Prichádzajúce chladnejšie dni nás priam vyzývajú, aby sme sa viac zamerali na svoje zdravie a celkový pocit pohody. Netýka sa to však len posilnenia imunity či ochrany pokožky pred nepríjemným mrazom.
Zimné obdobie môže mať veľký vplyv aj na vaše intímne zdravie. Najcitlivejšia časť vášho tela je pred vonkajšími živlami síce v bezpečí, no neznamená to, že jej nehrozí vysušenie alebo podráždenie.
Čo všetko jej v zime škodí a ako sa tomu vyhnúť?
Príliš veľa vrstiev oblečenia
Počas chladných mesiacov sa prirodzene obliekame viac a do teplejších materiálov. Uvažovali ste však niekedy nad tým, či príliš veľa vrstiev nie je aj na škodu? Termobielizeň či pančuchy bývajú často tesné, čo môže spôsobiť zadržiavanie potu a vlhkosti a tým prispieť k vzniku vaginálnych infekcií.
Pri výbere spodnej bielizne je vhodnejšie siahnuť po kvalitných bavlnených kúskoch a iných priedušných materiáloch. Ak to nie je možné cez deň, doprajte svojim intímnym partiám možnosť dýchať aspoň v noci a kedykoľvek ste doma v teple.
Potom môžete poslúchnuť aj radu mnohých gynekológov, ktorí odporúčajú chodiť doma „dole bez“. To znamená, že pod priedušným pyžamom už nohavičky nie sú nevyhnutné.
Nezdravé stravovanie
Stravovať sa zdravo a vyvážene by sme sa mali po celý rok. Teóriu ovládame všetky. Ako to však u vás doma vyzerá v praxi?
Rovnako ako trávenie, aj vaše vaginálne prostredie má svoj vlastný mikrobióm zložený z dobrých a zlých baktérií. Jedným z faktorov, ktoré ovplyvňujú ich pomer je spôsob stravovania. Sladké a spracované potraviny môžu narušiť vaše pH a hormonálnu rovnováhu a následne viesť k množeniu zlých baktérií.
Naopak, jedálniček plný čerstvého ovocia a zeleniny spolu s dostatočným pitným režimom môže pomôcť podporiť a udržať si intímnu pohodu. Rovnica intímneho komfortu je veľmi jednoduchá, zdravé stravovanie = intímne zdravie na poriadku.
Vedeli ste, že…?
Vaginálne pH sa prirodzene pohybuje niekde medzi 3,8 až 4,5, t. j. na kyslejšej strane spektra. Práve takéto pH potláča rast mikroorganizmov zodpovedných za vaginálne infekcie.
Zvýšenie pH v pošvovom prostredí zvyšuje šancu, že sa tu naruší veľmi krehká rovnováha a nad prospešnými laktobacilmi prevážia baktérie alebo kvasinky.
Môžeme teda spoľahlivo povedať, že kyslé pH je účinnou prevenciou intímnych problémov. Zaujímavé je, že samotná menštruácia zvyšuje pH až na 7,4. Preto je žena práve v tomto období pomerne zraniteľná.
Na zvládnutie vaginálnych ťažkostí sú na trhu produkty vyvinuté špeciálne pre ženy. Mnohé z nich pohodlne riešia viacero problémov naraz. Jednou z overených značiek je GYNIMUN®.
Pomôžu vitamíny?
Tiež vám pri zmienke o stravovaní napadlo: A čo vitamíny? Na ktoré by som sa mala v zime zamerať, aby som sa posilnila aj tam dolu? Tak sa na to spolu pozrime.
Vitamín D má ochranné účinky pri vaginálnej atrofii u žien po menopauze. Pomáha udržiavať vaginálne zdravie a úroveň vlhkosti v pošve.
Vitamín E prispieva k udržaniu zdravých a hydratovaných vaginálnych tkanív.
Vitamín A hrá rozhodujúcu úlohu pri tvorbe slizníc, vrátane vaginálneho prostredia. Zodpovedá za udržiavanie dostatočnej vlhkosti.
Vitamíny skupiny B (B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 a B12) posilňujú imunitu, čo prispieva k celkovému zdraviu a prevencii infekcií.
Nesprávna hygiena
O tom, ako si máme intímne partie umývať, koluje množstvo mýtov. Možno ste niektoré počuli a zneistili vás. Poďme si niektoré objasniť.
Mýtus č. 1: Umývať sa treba len čistou vodou
Toto je bežný omyl známy ešte z čias našich prababičiek. Dnes už vieme, že pri sprchovaní voda nestačí. Nie je však vhodné používať akékoľvek produkty na intímnu hygienu. Na oblasť intímnych partií nie sú vhodné bežné sprchovacie gély, mydlá ani šampóny. Jednoducho preto, že na to neboli vyvinuté. Pre zabezpečenie čistoty a správnej hygieny siahnite po produktoch určených na tento účel, ktoré sú vyvinuté s ohľadom na prirodzené pH a sú bezpečné aj pri každodennom používaní.
Mýtus č. 2: Horúci kúpeľ ako všeliek
Položiť sa do vane plnej bubliniek a horúcej vody po celom dni strávenom v decembrovom nečase je pre vás balzam na dušu? Znie to, ako skvelý nápad.
Prijmite však niekoľko našich rád:
- neseďte v teplej vode príliš dlho (zvyšuje to riziko suchosti),
- vyhnite sa príliš parfumovaným kozmetickým prípravkom (môžu narušiť prirodzené vaginálne pH),
- takýto kúpeľ si doprajte najviac raz týždeň (teplo napomáha rozvoju aj tých infekcií, o ktorých zatiaľ neviete, že ich máte).
Mýtus č. 3: Krémy sem nepatria
Podobne, ako pri sprchovaní platí, že nie je vhodné používať prvý produkt, ktorý nájdete doma. Medzi najčastejšie vaginálne ťažkosti patrí pocit suchosti, začervenanie, svrbenie a bolesť. Príčiny môžu byť rôzne – od zlých hygienických návykov, cez pokles estrogénu v tele po menopauze, zranenia pri pôrode až po dôsledky liečby, napríklad rádioterapiou.
Spomínaná suchosť je v zime bežným javom, s ktorým sa vyrovnáte pomocou kvalitného hydratačného krému. Pri opakovaných vaginálnych infekciách sa osvedčili doplnky výživy s obsahom živých baktérií.
Odporúčame najmä probiotiká pre ženy GYNIMUN® DUAL alebo GYNIMUN® TRIO VAGICARE. Boli navrhnuté tak, aby ženám pomohli obnoviť nielen prirodzenú vaginálnu, ale aj črevnú flóru, keďže časté infekcie a zápaly si takmer vždy vyžadujú liečbu antibiotikami.
Ak si nie ste isté, ktorý GYNIMUN produkt je pre vás najvhodnejší, neváhajte kontaktovať on-line gynekologickú poradňu MUDr. Jozefa Španka. S konkrétnym problémom vám tu odborne poradí lekár s viac ako 30–ročnými skúsenosťami.