Zo zákulisia zrodenia knihy – časť 1: Mám nápad, ale ako začať?

0
Zo zákulisia zrodenia knihy – časť 1: Mám nápad, ale ako začať?

Rozmýšľate o písaní knihy? Možno máte skvelý nápad, ale nie ste si celkom istá, čo to obnáša a či to zvládnete. Možno ste naopak len zvedavá, čo je za tým. Je to vzrušujúca cesta, plná nečakaných prekvapení. Tento seriál vás prevedie zákutiami, čím všetkým si začínajúci autor prechádza, kým svoju vysnívanú knihu konečne drží v rukách.  

Písal sa november 2019. Už dlhšie som sa profesne venovala téme sebavedomia a sebaprijatia. Držala som na rukách moje trojmesačné bábätko a tešila som sa z jej prvého úsmevu. Rozmýšľala som, čo môžem pre ňu spraviť, aby sa v živote cítila, že je DOSŤ? Na čo si mám naopak dávať pozor?

AKO PRIŠIEL NÁPAD NA KNIHU

V noci sa mi snívalo, že píšem knihu na túto tému. Akoby ma osvietilo, poskladalo sa predo mnou sedem oblastí, ktoré som často videla v mojej koučingovej praxi. Zobudila som sa celá nadšená a zapísala som si ich do mobilu. To je skvelý nápad, však taká kniha by sa mohla zísť aj iným rodičom. Ľahla som si a spala ďalej.  

Ráno som s elánom pokračovala v začatom diele. Bude to taký malý projekt, mini ilustrovaná knižka, asi leporelo. Predstavovala som si, že to budem mat raz dva hotové, však pointu knihy som stihla napísať za 15 minút v noci! 

Rozmýšľala som, pre akú vekovú kategóriu bude kniha. Podporujúce slová od rodičov by malo dieťa počuť čo najskôr, ale od ktorého veku to vie aj pochopiť? Napadlo mi to otestovať. 

TEST PRVÉHO KONCEPTU

O pár týždňov som navštívila známych s malými deťmi. S dovolením rodičov som sa opýtala detí nejaké otázky. Jedna z nich bola: “Čo si tento týždeň robil s rodičmi, keď si cítil, že ťa ľúbia?” Sedemročná vedela rýchlo reagovať. Povedala, že ona vie, že ju rodičia ľúbia a hneď vymenovala zopár aktivít, keď sa spolu hrali. 

Prečítajte si tipy na písanie od Stephena Kinga

pisanie
foto: pixabay.com

Potom som sa to isté opýtala troj ročnej. Chvíľu rozmýšľala a potom z nej vypadla odpoveď: “Mama sa na mňa hnevala a ja som plačkala. Potom ma mama zobrala na ruky a vtedy som pocítila, že ma ľúbi.” 

Jeden a polročný synček sa tmolil po byte a ešte nevedel rozprávať. Tak mi došlo, že moja kniha nie je ešte pre neho. Ujasnila som si, že kniha bude pre deti od 3 do 8 rokov, teda do veku, kedy sa podľa neurovedy (veda o fungovaní mozgu) tvorí väčšina presvedčení o sebe. 

SPÄTNÁ VÄZBA ODBORNÍKA

Prvú verziu som dala prečítať aj mojej známej – psychologičke. Odporučila mi doplniť akú mám kvalifikáciu takú knihu vôbec písať. Ako som na to prišla, že práve týchto sedem oblastí môže podporiť sebavedomie? Však ľudia nevedia, že som vyštudovala neurolingvistické programovanie na NLP Univerzite v Kalifornii a pracovala so ženami na transformačných cvičeniach. 

Hm, áno, to je pravda. A tak som sa pustila do práce a strany začali pribúdať. 

VÝZVA PREDO MNOU

Ďalej ma čakalo hľadať ilustrátora, ale o tom nabudúce v 2. časti seriálu. 

 Viac o pripravovanej knihe na podporu sebavedomia detí je na www.sebavedomie.com

žiadne príspevky na zobrazenie