Zomrela herečka Raquel Welch, bola sexsymbolom 60. a 70. rokov a hviezdila aj v Troch mušketieroch

0
Zomrela herečka Raquel Welch, bola sexsymbolom 60. a 70. rokov a hviezdila aj v Troch mušketieroch

16.2.2023 (SITA.sk) – Vo veku 82 rokov zomrela americká herečka Raquel Welch, ktorá bola v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch minulého storočia medzinárodným sexsymbolom. Podľa jej agenta Stephena LaMannu Welch zomrela v stredu po krátkej chorobe.

K sláve jej stačili tri repliky

Vlastným menom Jo Raquel Tejada, ktorá sa narodila 5. septembra 1940 v Chicagu a vyrastala v kalifornskej La Jolla, sa preslávila v roku 1966 dobrodružným fantasy Milión rokov pred Kristom, i keď v ňom mala len tri repliky. V roku 1967 sa predstavila aj v komédii Okúzlený či ako tajná agentka v špiónskej paródii Fathom.

Jej krása a krivky zaujali popkultúru a Playboy ju vyhlásil za „najžiaducejšiu ženu“ sedemdesiatych rokov a to aj napriek tomu, že sa pre magazín nikdy úplne nevyzliekla. V roku 2013 sa zase dostala na druhú priečku rebríčka Najsexi žien všetkých čias podľa časopisu Men’s Health.

Vo filme Vykúpenie z väznice Shawshank (1994) jej plagát ako posledný z troch zakrýva tunel, cez ktorý ušiel Andy Dufresne v podaní Tima Robbinsa, pričom pred ňou použili postery Rity Hayworth a Marilyn Monroe.

Prekvapila spevom i hereckým výkonom

Welch sa okrem hrania venovala aj spevu a tancu a mnohých podľa agentúry AP prekvapila, keď sa v roku 1981 predstavila v muzikáli Žena roka na Broadwayi a vyslúžila si pozitívne kritiky. V roku 1997 sa na divadelné dosky vrátila v muzikálovej komédii Victor/Victoria.

Welch bola rozvedená matka, keď stretla bývalého herca a tlačového agenta Patricka Curtisa, ktorý sa stal jej manažérom a druhým manželom a pomohol jej k stovkám titulných stránok a sérii filmov a tiež fitness videám a knihám o životnom štýle a kráse.

I keď účinkovala vo viacerých exploitatívnych filmoch, mnohých vo filmovom priemysle prekvapila aj kvalitnými hereckými výkonmi, napríklad v snímke Traja mušketieri (1973), ktorá jej vyniesla Zlatý glóbus, či Divokom večierku (1975). V roku 1988 si vyslúžila nomináciu na Zlatý glóbus za účinkovanie v televíznom filme Right to Die.

Hrala napríklad aj vo filmoch Fantastická cesta (1966), Bandolero! (1968), 100 pušiek (1969), Traja mušketieri II (1974), Zviera (1977), Pravá blondínka (2001), Ako chutí život (2001) alebo Ako sa stať zlatokopom (2017).

Viac k témam: Úmrtie
Zdroj: SITA.sk – Zomrela herečka Raquel Welch, bola sexsymbolom 60. a 70. rokov a hviezdila aj v Troch mušketieroch © SITA Všetky práva vyhradené.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu