „mlčať“ a sústrediť sa na „podporu talentovaných ruských inžinierov, ktorí sa rozhodli opustiť krajinu“.

Títo ľudia sú teraz vonku a sú v pozícii začať niečo nové a pokračovať v hnaní technologických inovácií,“ povedal Volož a dodal, že budú „obrovským prínosom pre krajiny, v ktorých skončia“.

Yandex sa ako najväčšia technologická spoločnosť v Rusku dostala pod dôslednejšiu kontrolu Moskvy, keďže sa Kremeľ snaží upevniť svoju moc nad ruským internetom. Vlani v apríli štátom kontrolovaná spoločnosť VK prevzala agregátor správ Yandex, jeho populárnu domovskú stránku yandex.ru a informačno-zábavnú službu Zen.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – august 2023 (fotografie)

Viac k témam: Podnikateľ, Ruská invázia, rusko-ukrajinský konflikt, Technologické firmy, Yandex, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Zakladateľ technologickej spoločnosti Yandex odsúdil ruskú vojnu na Ukrajine, považuje ju za barbarstvo © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie