Začnite písať ak chcete vyhľadať článok

AKČNÉ ŽENY BLOG MAGAZÍN Zaujímavosti ZDRAVIE ZDRAVIE ŽENY

Ženy, brali by ste menštruačnú dovolenku? V tejto krajine sa možno stane realitou!

Zdieľať

Menštruácia vie byť veľmi nepríjemná. Je náročné pracovať s bolesťami brucha, hlavy, nehovoriac o tom, ako silno krvácame. Španielsko sa na toto rozhodlo brať ohľad a ženám oznámilo potešujúcu novinku. 

Stop všetkým nepríjemnostiam

Španielska vláda má možnosť schváliť takzvanú menštruačnú dovolenku. Trvala by tri dni. Informuje o tom The Telegraph. Keby tento návrh nájde, Španielsko by sa stalo prvou západnou krajinou, ktorá by takéto niečo ženám umožnila.

K problematickej menštruácii sa vyjadrila aj španielska gynekologicko-pôrodná spoločnosť a dáva do pozornosti, že približne jedna tretina žien trpí dysmenoreou. To sú tie silné bolesti, ktoré nám v drvivej väčšine času komplikujú život. Tento údaj však môže byť aj vyšší vzhľadom na predmenštruačné bolesti. Predmenštruačný syndróm je ďalšia veľká nepríjemnosť, s ktorou každý mesiac bojuje množstvo žien.

Odborníci ďalej vysvetľujú, že dysmenorea sa netýka iba bolestí brucha, ale aj hlavy a ženy môžu mať dokonca horúčku či hnačku. Ak by ste mali tieto symptómy, ale bez krvácania, v práci, pustili by vás domov. Prečo by to nemalo takto platiť aj počas našich dní?

Zdroj: Pexels.com

Pri dovolenke sa to nekončí

O tomto návrhu a celovo reforme má španielsky kabinet rozhodovať budúci utorok. Navrhované zmeny sa však týkajú aj študentiek. Školy by im po novom mohli poskytovať potrebné menštruačné vložky a tampóny. Tie by mali byť taktiež poskytované bezplatne ženám z marginalizovaných skupín. Ženy dlhšie žijúce v Španielsku okrem toho žiadajú, aby sa tieto hygienické potreby predávali v supermarketoch bez DPH. Aj o tom bude kabinet rozhodovať.

Potraty bez povolenia rodičov?

Interrupcie sú celosvetovou témou, často však počúvame len o pokusoch, ako ich sprísniť. Avšak v tomto balíčku reforiem by mohla nastať pozitívna zmena – 16 a 17-ročné dievčatá by už k tomu zákroku nemuseli potrebovať súhlas rodiča. V návrhu sa zároveň toho píše, aby boli interrupcie vykonané aj v štátnych nemocniciach.

Zdroj: Pexels.com

Politika opt-out

Ako ďalej dodáva The Telegraph, v Španielsku sú momentálne celé oblasti, v ktorých sa uplatňuje politika opt-out. Jednoducho povedané – znamená to, že sa človek niečoho nezúčastní. V tomto prípade lekár interrupcií. Tí môžu odmietnuť tento zákrok z etických dôvodov. Parlament však nedávno označil za trestný čas, ak sa niekto snaží ženy zastrašiť alebo im zabrániť vo vykonaní potratu.

Tagy

Aj toto by sa vám mohlo páčiť

Zanechaj nám svoj komentár