Ženy, brali by ste menštruačnú dovolenku? V tejto krajine sa možno stane realitou!

0
Ženy, brali by ste menštruačnú dovolenku? V tejto krajine sa možno stane realitou!
Zdroj: Pexels.com

Menštruácia vie byť veľmi nepríjemná. Je náročné pracovať s bolesťami brucha, hlavy, nehovoriac o tom, ako silno krvácame. Španielsko sa na toto rozhodlo brať ohľad a ženám oznámilo potešujúcu novinku. 

Stop všetkým nepríjemnostiam

Španielska vláda má možnosť schváliť takzvanú menštruačnú dovolenku. Trvala by tri dni. Informuje o tom The Telegraph. Keby tento návrh nájde, Španielsko by sa stalo prvou západnou krajinou, ktorá by takéto niečo ženám umožnila.

K problematickej menštruácii sa vyjadrila aj španielska gynekologicko-pôrodná spoločnosť a dáva do pozornosti, že približne jedna tretina žien trpí dysmenoreou. To sú tie silné bolesti, ktoré nám v drvivej väčšine času komplikujú život. Tento údaj však môže byť aj vyšší vzhľadom na predmenštruačné bolesti. Predmenštruačný syndróm je ďalšia veľká nepríjemnosť, s ktorou každý mesiac bojuje množstvo žien.

Odborníci ďalej vysvetľujú, že dysmenorea sa netýka iba bolestí brucha, ale aj hlavy a ženy môžu mať dokonca horúčku či hnačku. Ak by ste mali tieto symptómy, ale bez krvácania, v práci, pustili by vás domov. Prečo by to nemalo takto platiť aj počas našich dní?

Zdroj: Pexels.com

Pri dovolenke sa to nekončí

O tomto návrhu a celovo reforme má španielsky kabinet rozhodovať budúci utorok. Navrhované zmeny sa však týkajú aj študentiek. Školy by im po novom mohli poskytovať potrebné menštruačné vložky a tampóny. Tie by mali byť taktiež poskytované bezplatne ženám z marginalizovaných skupín. Ženy dlhšie žijúce v Španielsku okrem toho žiadajú, aby sa tieto hygienické potreby predávali v supermarketoch bez DPH. Aj o tom bude kabinet rozhodovať.

Potraty bez povolenia rodičov?

Interrupcie sú celosvetovou témou, často však počúvame len o pokusoch, ako ich sprísniť. Avšak v tomto balíčku reforiem by mohla nastať pozitívna zmena – 16 a 17-ročné dievčatá by už k tomu zákroku nemuseli potrebovať súhlas rodiča. V návrhu sa zároveň toho píše, aby boli interrupcie vykonané aj v štátnych nemocniciach.

Zdroj: Pexels.com

Politika opt-out

Ako ďalej dodáva The Telegraph, v Španielsku sú momentálne celé oblasti, v ktorých sa uplatňuje politika opt-out. Jednoducho povedané – znamená to, že sa človek niečoho nezúčastní. V tomto prípade lekár interrupcií. Tí môžu odmietnuť tento zákrok z etických dôvodov. Parlament však nedávno označil za trestný čas, ak sa niekto snaží ženy zastrašiť alebo im zabrániť vo vykonaní potratu.

žiadne príspevky na zobrazenie