Zo zákulisia zrodenia knihy – časť 2: Čo so strachom a ako si nájsť ilustrátora, ktorý vás neodmietne

0
Zo zákulisia zrodenia knihy – časť 2: Čo so strachom a ako si nájsť ilustrátora, ktorý vás neodmietne

Rozmýšľate o napísaní knihy? Tento seriál vás prevedie zákutiami, čím všetkým si začínajúci autor prechádza, kým svoju vysnívanú knihu konečne drží v rukách.  

Blížili sa Vianoce. Plná nadšenia som začala ľuďom hovoriť, že píšem detskú knihu o sebavedomí a hľadám ilustrátora. Aj keď pripustím, že občas sa ozýval malý hlások v mojej hlave, ktorý spochybňoval moje dielo. Bol to strach. Čo ak neuspejem? Povedala som si: “Ako môžem dopredu vedieť či uspejem, keď to neskúsim? Idem do toho a časom sa uvidí, kadiaľ povedie cesta.” 

Z môjho okolia nikto nepoznal ilustrátorov. Ale toľko som sa vypytovala, až mi nakoniec niekto odporučil jednu pani z Bratislavy. Oslovila som ju a poslala mi svoje portfólio. Veľmi sa mi obrázky páčili. Napísala som jej, že by som s ňou rada spolupracovala, pripojila som text knižky a základné info o požadovaných obrázkoch. Požiadala som ju o cenovú ponuku. Zároveň som sa s ňou chcela poradiť, aký formát odporúča pre detskú knihu, keďže sa v tom ešte nevyznala. Tešila som sa ako sa veci hýbu vpred a už som predstavovala jej ilustrácie v mojej knihe. 

Ak ste zmeškali prvú časť seriálu o písaní knihy, nájdete ju tu

Keď nevieš, čo chceš, neotravuj!

O to väčšie bolo moje sklamanie, keď mi miesto cenovej ponuky prišla odpoveď: “Prepáčte, ale nebudem môcť s vami spolupracovať. Odporúčam si zazmluvniť najprv vydavateľa, aby ste vedeli jasne zadať požiadavky ilustrátorovi.” 

Cítila som sa ako zbitý pes, poslala ma do kelu. Pochopila som, že nemala čas nazvyš, aby ho strácala so mnou. Rada typu “nájdite si vydavateľa” by bola možno pred 10 rokmi užitočná, ale dnes je to skoro nemožné. Už som totiž dávno vedela, že keď nemám tisíce nadšencov čakajúcich na moju knihu, tak šanca že by ma nejaký vydavateľ chcel zazmluvniť, je skoro nulová. Je to biznis ako každý iný a nový autor obnáša veľké riziko, že sa im nevrátia náklady. 

čítanie, relax, pohoda, knihy
Foto: pexels.com

Vydavateľstvo versus vydanie na vlastné náklady

Oslovila som zopár vydavateľstiev ale odozva bola len tichá ignorácia. Tade teda cesta nevedie. Ale nevzdala som sa. Povedala som si, že knihu chcem vydať, aj keď to bude na vlastné náklady, pretože mám prístup k výnimočným informáciám na základe štúdia a praxe s NLP a bola by škoda si to nechať len pre seba. Táto kniha pomôže ľuďom k lepšiemu životu, keď sa zavčasu identifikuje kde v detstve vznikajú mentálne bloky. Ale koľko tak asi môžu byť tie vlastné náklady? Hm, tak to musím ešte zistiť. 

S osobnými kontaktami som nepochodila, tak som skúsila online

Hľadanie ilustrátora teda nešlo príliš dobre a bola som zase na začiatku. V januári 2020 som si spomenula, že na anglickej webstránke www.fiverr.com ponúkajú svoje služby rôzni freelanceri. Vtedy som ešte nevedela, že na Slovensku existuje asociácia ilustrátorov na stránke www.asil.sk.

Na fiverr.com som si našla jednu Talianku, ktorej tvorba sa mi páčila. Otázka však bola aký bude mať kniha vlastne rozmer, čo mám ilustrátorke povedať, aby ma zase nesfúkla ako tá predošlá?

Výzva predo mnou

Aké rozmery kníh sú vôbec v ponuke slovenských tlačiarní? Začala som hľadať na internete. O tom, čo som našla, viac v pokračovaní v 3. časti  príbehu.

Viac o pripravovanej knihe na podporu sebavedomia detí je na www.sebavedomie.com

žiadne príspevky na zobrazenie