Začnite písať ak chcete vyhľadať článok

Hudba Kultúra

Zomrel hudobný skladateľ Vangelis, údajne sa nikdy nenaučil čítať noty

Zdieľať

Vo veku 79 rokov zomrel grécky hudobný skladateľ Vangelis, ktorý dostal Oscara za hudbu z úspešnej snímky Ohnivé vozy (1981). Grécke médiá informovali, že umelec zomrel v stredu v nemocnici vo Francúzsku. Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis a ďalší vládni predstavitelia vyjadrili sústrasť nad jeho úmrtím, informuje agentúra AP.

Pôsobil v skupinách aj sólo

Evangelos Odysséas Papathanassiou sa narodil 29. marca 1943 blízko mesta Volos. Na klavír začal hrať už ako štvorročný, hoci nedostal žiadne formálne vzdelanie a tvrdil, že sa nikdy nenaučil čítať noty.

Pôsobil v niekoľkých skupinách aj sólo. Jeho obrovský prelom priniesli spomenuté Ohnivé vozy, ktorých inštrumentálna téma patrí k najnezabudnuteľnejším filmovým melódiám. Zložil hudbu pre desiatky ďalších filmov, dokumentov či televíznych seriálov. Komerčný úspech mali aj soundtracky 1492: Dobytie raja (1992) a Blade Runner (1982).

Oficiálna hudba sondy 2001 Mars Odyssey

V roku 1995 vydal album Foros Timis Ston Greco na počesť gréckeho maliara El Greca. O tri roky neskôr nahrávku rozšíril a vydal pod názvom El Greco a v roku 2007 sa postaral o soundtrack rovnomennej životopisnej snímky.

V roku 1993 predstavil dielo Mythodea, ktorého druhá verzia sa v roku 2001 stala známou ako „oficiálna hudba“ sondy 2001 Mars Odyssey amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA). V septembri 2016 vydal nahrávku s názvom Rosetta venovanú rovnomennej sonde, ktorej misia sa skončila 30. septembra 2016 riadeným nárazom do kométy 67P/Churyumov-Gerasimenko.

Zdroj: Webnoviny.sk – Zomrel hudobný skladateľ Vangelis, údajne sa nikdy nenaučil čítať noty © SITA Všetky práva vyhradené.

Zanechaj nám svoj komentár