Percento žien na manažérskych pozíciách na Slovensku rastie len veľmi pomaly. Napriek tomu existujú overené stratégie a programy, ktoré môžu ženám pomôcť prekonávať bariéry v kariérnom postupe a firmám zvyšovať ich zastúpenie vo vedení.
Nízky podiel žien na manažérskych pozíciách sa na Slovensku zlepšuje veľmi pomaly
Podľa štúdie Dun & Bradstreet z roku 2023, ktorá analyzovala situáciu žien vo vedení firiem v 17 rôznych krajinách vrátane Slovenska za posledných 5 rokov, vzrástlo percento Sloveniek vo vedení od roku 2018 len o 0,7 % a v manažmente zastávajú naďalej len 15-percentné zastúpenie.
Ženy vo väčšine vedú na Slovensku organizácie len v dvoch sektoroch, a to vzdelávanie a sociálne služby, kde predstavujú približne 58 % manažérskych pozícií. Štvrtinové zastúpenie majú ženy vo vedení v oblasti zdravotníckych služieb a každú piatu manažérsku stoličku obsadila žena aj v oblastiach reštauračných služieb či produkcie potravín.
Pritom 37,1 % spoločností, kde sa vo vedení nachádza viac ako 50 % žien, majú nadpriemerné ESG skóre, čiže hodnotenie spoločností na základe ich výkonu v troch oblastiach: životné prostredie (Environmental), spoločenská zodpovednosť (Social) a riadenie (Governance), a vynikajúce podnikové riadenie. Z pohľadu finančných výsledkov, či už hovoríme o raste alebo poklese, muži a ženy sú viac menej rovnocenne kvalitní manažéri. Analýza na Slovensku ukazuje, že firmy riadené ženami zaznamenali menší pokles zamestnancov, a to o 5,6 %. Rozdiel je najvýraznejší v stabilných spoločnostiach, kde ženské vedenie prispieva k udržaniu pracovných miest.
Čo môžu robiť ženy, aby zlepšili svoje zastúpenie v manažmente?
Report Women Leadership Summit spoločnosti KPMG z roku 2024 ponúka okrem štatistík aj zaujímavé osvedčené postupy pre firmy aj ženy ašpirujúce na manažérske či vrcholové pozície. Respondentkami prieskumu bolo 3 000 žien v exekutívnych pozíciách. Až 95 % z nich sa zhodlo, že odolnosť bola pre ich kariérny rast kľúčová, najmä pri zvládaní zložitosti korporátnych hierarchií. Často sa stretávajú so syndrómom podvodníka (tzv. Imposter syndrom), teda so strachom, že budú odhalené ako nevhodné na pozíciu.
79 % týchto žien považuje sústredenosť za jednu z najdôležitejších vlastností, najmä vzhľadom na nedávne rušivé faktory, ako pandémia COVID-19, ekonomická neistota a výzvy na pracovisku, vrátane nástupu generatívnej umelej inteligencie. Takmer tri štvrtiny žien vo vedúcich pozíciách potvrdzuje, že prioritizácia mentálneho zdravia sa stala kľúčovým faktorom pre ich profesionálny úspech. Aktívne si vyhradzujú čas na starostlivosť o seba, stanovujú si hranice, pestujú zdravé návyky, budujú vzťahy a hľadajú podporu.
Štyri z piatich žien vo vrcholovom manažmente zdôrazňujú, že výkonní/é riaditelia/ky musia prinášať merateľné výsledky. Veria, že ženy vo vedúcich pozíciách sa musia zamerať na výsledky a výkonnosť, aby si upevnili svoje postavenie a prekonali priemer. 82 % respondentiek kladie veľký dôraz na získanie dôvery svojich tímov, čo považujú za základný predpoklad pre udržanie stability a efektívne vedenie. Prioritizujú empatiu, jasnú komunikáciu a agilitu ako kľúčové prvky pre úspech svojich tímov. Ich rast zahŕňa zdokonaľovanie kombinácie technických a mäkkých zručností potrebných na postup do vedúcich pozícií.
Ženy majú na Slovensku na manažérske vzdelávanie na mieru obmedzené príležitosti. Organizácia Ženský algoritmus pravidelne organizuje online vzdelávanie Ready To Lead, ktoré pomáha práve ženám ašpirujúcim na vedúce pozície alebo začínajúcim manažérkam získať potrebné zručnosti a sebavedomie pre svoj ďalší rozvoj. Trojmesačnú akadémiu od roku 2022 absolvovalo už vyše 130 žien z rôznych zvučných firiem, ale aj žien po materskej dovolenke či tých, ktoré sa zrazu ocitli na kariérnej križovatke. Vzdelávací obsah bol navrhnutý na základe vedeckých poznatkov a najnovších prieskumov, pričom sa okrem rozvoja strategických mäkkých zručností zameriava aj na rozvoj tých digitálnych, relevantných pre manažérske posty. Hodnotnou súčasťou vzdelávania je expertný mentoring.
Informačné video o programe Ready To Lead:
Ready To Lead prebieha v skupinovej online forme (GROUP) pre max. 30 žien vždy dvakrát do roka, najbližšie kolo začína 1. októbra. Od leta je však prístupná aj flexibilnejšia verzia ADAPT, kde sa začínajúce manažérky vedia vzdelávať individuálne online, vo vlastnom tempe.
Ako môžu firmy zvýšiť pomer žien vo svojom manažmente?
Čerstvá štúdia Grant Thornton “Women in Business 2024” prináša optimistickejšie mapovanie súčasného postavenia líderok. Podľa nej sa percentuálny podiel žien na vedúcich pozíciách na celom svete za dve desaťročia zvýšil z 19,4 % na 33,5 %. No pokrok je stále neuspokojivo pomalý a pri súčasnom tempe sa rodová rovnosť v manažmente dosiahne až v roku 2053.
Správa identifikuje tri praktické spôsoby, ako môžu podniky urýchliť pokrok smerom k rodovej rovnosti vo vrcholovom manažmente:
- Osoba zodpovedná za DE&I (Diversity, Equity & Inclusion) hrá zásadnú úlohu pri zvyšovaní podielu žien na vedúcich pozíciách. Keď na riadení DE&I spolupracujú vedúci pracovníci bez ohľadu na pohlavie so ženou, podiel žien vo vedení narastá, a to až na 38 % manažérskych postov.
- Na dosiahnutie rovnosti žien na vedúcich pozíciách je kľúčová samostatná DE&I stratégia, nezávislá od ESG. Stredne veľké podniky bez ESG stratégie, ale s DE&I stratégiou, majú najvyššie zastúpenie žien vo vedení (38 %). Firmy, ktoré zavádzajú obe stratégie, majú mierne nižšie zastúpenie (36 %), zatiaľ čo podniky bez oboch stratégií majú len 28 %. Pre úspech DE&I stratégie je meranie úspešnosti nevyhnutné a takéto firmy výsledkami prevyšujú aj globálne štandardy.
- Kľúčom k rovnosti je flexibilná práca. Počas uplynulého roka sa viac firiem vrátilo k práci z kancelárie (47 %), v porovnaní s 36 % z predchádzajúceho roka. K upúšťaniu od práce z domu dochádza častejšie, keď je v role CEO muž (50 %). Firmy, kde sa pracuje prevažne z kancelárie, majú nižšie zastúpenie žien na vedúcich pozíciách ako je globálny priemer.
„Rast a komfort sa navzájom vylučujú. Prijatie vízie nevyhnutne znamená vystúpiť zo zóny komfortu. Treba to akceptovať, pretože nemôžu existovať súčasne, či už pre jednotlivcov, firmy alebo národy.” — Ginni Rometty, bývalá predsedníčka predstavenstva a CEO spoločnosti IBM
Autorka článku: Lenka Hlinková, Co-Founder Ženský algoritmus